Vágtatnak a lovasok – de együtt talán megakadályozhatjuk az apokalipszist! (VIDEÓ)

2025. február 11. 14:49

A Bárány feltörte a pecséteket, a démonok már az emberek között járnak – Háború, Betegség, Éhínség és Halál pedig vágtába kezdett. Az apokalipszis lovasait csak angyalok és mitológiai hősök állíthatják meg.

2025. február 11. 14:49
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Miközben a Biblia előtt is felbukkantak a mítoszok világában, a Jelenések könyve szerint a hét pecsét feltörésekor jelenik meg a négy lovas, akik az Apokalipszis lovasaiként a végítéletet előzik meg. Ők a Háború, a Betegség, az Éhínség és a Halál megtestesítői, akik számtalan kultúrában, számtalan módon lovagoltak már be a köztudatba – akár még a Hegylakó történetében vagy éppen a Darksiders című videójátékban is. 

Four Horsemen, az apokalipszis négy lovasa
Four Horsemen, avagy az apokalipszis négy lovasa

Ezúttal pedig egy igen masszív méretekkel rendelkező, kimondottan tartalmas társasjáték formájában elevenednek meg, hogy az eltérő kultúrák és vallások, valamint mitológiák legnagyobb alakjaival akadályozzuk meg mesterkedéseiket és vessünk véget az általuk megteremtett apokaliptikus állapotoknak.

Arra már számos esetben felhívtam a figyelmet, hogy érdemes a Kickstarteren és Gamefoundon futó kampányokat, különböző közösségi gyűjtéseket figyelni, mert igazán izgalmas és egyedi, nagyon minőségi összetevőkkel rendelkező kiadványokra tehetünk szert, amiknek az ára később az egekbe száll. Emellett a családi vállalkozásként indult Különleges Kickstarter Kiadások oldalát és Facebook-csoportját sem árt észben tartani, mert előrendelésben a legjobb játékok itt is felbukkannak, sokszor igen komoly kedvezményekkel. A Four Horsemen című társast is így sikerült beszerezni, méghozzá minden extrával és kiegészítővel, ami egy igen tartalmas és látványos csomag.

Ezt is ajánljuk a témában

Bevágtatott az Apokalipszis négy lovasa

A Jeremy Rowley által készített és Kickstarterre vitt (tehát nem egy nagy kiadós játékról van szó) Four Horsemen a hivatalos megnevezés szerint egy apokaliptikus kooperatív játék, melyben a játékosoknak a gonosz elleni végső összecsapásra kell felkészülniük, miközben a mechanika a paklifejlesztésre és erőforrás-menedzsmentre épít. A 14 év felett, 1-4 főig (kiegészítőkkel 6 főig) ajánlott, 60-120 perces játék lényege: minden játékos egy-egy halhatatlan hőst irányítva azon dolgozik, hogy

megakadályozza a világvége eljövetelét, és miközben megmenti az emberiséget, rendkívüli hatalommal bíró relikviákat gyűjt, megküzd a démonok hordáival, valamint akadályozza a négy lovas útját.

Ami a témán és a látványvilágon felül izgalmassá teszi a Four Horsemen-t, az maga a módszer, agogy a pakliépítést megoldja. Mert miközben a játékosok fordulóról fordulóra új, erősebb lapokat szereznek, minden egyes fordulóban arra vannak kényszerítve, hogy feláldozzanak egy kártyát, ami ezzel végleg kikerül a játékból. Így a pakliégetés, ami más játékban általában opcionális, itt kötelező elem, mely ráadásul jutalmaz is, hiszen áldozásnál többnyire nagyobb a jutalom is.

Four Horsemen társasjáték
Four Horsemen társasjáték az alap komponensekkel

Ez úgy zajlik, hogy a saját körében mindenki 5 lapból gazdálkodva játszik ki négyet, három különböző területre. Utóbbiak közül egy lapot fogyaszt az áldozás, de van még kettő, melyek a pozíciótól függően más-más képességet adnak az adott kártyalapnak, így lényegében egy kártya három különböző módon játszható ki, ami alaposan megdobja a felhasználási lehetőségeket.  

Közben a játékosok a világtérképen a démonoktól tisztogatják meg a kontinenseket, követőket szereznek és áldoznak fel, korruptálódnak és sérülnek, így harcuk egyáltalán nem könnyű.

Főleg, hogy amikor a fő játéktáblára kerülő események hatására a lovasok előre haladnak, különböző negatív hatásokkal büntetik a hősöket, ha pedig elérik a tábla közepét, világunk ugyanúgy elbukik, mint amikor a hősök egyszerre kerülnek földre, vagy épp lejárt az idő, ők pedig nem teljesítették céljukat. Nyerni ezzel szemben csak úgy képesek, ha összedolgozva nemcsak feltartják a négy lovast, de közben a saját céljukat is teljesítik, ami általában egy összetettebb, komolyabb áldozattal jár, melyből mindenkinek ki kell vennie a maga részét.

