A Watergate-botrány ma, közel 50 év után is hatással lehet kapcsolatunkra – eljött a kétfős csatározások reneszánsza (VIDEÓ)

2025. február 25. 14:24

Splendor, 7 Csoda és a sor nem ér itt véget – egyre több játék kapja meg a maga kétfős variációját. És miközben A Watergate-ügy biztosan ül a dobogón, megérkezett a legújabb Azul.

2025. február 25. 14:24
Nixon
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Már megszokott dolog a társasjátékok világában, hogy hiába került a hangsúly a társas szóra, a szóló játékmódok és az echte egy fős „társasjátékok” korát éljük, ami főleg a Covid óta lett természetes, köszönhetően annak, hogy a járvány alatt akár egyedül is beszorulhatott valaki az otthonába. De szintén új trendnek mondható a kétfős játékok térhódítása, aminek apropóján ez a cikk is született. Lassan szinte mindenből készül úgynevezett Duel, vagyis Párbaj változat, két játékosra kitalálva, a legújabb variációt pedig a méltán népszerű Azul kapta meg.

Azul – Párbaj és a kétfős társasjátékok
Azul – Párbaj, kétfős társasjáték

Persze eddig is bőven akadt kétfős játék, ott volt akár évekkel ezelőtt az ütés-vivős műfajban a kooperatív A bűvös rengeteg, de még a gigászi Cthulhu Wars is megkapta a maga Párbaj-verzióját, így 2025-re viszont úgy tűnik, hogy a kétfős játékok reneszánszát éljük.

2022-ben jelent meg a népszerű (és normál vagy Marvel-verzióban is remek) Splendor – Párbaj, 2023-ban pedig a tömegek egyik kedvence, a 7 Csoda került be a variánsok tengerébe, hogy aztán tavaly a már bemutatott A Gyűrűk Ura – Párbaj Középföldéért képében egy még jobb alternatívát kapjon. Persze lehet próbálkozni, de a 2019-es A Watergate-ügy után már nehéz labdába rúgni – mégis újra és újra próbálkoznak a kiadók. Ezúttal pedig a 2017-ben született, az absztrakt kategórián belül a második legjobbnak, már-már császárnak tartott Azul kapta meg a maga új ruháját.

Ezt is ajánljuk a témában

Dorfromantik – Párbaj

Pont mint a nagy sikereket elér videójáték, úgy az abból született Dorfromantik – A társasjáték is a nyugodt építgetést és relaxáló közös tevékenységet ülteti az asztalra. Ebből készült végül egy Párbaj-változat is, játékosonként közel 70 lapkával és kis jelzőkkel, amik mind egy célt szolgálnak: felépíteni számodra az álomvidéket, ahol az erdőségek, a szántóföldek egyensúlyban vannak, mindezt pedig a vasút mellett kis falvak, folyók ölelik körbe.

Dorfromantik – A társasjáték

Az eredetileg 2022-ben megjelent kooperatív társasjáték 1-6 fő részére hozta el azt a játékélményt, mely a falusi romantika szerelmeseit célozza meg. És valóban van valami a meghatározásban, elvégre hasonlóan megnyugtató az alap 73 lapkával és 25 feladatjelzővel együtt felépíteni a csodás vidéket, mint amikor valaki egy kedves, barátságos kis hagyományőrző faluba látogat el. Itt azonban együtt építünk, sőt 5 lezárt dobozt is rejt a társasjáték csomagolása, melyek a későbbiekben új feladatokat, lehetőségeket és helyzeteket teremtenek meg, ezzel a híres My City-hez hasonlóan kitolva a játék “szavatosságát”.

A különbség a normál társasjáték és a Párbaj-verzió között, hogy utóbbinál értelemszerűen nem közösen dolgozunk, nem kooperatív az építgetés, és bár mindkét fél ugyanolyan lapkákat használ, ezeket saját készletből veszi el és a saját térfelén építi belőlük a vidéket, amit megálmodott. Mivel így eltérően alakulnak ki a helyszínek, a játék végén a pontozás is eltérő az egybefüggő szántóföldek, falvak, erdők alapján, az így szerzett eredmények pedig eldöntik, ki volt a jobb építkező.

Ez pedig az egyébként kedves élményt, ha nem is harciassá, de kimondottan vetélkedéssé varázsolja, ami szerintem az alap koncepciót változtatja meg. Nem rossz, biztos van, akinél a Dorfromantik is igazán betalál a téma és a megvalósítás miatt, de vannak ennél jobb párbaj-játékok is.  

