A germán metal másik oldala a kórus és a szimfónia – harminc éves az Imaginations from the Other Side (VIDEÓ)

2025. április 04. 09:22

Lucifer örökségével indítottak, majd nemcsak rájöttek, hogy rossz nevet választottak, de eldobták speed-thrash gyökereiket, hogy végül nagyzenekarral is együtt dolgozzanak. Harminc éves a Blind Guardian egyik legjobb albuma.

2025. április 04. 09:22
null
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Ha germán metalról van szó, alapvetően olyanok jutnak a metalhead közösség eszébe, mint a Tankard, a Running Wild, a Sodom, az Accept, a Kreator, a Rage vagy a Halloween. Pedig az eredetileg 1984-ben alakult Blind Guardian vitán felül a német keményzene talán legnagyobb alakja még úgy is, a zenekar némileg a háttérben maradt, sőt a kilencvenes évek végéig itthon például alig ismerték a nevüket. Most azonban kicsit érdemes visszaemlékezni a Hansi Kürsch és André Olbrich vezette banda történetére – már csak a most harminc éves Imaginations from the Other Side album okán is.

Blind Guardian: Imaginations from the Other Side
Blind Guardian: Imaginations from the Other Side

Elvégre míg az 1990-es Tales from the Twilight World és az 1992-es Somewhere Far Beyond a zenekar új irányát határozta meg, az 1995-ös Imaginations ezt foglalta szinte tökéletes keretbe, ezzel elhozva az igazi hírnevet a csapatnak.

Ezt is ajánljuk a témában

Ehhez azonban sokat kellett dolgozni. Egyfelől szükségessé vált a kezdeti, kifejezetten rossz névválasztáson túllépni: a Lucifer’s Heritage eleve egy negatív, sátánista üzenetet hordozott magában, amikor pedig a zenekar demója a boltok black metal-falára került, eljött az ideje az újratervezésnek, amely a Fates Warning Awaken the Guardian albumának hatására a Blind Guardian születéséhez vezetett. Az első két album már ezen a néven jelent meg, de az 1988-as Battalions of Fear és az 1989-es Follow the Blind még sokkal inkább a speed és thrash határmezsgyéjén mozgott.

A Tales From the Twilight World ezzel szemben nemcsak kikövezte a zenekar későbbi útját, de témáit tekintve is kifejezetten izgalmas volt: egyaránt tartalmazott feldolgozást Frank Herberttől (Dűne), Tolkientől (A Gyűrűk Ura) vagy éppen Stephen Kingtől (Rémkoppantók).

Ez önmagában is kellőképpen egyedivé teszi a lemezt, de a szélsebes tempót itt már nagyszabású kórusok, valamint olyan dallamvilág és gitárjáték kíséri, amely meghatározta a zenekar jövőjét. A Blind Guardian ugyanis nem titkoltan merít nemcsak a filmek, komolyzenék világából, de a Queen zenei megoldásaiból is, amit a Somewhere Far Beyond már büszkén vállal. Bár ezen a lemezen is megtalálhatók a speed és thrash metal hatásai, sokkal több a lassulás, a Journey Through the Dark kórusai, valamint az Ashes to Ashes, vagy a The Bard’s Song jellegű dalok önmagukban is megmutatják, hogy Hansi és zenekara ennél sokkal többre képes.

Korai Blind Guardian

Imaginations from the Other Side

Azt pedig, hogy a Blind Guardian mire képes, azt az addigra szimfonikus power metalként definiálható zenekar ötödik stúdióalbuma, az 1995-ben megjelent Imaginations from the Other Side bizonyítja. A lemez a korábbi munkáikhoz képest jóval komorabb, sötétebb, de ezzel együtt is kimondottan érettebb, sőt változatosabb. Apró érdekesség talán, hogy míg a korábbi lemezeken Kai Hansen (Helloween, Gamma Ray) vendégénekesként és gitárosként is szerepelt, ezen az albumon már szerepelt, sőt Hansi Kürsch énekes is itt játszott utoljára a basszusgitárján.

Személyi változások terén azonban ennél fontosabb esemény is történt, hiszen az album írása alatt a zenekar tagjai azt érezték, hogy korábbi lemezeik nem kapták meg a szükséges törődést, Dániában viszont találkoztak Flemming Rasmussen producerrel, aki korábban olyan zenekarokkal dolgozott, mint a Rainbow, a Pretty Maids és a Metallica.

