Ahogy beszámoltunk róla, az alvilág egykori fenegyereke már tavaly novemberben kiügyeskedte a másodfokú eljárás halasztását és most megint megpróbálta eljátszani ugyanazt. Egy napra ez sikerült is neki,
de az eljáró bíró, Rédei Géza végül áthúzta a számítását úgy, hogy Szikinger Istvánt jelölte ki Portik védelmének ellátására.
Az ügyvéd többször is kijelentette, hogy kirendelése törvényellenes, de Rédei nem tágított, nem volt hajlandó leállítani az eljárást.
Bár Gyárfás Tamás és védője, Zamecsnik Péter új tanúk meghallgatását akarta kezdeményezni, ám az indítványra nemet mondotta Rédei Géza vezette tanács.
A Fenyő János elleni 1998-as merénylet kapcsán felbujtás miatt indult büntetőügyben tavaly februárban
Gyárfás Tamást bűnsegédként elkövetett emberölés miatt hét év fegyházbüntetésre, míg Portik Tamást felbujtóként elkövetett emberölés miatt életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte a Fővárosi Törvényszék.
A fellebbezések nyomán másodfokra kerülő perben az ügyészség az ítélet súlyosbítására tett indítványt.
Gyárfás esetében a jogi minősítés megváltoztatására, így a felbujtó minőség megállapítására, ezen felül hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabására, míg Portiknál a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjának későbbre tolására.
A Gyárfás Tamást védő Zamecsnik Péter, védence felmentését kérte, míg Szikinger István végül nem tartott perbeszédet, csupán nyilatkozatot tett.
Meglepő módon Portik nem élt az utolsó szó jogának lehetőségével, Gyárfás Tamás ugyanakkor egy órán keresztül beszélt, amelyet azzal kezdett, hogy bár az ügyész szerint az elsőfokú ítélet a tényekre épült, ezek az állítólagos tények egy része nem felel meg az iratokban foglaltaknak. A valóságnak megfelelő tényekből pedig az elsőfokú ítélet olyan következtetéseket vont le, amelyeket a tárgyalásokon megcáfoltak. Ezeket összesen hat pontba foglalta össze. Leszögezte, hogy nincsenek gyilkos hajlamai, és indítéka sem volt a gyilkosságra.
A Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön kihirdetett ítéletében részben megváltoztatta az elsőfokú döntést, és az ügyészi indítványnak helyt adva,
Gyárfás Tamást nem bűnsegédként, hanem felbujtóként elkövetett emberölésért ítélte el.
Másik változás, hogy a NAP Tv volt tulajdonosának nem fegyházban, hanem börtönben kell letöltenie büntetését. Emellett az ítéletből mellőzték a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjának meghatározását.
Az ítélőtábla Portik Tamás esetében helyben hagyta az elsőfokú ítéletet.
Mindez azt jelenti, hogy Gyárfás Tamást hét évre, míg Portik Tamást életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték jogerősen. Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.
A határozathozatalon Portik nem vett részt, de Gyárfás Tamás eljött, ahogy újságíróknak a tárgyalás előtt indokolta: nincs takargatnivalója.
Rédei Géza indoklásában elmondta: az elsőfokú határozat kapcsán nem merült fel olyan eljárási szabálysértés, amely az ítélet hatályon kívül helyezését indokolta volna. Ugyanez igaz a Portik védelme kapcsán kialakult hercehurcára. Az elsőfokú döntés így alkalmas volt a felülvizsgálatra.
A táblabíróság álláspontja szerint a Gyárfásék által beterjesztett új bizonyítási indítvány nem lett volna alkalmas arra, hogy az első fokon megállapított tényállást megváltoztassa.
Az ítélőtábla egyetértett a Fővárosi Törvényszéknek a nyelvészeti-, hang- és pszichológiai szakértői vélemények értékelése kapcsán tett megállapításaival.
Az elsőfokú bíróság ügyfelderítéséi kötelezettségét is teljesítette – mondta Rédei.
Az elkövetői minősítéssel ugyanakkor a táblabíróság nem értett egyet, hanem osztotta az ügyészi fellebbezésben megfogalmazottakat.
Az ítélőtábla az első fokon kiszabott büntetési tételek kiszabásával is egyetértett, de Gyárfás esetében indokoltnak tartotta, hogy a büntetést az eggyel enyhébb fokozatú büntetés-végrehajtási intézményben töltse le a Nap Tv egykori tulajdonosa. Így Gyárfásnak nem fegyházban, hanem börtönben kell letölteni a büntetést.
Gyárfást nem rabosították az ítélethirdetés után, szabadon távozhatott, behívó alapján kell majd börtönbe vonulnia.
Fotó: Balogh Zoltán MTI/MTVA