Kétfős társasjátékok: Dorfromantik
Kétfős társasjátékok: Dorfromantik

Splendor – Párbaj

A 2014-es, Marc André által tervezett Splendorban reneszánsz kereskedők versengtek a játékban lévő drágakövekért, birtokszerzésért és a nemesség kedvéért, amit a Marvel-változat tett még izgalmasabbá. 2022-ben aztán elérkezett a Párbaj ideje, ami a koncepción nem sokat változtatott, elvégre története szerint az ötvöscéh mestereként készíthetünk kiváló minőségű ékszereket a kor legelőkelőbb uralkodóinak.

A változás az új verzióban részben a játékteret érintette, elvégre a három szintre tagolt ékszerkártyák speciális elrendezésben kerülnek az asztalra, a nemesek mellett pedig előjogtekercsek is játékba kerülnek, amik megszerzésük után extra akciólehetőséget biztosítanak.

Ezt is ajánljuk a témában

A lényeg azonban a régi: a játékosok felváltva veszik el a játéktábláról a drágaköveket jelentő tokeneket, majd azokat felhasználják ékszerkártyák megszerzésére, amik onnantól folyamatosan újabb kártyák megszerzéséhez felhasználható drágaköveket vagy éppen játékvégi pontokat biztosítanak. Így építenek a játékosok egy drágakő-kínálatot, amivel egyre gyorsabban szereznek egyre több ékszert, végül kiváltva a végcélt és megnyerve a játékot. Mindez éppen úgy jópofa, mint az eredeti verzióban, de talán kicsit lassabb, már csak a játékosszám okán is.

Kétfős társasjátékok: Splendor
Kétfős társasjátékok: Splendor

7 Csoda – Párbaj

A 2010-es 7 Csoda számomra érthetetlen módon volt sokáig hatalmas kedvenc a társasjátékos közösségen belül, pedig minden erénye ellenére sem látványáért, sem a játékmenetéért nem rajongtam – ez azonban legyen az én bajom. A külsejében és belső tekintetében is feljavított újabb,  2020-as változatért szintén nem rajongtam, a 2021-es Építészek pedig inkább egy egyszerűsített családi változata lett az egyébként sem túl összetett játéknak.

Ezt is ajánljuk a témában

A 2015-ös Párbaj azonban egészen izgalmas és mozgalmas játékélményt hozott, ami már nekem is jobban tetszett. Itt a párbajozók ugyanis három korra bontva, egy-egy előre elrendezett mintába lehelyezett kártya-kínálatból választanak, méghozzá Splendorban is megismert módon, avagy az elvett kártyák a költségük kifizetését követően valamilyen hatást vagy nyersanyagot biztosítanak, a játékosok pedig így építik a saját kis birodalmukat.

A 7 Csoda – Párbajhoz két remek kiegészítő is kapható, amik alapvetően változtatják meg a játékmenetet:

  • A Panteon kiegészítő a kártyaválasztás ütemén változtat, ráadásul megjelennek a megszerezhető isteni képességek
  • Az Agora kiegészítővel pedig egy 4. győzelmi feltétel jelent meg a parlament segítségével, az új kártyák ráadásul a negatív hatásokkal sokkal konfrontatívabbá teszik a játékot

Ehhez van még egy szó szerinti párbajozós tábla, amin a haderő növelésével a felek haladnak, a legvégső pontra eljutva, ezzel megszállva a másik birodalmát akár egyből megnyerve a játékot. És miközben a 7 Csoda Párbaj önmagában is remek játék, a már emlegetett A Gyűrűk Ura – Párbaj Középföldéért ugyanezt a receptet követi, csak éppen Tolkien művéből táplálkozva, még izgalmasabbá és látványosabbá téve a remekül működő párbaj-érzetet.

Kétfős társasjátékok: 7 Csoda
Kétfős társasjátékok: 7 Csoda

A Watergate-ügy

Ami azonban talán a legjobb a műfajban, vagy legalábbis eddig szerintem az volt, az a 2019-es, Matthias Cramer (Glen More II, Rococo) által tervezett A Watergate-ügy, amely ahhoz képest, hogy milyen témát dolgoz fel, nemcsak a legötletesebb, de szerintem a játékmenete is a legizgalmasabb. Ebben ugyanis a Nixon elnök körül kirobbant  Watergate-botrány egy-egy résztvevőjét alakítjuk a Washington Post újságírójaként, valamint a Nixon-kormányzat szerepében – mindkét esetben egyedi kártyakészlettel.

A játék alatt pedig egyfajta kötélhúzás alakul ki, ahogy a játékosok a gyengébb vagy éppen az erősebb hatásaikért kijátsszák kártyáikat, utóbbi esetben a játékból végleg kikerülő lapokkal.