Ezt is ajánljuk a témában

Ez a találkozás végül megváltoztatta a Blind Guardian jövőjét. A ritmusgitáros, Marcus Siepen később például úgy nyilatkozott, hogy Rasmussen teljesen más szintre emelte a zenekart, így egyértelművé vált, hogy a munkálatokat már vele kell folytatni. Az új dalok írásakor a tagok egyébként is igen magasra tették a mércét. Ezt prezentálja már a nyitó Imaginations from the Other Side is, amely lassan és kicsit hatásvadász, nagyszabású módon indít, hangulatos kórussal, de itt még a vágtázós germán metal hatások is érvényben vannak, noha a dal alatt többször is fontos szerepet kapnak a kórusok és a speciális hanghatások.

Végül a hasonló I’m Alive-ot követő A Past and Future Secret teszi egyértelművé, hogy a Blind Guardian komolyan veszi az új irányt – a középkori, fantasy atmoszférát szinte már harapni lehet, annyira erős, zeneileg pedig egészen különleges élménnyel szembesül a hallgató.

Korai Blind Guardian

A The Script for My Requiem is sokkal kísérletezőbb a megszokottnál, és bár a tempó itt sem kifejezetten lassú, a melódiák hiba nélkül érvényesülnek, ezzel Hansi Kürsch és André Olbrich dalszerzői képességét bizonyítva. A refrén például abszolút önmagáért beszél, a szólók és díszítések pedig még magasabb minőségi szintet ütnek meg, mint korábban. A csúcs, legalábbis átadott és felszabaduló érzelmek terén az a Mordred's Song, melynek refrénje bármely rockoperának dicsőségére válna.

2025 áprilisának további születésnapos albumai:

  • április 8. Slayer: Hell Awaits
  • április 11. Judas Priest: British Steel                                
  • április 14. Iron Maiden: Iron Maiden
  • április 16. Bathory: Hammerheart

És ugyan a kiemelt dalok közül bármelyik elég lenne a sikerhez, ott a Bright Eyes, amely a lemez talán legkísérletezőbb, legegyedibb száma, és amely a hivatalos klipnek köszönhetően mindenhol elterjesztette a Blind Guardian hírét. Ennek hála többek között Magyarországon is egyre többen ismerték meg a Battalions of Fear és Somewhere között még különlegességnek és a populáris zenekarokhoz képest érdekességnek, kuriózumnak számító bandát.

Ezt is ajánljuk a témában

Blind Guardian a csúcson

Innentől már nem nagyon volt megállás. A Blind Guardian rátalált a saját stílusára és hangjára, ami a komolyzenéből, a fantasyből és középkorból, valamint a Queen dallamvilágából táplálkozó, nagy kórusokkal és sokszor szimfonikus hatásokkal rendelkező power metal. A szimfonikus zenét pedig annyira érdemes komolyan venni, hogy a 2019-es Legacy of the Dark Lands a Prágai Szimfonikusokkal készült, ennek megfelelően egy kellően izgalmas, a komolyzenét a metallal házasító lemez.

Sőt, Hansi időközben másik kedvencem, az Iced Earth legendás gitárosával (Jon Schaffer) is összeállt, a Demons & Wizards pedig pont olyan remekművekkel rendelkezik, ami egy ilyen kooperációnál feltételezhető – kár, hogy az erősen jobboldali Schaffer aztán a Capitolium 2021-es ostrománál jelen volt, így később a bíróság évekre kivonta a zenei életből, hogy végül idén januárban kapjon kegyelmet Trump elnöktől.  

A Blind Guardian azonban a már jelzett albumokkal alaposan bevéste magát a műfaj sarokkövei közé, valamint olyanokkal, mint az 1998-as Nightfall in Middle-Earth, a 2002-es A Night at the Opera, a 2006-os A Twist in the Myth, a 2010-es At the Edge of Time, a 2015-ös Beyond the Red Mirror, és a 2022-es The God Machine. Reméljük, a zenekar ír még olyan igazán nagyszabású lemezeket, mint a kilencvenes években, ahogy a Demons & Wizards munkásságának is kár lenne véget vetni. 

Nyitókép: Blind Guardian

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!