Milyen esélyekkel indul el újra a több bűncselekményért is elítélt DK-s Varju László? Mi segítheti a Fidesz fiatal politikusát? Elemzésünk a márciusi időközi választás forgatókönyveiről.
Nyolcan jelentkeztek be a Budapest 11-es számú országgyűlési egyéni választókerületében március 23-ára kiírt időközi választásra a Választás.hu adatai szerint. Ismeretes, az Újpestet és Angyalföld egy részét magában foglaló körzetben azért kell a szavazóknak az urnákhoz járulniuk, mert az eddigi képviselőt, Varju Lászlót decemberben a bíróság jogerősen is bűnösnek találta garázdaságban, testi sértésben és a választás rendje elleni bűntettben, a képviselők jogállásáról szóló törvény értelmében pedig ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, akit megbízatásának ideje alatt bűntett miatt jogerősen elítéltek. Varju ezt végül nem várta meg, lemondott mandátumáról.
Nem hatotta meg a DK-t az ítélet
A politikus ellen az ügyészség egy 2018-as országgyűlési voksolást megelőző választási ügyében, valamint a 2018 decemberében az MTVA-székházban történt ellenzéki botránykeltéssel összefüggésben emelt vádat még 2020-ban. Előbbi esetben a vád szerint Varju László a Demokratikus Koalíció képviselőjelöltjeként a 2014-es időközi választást megnyerő, de időközben a Magyar Szocialista Pártból kilépő, így függetlenként indulni készülő Horváth Imrével találkozott, és anyagi juttatást ígért neki, hogy lépjen vissza a javára, Horváth azonban elutasította az ajánlatot. Az MTVA-székháznál zajló kétnapos ellenzéki akcióban Varju összetűzésbe került a biztonsági szolgálattal. A képviselő többször is erőszakkal akart bejutni vezérlőhelyiségekbe, és a sokadik felszólításra sem távozott. A biztonsági őrök megpróbálták eltávolítani az épületből, ő azonban a dulakodás során az egyik őrnek nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozott.
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
A politikus és pártja visszautasította a vádakat, Gyurcsány Ferenc még a bírókat és az ügyészeket is megfenyegette, de ez nem hatotta meg a bíróságokat: első, másod- és harmadfokon is bűnösnek találták Varjut. Ő jogerős ítéletét követően azonnal bejelentette: lemond, de vissza akarja szerezni mandátumát, a törvény ugyanis nem tiltja, hogy elítélt képviselő újrainduljon.
Gyurcsány Ferencék a legcsekélyebb erkölcsi aggály nélkül benevezték harcostársukat az időközi voksolásra a győzelem reményében.
A DK önbizalmát fűti, hogy Varju 2018-ban 40, 2022-ben több mint 50 százalékos eredménnyel szerezte meg a mandátumot.
A nemrég a DK alelnökének választott egykori „energia- és rezsiügyi árnyékminiszter” azt ígéri, hogy harmadszor is legyőzik a Fideszt. Február 4-én büszkén jelentette be, hogy elsőként gyűjtötte be az induláshoz szükséges ajánlásokat, később pedig azt, hogy elsőnek vették nyilvántartásba a voksolásra.
Én nem a Tiszával vagy Magyar Péterrel vitatkozom, hanem a gazdáival Brüsszelben – mondja Orbán Viktor. A miniszterelnök értékelte a választás előtti politikai helyzetet, de az új harcmodorról, a magyar futball esélyeiről és személyes pályájáról is szót ejtett. Exkluzív interjú.
Történelmi jelentőségű szavak hangzottak el, lényegében a demokráciát bontaná le az ellenzék képviselője. Ha ennek nem lesznek következményei, akkor nagyobb a baj, mint hittük.
„Az adatok és pl. a többszázezres Pride után »pillanatnyilag« Fidesz győzelemre számítani azért elég megúszós...” – írta a Republikon Intézet alapítványi elnöke.
Én nem a Tiszával vagy Magyar Péterrel vitatkozom, hanem a gazdáival Brüsszelben – mondja Orbán Viktor. A miniszterelnök értékelte a választás előtti politikai helyzetet, de az új harcmodorról, a magyar futball esélyeiről és személyes pályájáról is szót ejtett. Exkluzív interjú.
p
1
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 7 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
masikhozzaszolo
2025. február 18. 11:17
/képviselők jogállásáról szóló törvény értelmében pedig ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, akit megbízatásának ideje alatt bűntett miatt jogerősen elítéltek./
Itt nincs szó arról, hogy ez a bélyeg letörölhető. Ez örökre fennáll. Tehát a megválasztása esetén megint ez a helyzet, mert korábban is ez megtörtént. Mint a gyerekmolesztálásnál. Nem foglalkozhat gyerekekel soha! Ha a törvény nem így szól, akkor nem tilt ilyet a törvény. Hétfőn nem lehet képviselő, mert elítélt, kedden meg már igen?