Van egy listám, most frissült: Navalnij, Babarika, Georgescu, İmamoğlu – Le Pen

Jaj annak a demokráciának, ahol a hatalom kabátlopási ügyekkel maszkírozza, hogy szabad választáson versenyképtelen. Kohán Mátyás írása.

„Ahova terelik az országot, az nem a mi irányunk” – üzeni Bod Péter Ákos, és ebben történetesen igaza van. Ez ugyanis a MI irányunk.
Az emberek fejében – neveltetésük, élethelyzetük, világképük, értékrendjük alapján – többféle irány van. A demokráciában erről megkérdezik őket, és amire a többség szavaz, arra mennek.
Így aztán Magyarország most nem arra megy, amerre a hídfoglalók.
Elnézve őket, ez nagy szerencséje a hazának. (Szerintem azoknak is, akik nem érzik magukénak az irányt, de élvezik az előnyeit, mert nem kell fejjel a falnak rohanniuk a saját irányukban.)
Nem tudom, szándékos-e a szimbolika, hogy az a Bod Péter Ákos okoskodik hídlezáráskor, aki annak idején mint az Antall-kormány minisztere
addig kreténkedett és szerencsétlenkedett a taxisblokád kezelésekor,
míg kis híján sikerült egy erőszakos kisebbség hatalomátvételi kísérletéhez asszisztálnia a szabadon választott nemzeti-konzervatív kormánnyal szemben.
Ha jóindulatú akarok lenni, és Majdanról, arab tavaszról mit sem gondolnék, akkor úgy fogalmaznék: él nálunk egy
létszámában nem elsöprő, de öntudatában megingathatatlan réteg
(művészek, politikusok, nagyhangú megmondóemberek), akik szerint ha nem az ő szájízük, ízlésük, nézeteik szerint mennek a dolgok, akkor az gáz, középkor, fasizmus, fekália, giccs, elnyomás, tömény depresszió, ahonnan menekülni kell.
Ellenben ha az ő világképük diadalmaskodik, az maga a Kánaán.
Nagy vonalakban mi ezzel pont fordítva vagyunk, csak a hangunk kevésbé hallatszik; nem erősíti fel az a médiavilág, amelyik nagyobbrészt a másik oldal kezében van, s ha sérül a monopólium, mindjárt cenzúrát és a sajtószabadság halálát emlegetik, sokkal több felületen és eléréssel, mint azok, akik állítólag elnyomják őket. Amikor a választásokon kiderül, hogy az embereknek jobban fekszik Trump, Orbán, Weidel, Meloni, mint liberális ellenfeleik, akkor
az egyetlen hit letéteményesei ledöbbennek, és vagy agyhalott mucsai tömegről, vagy elcsalt választásokról delirálnak.
Ilyenkor tüntetnek, blokádolnak, agresszívkednek, és száz-kétszázan zengik, hogy ők a többség. És tényleg, aki a közepén van, és jobbra-balra hasonszőrűeket lát maga körül, azt hiszi, az egész világ ilyen. Nem tud kicsit fölébe emelkedni a dolgoknak, és rálátni – inkább képletesen, mert valóságosan azért felmásznak bárhová –, hogy ez csak egy pici csoport, ami elvész a nagy egészben.
Mivel sokat beszélnek, ezért – akár Poirot kihallgatásain a fecsegő gyilkosok – el-elszólják magukat.
Olyan apróságokban, mint Hadházy, aki beszéde végén egy perc néma csendet kért a szerbiai baleset áldozatainak. Az újvidéki állomás tragikus leomlására adott ottani válasz receptet kínál honi ellenzékünknek; találni egy ürügyet, amire felfűzik a tüntetéseket, agressziót. Mert egyébként mi köze a Pride-nak és a magyar törvénykezésnek egy hónapokkal ezelőtti szerbiai balesethez? Ha a szenvedőkkel szeretnének szolidaritást vállalni,
aktuálisabb lett volna a mianmari földrengés áldozataiért elcsendesedni.