Ezt is ajánljuk a témában

A középpontban lévő sávon haladva a felek lendülethez, kezdeményezéshez és kritikus fontosságú bizonyítékokhoz juthatnak, előbbiből a megfelelő mennyiség akár az elnöki ciklus teljesítését is eredményezheti, utóbbiakat pedig a kormányzat értelemszerűen eltusolni akarja. Az újságírónak viszont ezzel szemben elég bizonyítékot kell gyűjtenie ahhoz, hogy két informátort is közvetlenül az elnökhöz kössön a játéktáblán lévő rendszerben, miközben az informátorokat a kormányzat igyekszik elhallgattatni.

Zseniális, a mai napig nagyon feszült hangulatú társasjátékról van szó, aminek politikai témáját archív fotókkal, idézetekkel és komoly történelmi háttérrel sikerült még izgalmasabbá és látványosabbá tenni. Mindez pedig még úgy is élvezetes, ha valaki nincs otthon a témában vagy éppen nem kedveli a politikát. Ha valaki azonban még érdeklődik is akár a Watergate-botrány, akár simán a politika vagy történelem iránt, keresve sem talál jobb párbaj-játékot. Legalábbis az Azul – Párbaj előtt így volt. És hogy utána?

Kétfős társasjátékok: Watergate-ügy
Kétfős társasjátékok: Watergate-ügy

Azul – Párbaj

2017 óta sokan akarták már kitanulni a portugálok különleges csempekészítő mesterségét, amellyel akár palotákat is díszíthetnek, elvégre akkor jelent meg az Azul, amely a társasjátékos BGG (Board Game Geek) oldalon azóta is büszkén foglalja a 2. helyet az absztrakt, a 14. helyet pedig a családi kategóriában. Méghozzá nem véletlenül, elvégre legyen szó sima csempékről, bonbonos variánsról vagy éppen miniatűrizált vagy fejlesztett változatról, az Azul-család minden esetben megtalálja a közönségét.

Azonban az idei az első eset, amikor a Párbajjal a maximum négy fő helyett mindössze ketten állhatunk neki a versengésnek, ráadásul miközben a koncepciót az első alapváltozat adja, a mechanikán is sikerült csavarni egyet.

Ezúttal ugyanis a palota kupoláját díszítjük a kerek csempékkel, méghozzá nem előre meghatározott helyekre rakva azokat, mivel itt a színsémát mi magunk alakítjuk egy újfajta akcióval, melynél kupola-lapkákkal töltjük fel játékterünket. Emiatt lehetőségeink száma alaposan megnő, akár előre is tervezhetünk, az újfajta manufaktúra-használat (innen szerezzük a csempéket) pedig még jobban megkavarja a korábban megszokott stratégiát.

Emiatt és mert kifejezetten párbaj alakul ki, az új Azul izgalmas és látványos variáns, noha a Watergate-ügy trónját szerintem nem veszélyezteti. Ráadásul miközben a dizájn mutatós, a csempék igényesek, a táblák a toronnyal szerintem nagyon gyenge minőséget képviselnek. Cserébe legalább az ár nem túl magas. Az Azul – Párbaj ezen kisebb hibája ellenére ajánlott a sorozat kedvelőinek, ha párbajozni szeretnének, hiszen sokkal szabadabban csempézhetünk, emellett tervezni is sokkal jobban kell.

Számos további párbaj vár ránk

Ha egy üzlet beindul, szokták volt mondani, ami a kétfős játékokra is abszolút igaz, bár azt hozzá kell tennem, hogy mindenképpen különbséget kell tenni a műfaj kooperatív és kompetitív képviselői között. Hamarosan például érkezik sokak kedvencének kétfős, de együttműködés változata, az Everdell Duo, miközben a párbajozó oldalon már bejelentették A fehér várkastély és a Lángművesek duel változatát. És hogy vajon meddig tart még ez az aktuális „őrület”? Addig biztosan, amíg ezek a változatok is jól fogynak.

Márpedig amíg olyanok jelennek meg, mint az Azul – Párbaj, A Gyűrűk Ura – Párbaj Középföldéért vagy éppen A Watergate-ügy, addig mindenki biztos lehet benne, hogy a fogyással nem lesz gond, elvégre ezek ketten kifejezetten jó játékok.

Nyitókép: STF / AFP

 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sternerregnix
2025. február 25. 16:01 Szerkesztve
Az Azul mindig jó. Bár az eddigieket is ketten játszottuk többnyire. A Watergate-ről hallottam, érdekesnek tűnik. Megjegyzés: Nekem is ilyen playmatem van :D Megjegyzés2: Az Unfathomable kiegészítőjéről szívesen hallanék, főleg ha magyarul is megjelenne :D
mamika-2
2025. február 25. 15:50
Hellóka ... újra vagyok... .áradunk ..éljen Péter ..szuper napom volt .. puszi 😘
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!