Kiderült, mennyivel lesz olcsóbb a 30 alapvető élelmiszer

2025. március 12. 06:42

A kormány szerint az árrés-szabályozás akár 2 százalékponttal is mérsékelheti az élelmiszer-inflációt.

2025. március 12. 06:42

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint az árrés-szabályozás eredményeként az érintett élelmiszerkosár ára akár 10-15 százalékkal is csökkenhet, miközben az inflációs nyomás 2 százalékponttal mérséklődhet – írta meg a Portfolio.

A miniszter egy keddi háttérbeszélgetésen hangsúlyozta, hogy a kiskereskedők listaár alapján szerzik be az árukat, amelyet különböző kedvezmények csökkenthetnek, például nagyobb tétel vásárlása vagy marketingmegállapodások révén. Az árrés-szabályozás a kedvezményekkel csökkentett beszerzési árra vonatkozik, így biztosítva, hogy az intézkedés valóban érdemi árcsökkenést eredményezzen.

Március első két hetének adatai alapján az élelmiszer-infláció tovább gyorsult: a februári 7%-os szintről 9-10%-ra emelkedhetett. Az árrés-korlátozás hatása először az áprilisi inflációs adatokban mutatkozhat meg, amelyeket a KSH májusban közöl.

A jelenlegi tervek szerint az intézkedés május 31-ig marad érvényben, ez idő alatt folyamatosan elemzik a hatását. „Május közepén látni fogjuk, volt-e elegendő letörő hatás benne” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a beszállítók ígéretet tettek arra, hogy nem emelnek árat.

Nagy Márton emellett reményét fejezte ki, hogy az élelmiszer-inflációt már áprilisban sikerül megfékezni, de ennek sikere nagyban múlik azon, hogy a beszállítók betartják-e vállalásaikat.

Nyitókép: Frederic J. BROWN / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Picnic Niki
2025. március 17. 14:48
Nagy gazdasági siker, az orbáni infláció letörése
BBrutus
2025. március 12. 19:26
Tesóm a Sparban dolgozik. 7% árrés van a csirkehúson. Mondom neki, akkor most még rá tehettek 3%-ot. Cégünk bejelentett 20% áremelést április 1-től. A Coop nem fogadta el. Ma közöltük velük, hogy akkor április 1-től nem szállítunk. Ennek az egésznek akkor lenne értelme, ha a beszállítói oldal is árrés sapkát kapna. Ez viszont hiányt okozna a boltokban, mert mindenki külföldre adná el a termékét. A megoldás vagy egy stabil forint 350-360/ EUR árfolyamon, vagy az EURO bevezetése. És végre utol kellene érni a nyugatot bérekben is. De amíg minden kormány az olcsó munkaerőt akarja eladni a multiknak, semmi nem lesz belőle.
Ez D-dúr és e-moll
2025. március 12. 11:22
Nincs egy éve, hogy az ársapkát megszüntették, mert csak növelte az élelmiszerinflációt és most újrakezdik? Nem kell hozzá közgazdasági doktorátus, hogy lássuk, ugyanaz fog történni, mint ami történt: a "korlátozott árú" termékekből hiánycikk lesz, a többi termék ára pedig még inkább elszabadul.
Reszelő Aladár
2025. március 12. 11:03
Állandó lerántás, ami a boltokban megy. Ha nő az elkölthető jövedelem, akkor a kiskereskedelem az, aki egyből vinné a többletet. Vagis elszívnák a pénz a többi szektor elől. Megindokolni pedig marha nehéz az egészet. A rezsiárak változatlanok, az üzemanyag is csak olcsóbb mint volt, az egyetlen változó paraméter a munkabérek emelkedése. De itthon árbvétel arányosan 20% munkaerőköltségnél már megy aprüszkölés és az áremeléssel fenyegetés. Ezen cégek anyacégeinél nyugaton a 40%-os arány is simán elfogadható. Tehát mondjuk ki, hogy ott csak abból tudnak profitot elérni, amit itt nem fizetnek ki. Ezért lenne fontos egy használató magyar kézben lévő kiskereskedelmi lánc. A CBA sajnos alkalmatlan erre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!