A szabad véleménynyilvánításért az utcán zavartalanul hőzöngők általában a fényességes Nyugatra tekintenek példaként. Ott azonban újabban nem vacakolnak extrém felvonulások korlátozásával vagy akár politikai tüntetések betiltásával. Ők egyszerűen a jobboldali jelöltek indulását akadályozzák meg, méghozzá bíróság útján, ami sokkal komolyabbnak és jogállamibbnak tűnik, mint a politikai töketlenkedés.
Ezt is ajánljuk a témában
Jaj annak a demokráciának, ahol a hatalom kabátlopási ügyekkel maszkírozza, hogy szabad választáson versenyképtelen. Kohán Mátyás írása.
Ezt is ajánljuk a témában
A politika kiszervezése a bíróságokhoz legalább a második világháború vége óta tart. Szilvay Gergely írása.
Sokan mondták néhány hónappal ezelőtt, hogy a román elnökválasztás eredményének megsemmisítése egyfajta próba volt, hogy másutt, nagyobb múltú demokráciáknál is alkalmazhatják-e.
És lám, a franciák már el is meszelték Le Pent, felkészül az AfD betiltása.
Ha a közvélemény és a szimpatizánsok lenyelik ezt a diktatórikus módszert, ugyan mi tartaná vissza a mainstreamet az újabb diszkriminációktól?
Nálunk nyugodtan lehet tüntetni a kétharmados többségű kormány ellen,
egy darabig türelemmel hallgatjuk is a sok mocskolódást, hazugságot,
a mi irányunktól eltérő vélemények erőszakos eszközökkel, a város megbénításával járó kinyilatkoztatását. De mi történik, ha elegünk lesz, és azt mondja a nemzeti-konzervatív tábor, hogy akkor mi is kimegyünk?
Polgárháború? Ezt akarják kiprovokálni?
Ettől kezdve párszáz ember bármilyen céllal összeverődhet, lezárhatja az átkelőket, bulit rendezhet a Duna közepén, felmászhat a Szabadság hídra. A rendőrség pedig nem oszlathatja fel ezeket a csoportokat, mert az fura volna, hogy a nagy társadalmi elégedetlenséggel és kifejezett politikai akarattal dacoló,
megmérhetetlen támogatottságú pártok és gyakorló elmebetegek
vezetésével és részvételével megtartott Pride-párti tüntetést tudomásul vették, sőt kvázi biztosították, a filatelistákat meg belelökdösnék a Dunába hasonló helyzetben. Úgy tűnik, hivatalos bejelentés, sok macerás bürokrácia és területfoglalás nem nagyon szükséges hozzá, Hadházy szól, hogy ekkor és ekkor felrobbantjuk a Parlamentet, a százfős tömeg ujjong, a megbeszélt időpontban megjelenik, és felrobbant, a kekeckedőket pedig leszerelik azzal, hogy
egy gyülekezési jogra fittyet hányó diktatúrában ez a legkevesebb.
Ezt is ajánljuk a témában
A botránypolitikus ezúttal is megtett mindent azért, hogy a figyelem középpontjába kerüljön.
Mielőtt még a kettős mérce jegyében az egyéb jogcímeket letiltanák, és csak Pride-ügyben volna lehetséges a belvárosi performansz keretében megvalósított Buda-Pest szétválasztás (középen a senki földjén-vizén trombitáló Szabó Bálinttal), ezért
gyorsan be is jelentenék néhány hasonló megmozdulást a hídfoglalásokra.
Javasolt témák és várható tömeg:
Az esetleges átfedések miatt a létszámok változhatnak.
(Például cici-párti bélyeggyűjtő Fradi-drukker akár háromszor is kimehet,
míg numizmata Vasas szurkolók odahaza, a négy fal között nézegethetik az érméiket.)
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Minél hamarabb érjük el a kritikus tömeggel a célunkat, annál hamarabb végzünk” – fogalmazott bejegyzésében a politikus.
(Nyitókép: Magyar Nemzet / Csudai Sándor)
Ezt is ajánljuk a témában
A Szabadság híd budai hídfőjénél, egy afterparty keretében ért véget a nagy Pride-párti tüntetés. Mutatjuk, milyen volt!