A MOHU által a Mandinernek küldött adatokból kiderült, hogy januárban országos szinten naponta átlagosan 6,1 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók, de az ünnepek alatt több alkalommal is 10 millió felett volt a napi visszaváltások száma.
Mint lapunk megtudta, januárra számolva átlagosan körülbelül 103 tonna műanyagnak megfelelő mennyiségű PET-palack került vissza a REpontokhoz minden nap.
A visszaváltott palackok - a többi anyagáramhoz hasonlóan - egy újrahasznosítási folyamaton esnek át: kiválogatják őket, granulátumokra bontják, formába öntik, majd a gyártókhoz visszakerülve kifújják őket, hogy újból a boltok polcaira kerülhessenek.
Ez a körforgásos gazdaság. Minden visszaváltott PET-palack újrahasznosul; 85 százalékukból ismét palack lesz, a fennmaradó 15 százalék pedig textilszálak és pántolószalagok formájában hasznosul újra.”
– közölte a visszaváltást lebonyolító vállalat a Mandinerrel.
Úgy fogalmaztak, hogy a kötelező visszaváltási rendszer hatékonyságát nemzetközi tapasztalatok is bizonyítják, Németországban és a Skandináv országokban már 90 százalék feletti arányokat érnek el. Itthon, a korábbi „tapossa laposra” időszakban az italcsomagolások mindössze 30 százaléka került vissza a körforgásos gazdaságba, az új rendszerrel azonban jelentősen nőtt a visszaváltások aránya, nagyban hozzájárulva Európai Unió által meghatározott újrahasznosítási célok elérésében.
A MOHU becslései szerint Magyarországon évente több mint 3 milliárd italcsomagolás kerül forgalomba, ennek túlnyomó része PET-palack, így darabszám szerint a visszaváltott csomagolások többsége is műanyag.
Az alumínium dobozok a második legnagyobb csoportot képezik, amelyet az üvegcsomagolások követnek”
– válaszolta a MOHU arra a kérdésre, mit váltanak vissza a leggyakrabban az automatákban.
Nyitókép: Mandiner-grafika