TOP 100 gimnázium

2025. február 05. 23:36

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) az Oktatási Hivatallal (OH) szoros együttműködésben készítette el Magyarország új, minden korábbinál átfogóbb, leginkább az érettségieredményekre és a felsőoktatási felvételik sikerességére, valamint az iskolák tehetséggondozási eredményeire épülő gimnáziumi rangsorát.

2025. február 05. 23:36
null

Módszertan

Az OH és az MCC együttműködésében négyszáz magyarországi gimnázium teljesítményét, elismertségét elemezték a szakemberek, így kialakult a száz legjobb, legeredményesebb gimnázium sorrendje.

A vizsgálatnak nem képezték részét a köznevelési rendszerben működő szakgimnáziumok. A rangsor előkészítésében és módszertanának megalkotásában gyakorlógimnáziumi iskolaigazgatók is részt vettek. A módszertan hét objektív szempont alapján vizsgálta az intézményeket. Ezek az indikátorok azonos súllyal vették figyelembe a társadalmi elismertséget, a tanári munka és a tehetséggondozás eredményességét. A rangsorban kizárólag olyan iskolák szerepelnek, amelyekről mind a hét szempontból volt elemezhető adat. A számítások alapjául szolgáló információk kizárólag az OH hiteles, egzakt, friss statisztikai adatbázisára épülnek, az adatok gyűjtése és rendszerezése minden tekintetben megfelel a tudományos mérési és metodikai elvárásoknak.

A rangsoroláshoz használt szempontok:

  1. a gimnáziumi tanulók és iskoláik felsőoktatási felvételi eredményei;
  2. a tizedik évfolyamos tanulók matematika- és szövegértés-kompetenciamérési eredményeinek átlaga;
  3. a gimnáziumi tanulók összes közép- és emelt szintű érettségivizsga-eredményének átlaga;
  4. a gimnáziumi emelt szintű érettségi vizsgák számának aránya;
  5. a gimnáziumi felvételihez első helyen írt középiskolai központi eredmények;
  6. a gimnáziumokba első helyen jelentkezők aránya;
  7. a gimnáziumokban az OKTV-döntős tanulók száma.

 

Az ország 10 legjobb intézménye

1. Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium

A költő-botanikus nevét viselő józsefvárosi intézmény története 1911-ig nyúlik vissza. Speciális matematika tagozata országos hírű, több elismert matematikus végzett ott. Tanulói évről évre kiváló eredménnyel szerepelnek hazai és nemzetközi versenyeken: a honlapon található, tanévekre bontott statisztikák alapján 2017 és 2023 között 2572 országos és 415 nemzetközi versenyen értek el helyezést. A Fazekas 2021-ben felkerült a The Telegraph rangsorára, amely azokat az iskolákat tartalmazza, ahonnan a legtöbb diák jut be a két legnevesebb brit felsőoktatási intézmény, az Oxfordi és a Cambridge-i Egyetem képzéseire.

2. ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyik gyakorlóiskolája Budapest XIV. kerületében található. Az épület korábban az izraelita hitközség gimnáziumának adott otthont, 1959-ben kezdte meg működését a Radnóti Miklós nevét viselő új intézmény. Rendre az ország legjobb gimnáziumai között szerepel. Az iskola leírása szerint a pedagógiai programnak megfelelően az intézményben érettségizett diákok igényesek önmagukra, figyelnek másokra, korszerű tudással és kompetenciákkal vannak felvértezve, tudnak és mernek kritikusan gondolkodni, nyitottak az újra, és tisztelik a hagyományt.

3. Lovassy László Gimnázium

A veszprémi iskola évek óta az ország legjobb vidéki intézménye. Jogelődjét a városba hívott piaristák hozták létre 1711-ben; az intézmény 1950 óta viseli Lovassy László, az országgyűlési ifjak reformkori vezéralakja nevét. Az iskolában nyelvi előkészítő évfolyammal működő ötosztályos képzés is van, amely emelt szintű matematikai oktatást, emelt szintű komplex informatika-matematika képzést, német nemzetiségi nevelés-oktatást, kiemelt angol nyelvi képzést és általános kerettantervű osztályt is kínál. A Lovassy kiemelkedő sikereket ér el városi, megyei és országos versenyeken, nemcsak diákjait, hanem tanárait tekintve is. 

4. Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium

A III. kerületi önkormányzat alapította az intézményt 1986-ban. Az iskola pedagógiai programja a magas szintű tudás megszerzését, az egészséges testi és a harmonikus személyiségfejlődést hangsúlyozza. Az iskola két képzési formában – négy és nyolc év­folyamon – csaknem hatszáz diákot nevel és oktat. Olyan kötelező, kötelezően választható és szabadon választható tevékenységek rendszerét dolgozták ki, amelyben az oktatás mellett hangsúlyos a néptánc, a hangszeres zene és az ének tanulása. A gimnázium országos ismertségét többek között a tanulmányi versenyeken elért kiemelkedő eredményeinek köszönheti.

5. Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium

Az intézményt az 1909–10-es nagy iskolaépítő korszakban, Bárczy Géza polgármestersége alatt építették, 1974-től tizenhárom éven keresztül az egyetlen két tannyelvű iskola volt az országban. Amikor 1987-ben több középiskolában indítottak két tannyelvű oktatást, a tantervek megalkotásakor a Kőrösi szolgált mintául. Az intézmény fenntartója 2013. szeptember 1-jétől a Baptista Szeretetszolgálat. Az iskola célja, hogy olyan elitképző hely legyen, amely képes folyamatosan igazodni a változó társadalmi igényekhez és versenyképes tudású diákokat adni a magyar, illetve nemzetközi felsőoktatás számára.

6. Eötvös József Gimnázium

Az intézmény jogelődei révén Budapest legrégebbi nem felekezeti iskolája, a főváros első reáltanodája. 2008-ban elnyerte a tehetséggondozó iskola címet. Évek óta az országos rangsorok élén szerepel. Honlapján vallja, hogy sohasem volt és nem is szeretne versenyistálló lenni, tanulói tehetségét és a tanárok eredményes munkáját ennek ellenére bizonyítják többek között az országos versenyeken mutatott teljesítmények. Hat évfolyamos osztályok, természettudományos emelt nyelvi osztály, humán emelt nyelvi osztály, angol–német nyelvi öt évfolyamos osztály működik az intézményben.

7. ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium

A filozófus-pedagógus nevét viselő intézmény komplex természettudományi tagozatának diákjai a nemzetközi kémiai diákolimpia rendszeres résztvevői, évente jutnak ki külföldre fizika-, kémia-, nyelvészeti és csillagászati olimpikonjai. Egyéb országos tanulmányi versenyek döntőiben is magas az Apáczai diákjainak részvételi aránya, emellett a középiskolai rangsorok első tíz-húsz helyezettje között szerepel az intézmény. A továbbtanulási arány magas, a végzősök érettségi vizsgájának átlaga 4,8 környékén van. Jelenleg hat- és négyosztályos egyetemi gyakorlógimnáziumként működik.

8. Berzsenyi Dániel Gimnázium

1941-ben jött létre mostani formájában. Humán, természet­tudományos, matematika, illetve nyelvi tagozatos osztályai működnek. Az intézményben folyó oktató-nevelő munkára mindenkor a szakmai igényesség, a kötelező tananyagon túlmutató ismeretátadás, a diákok személyiségfejlődését figyelemmel kísérő, toleráns és magas szintű követelményállítás volt jellemző. A tanári gárda felkészültségét számos tudományos fokozat, publikáció, nyelvvizsga jelzi, a diákok rendre sikeresen szerepelnek az országos tanulmányi és sportversenyeken, egyetemi felvételiken és a nyelvvizsgákon.

9. Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola

Az intézmény tavaly ünnepelte hatvanéves fennállását. Pedagógiája középpontjában áll, hogy minden diáknak segít kibontakoztatni tehetségét, megfogalmazni egyéni életcélját. A tanulók hat és öt évfolyamos képzési forma közül választhatnak. Speciális emelt szintű matematika- és idegen nyelvi képzések indításával, valamint széles körű fakultációs és művészeti, természettudományos, társadalomtudományi szakköri kínálattal segítik a diákokat érdeklődési körük megtalálásában. Kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerük van, számos két- és többoldalú programban vesz részt az intézmény.

10. Szent István Gimnázium

Az intézmény 1902-ben nyitotta meg kapuit VII. Kerületi Külső Magyar Királyi Állami Főgimnázium néven. 1908 óta működik a Városliget mellett, az Ajtósi Dürer sorra nyíló szecessziós épületben. Erőssége a matematika és a természettudományos tárgyak oktatása. Az angol nyelvet emelt szinten, heti öt órában tanítják, emellett hagyományosan német, francia, olasz és spanyol nyelv közül választhatnak a diákok. Az érettségizők lényegében teljes létszámban jelentkeznek felsőoktatási intézményekbe, a felvett diákok aránya évek óta magas.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ez D-dúr és e-moll
2025. február 06. 00:20
Csupa lipsi gimnázium lipsi vezetéssel és tele lipsi tanárokkal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!