Ezt is ajánljuk a témában

Együtt a világ ellen – vagy éppen a világvége ellen

A Four Horsemen nemcsak a témája miatt különleges, de a megvalósítás is megérdemli a figyelmet. Kooperatív társasjáték akad bőven, főleg a CMON, Z-man és FFG kiadók által megteremtett forma szerint (Zombicide, lovecrafti játékok, Pandemic-rendszer és a többi), de Jeremy Rowley szerencsére ezen a téren is tudott újat mutatni. Az alapjátékkal egyfelől önmagában két mitológia/kultúra hőseiből választhatunk (júdeo-keresztény és görög), de a kiegészítőkkel ehhez még három (skandináv, kínai, egyiptomi) csatlakozik.

Ha pedig valaki a Deluxe formát részesíti előnyben, a Mythos dobozokkal nemcsak a miniket kapja meg a karaktereket megformáló kartonfigurák és a démonokat szimbolizáló kockák helyett, de épületekkel és többrétegű játékostáblákkal is gazdagodhat.

Sőt, a playmateket is érdemes szóba ejteni, mint extrák és lényegében javasolt beszerzések. Az extrák azonban nemcsak vizuális fejlesztést jelentenek, elvégre a különböző mitológiák nemcsak új, aszimmetrikus képességekkel rendelkező hősöket, hanem új ellenfeleket, eseményeket, relikviákat és akár játékmechanikai megoldásokat is jelentenek. Megjelennek többek között nagyobb hatalmú démonok, különböző nagy jelentőségű épületek, sőt a játékmenetre hatással lévő Jin-jang is beköszön a játékba.

Four Horsemen társasjáték
Four Horsemen, a deluxe minikkel

A jó és gonosz harca már az asztalon is dúl

Nehéz nem észrevenni, hogy a szellemi és lelki hadviselés már a szórakoztatás különböző szegmenseibe – film, zene, írás, videójáték – is beette magát. És miközben akadnak olyan társasjátékok, mint a The Acts, a Kings of Jerusalem, a Ierusalem: Anno Domini vagy az Ezra and Nehemiah, olyanok is megjelentek a piacon, mint a Cattlers of Satan vagy éppen a Dark Blood, ami még nálam is megkongatta a vészharangot, pedig alapvetően úgy gondolom, hogy helyén lehet kezelni a művészetekben megjelenő, alapvetően káros hatásokat.

Ezekkel szemben azonban a Four Horsemen kiváló ballasztnak bizonyul, ahogy nemcsak a démonok hordáitól tisztítjuk meg a világot, de az apokalipszist is megakadályozva védelmezzük az emberiséget a látványos külső mellett.

Ezt is ajánljuk a témában

Jeremy Rowley játéka így szellemiségét tekintve a Deliverance (már az alcím is sokatmondó: A lelki hadviselés játéka) mellé helyezhető, ami szintén különleges témával és megoldásokkal operál, és amiben angyalokat irányítva harcolunk a sötétség erőivel, megküzdve az emberek lelkéért. A téma kedvelőinek kifejezetten ajánlott mindkét társas, újdonságként azonban most kifejezetten a sajnos csak angol nyelven elérhető Four Horsemen kapta a főszerepet. Hogy ez nem egy nagy kiadó játéka, az egyébként a megvalósításon is látszik, és akkor egy kis negatívummal kezdem:

a kártyák látványvilága és a szimbólum-rendszer sokszor inkább csak funkcionális, amivel – ha az összkép rendben is van, mert az asztalkép egyébként mutatós – még lehetett volna egy keveset dolgozni.  

Persze playmattel, kiegészítőkkel és minden extra tartalommal elég borsos ára van a csomagnak, ami 120 ezer forintig is kúszhat, miközben korábban az alapcsomag már 26 ezerért beszerezhető volt. Viszont azt gondolom, hogy ez a pakk azoknak is kiváló választás, akik egyébként nincsenek tele játékokkal, csak a téma miatt figyelnek fel rá, ezért aztán havi egy alkalommal bőven elég nekik az élmény, ami viszont így sok évre kitart a különböző karaktereknek és ellenfeleknek hála (a mitológiai lények mellett még olyanok is felbukkannak, mint Cthulhu).

Azt pedig mindenféle hátsó szándék nélkül mondom, hogy érdemes figyelni Dr. Kánai Zoltán csoportját és a Különleges Kickstarter Kiadások oldalát, mivel ilyen különlegességekre csaphat le az embert, sokszor kimondottan komoly kedvezményekkel, sőt most már a magyar nyelvre fordított, saját kiadások is megjelentek a kínálatban. Karácsonyra például már most fel lehet készülni a hamarosan beérkező A Mikulás műhelye Deluxe változatával, miközben mechanikája (rétegekből épül fel a játékterület, ahol felfedezzük a jég alá szorult világot) miatt számomra az ICE az év egyik legjobban várt játéka. 

Nyitókép: Four Horsemen Facebook oldala

 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csihi-puhi
2025. február 11. 16:55
Készítenék önmagamnak egy kéziratos, stilizált Bibliát bőrkötésben (csak Újszövetség). Melyik fordítást vegyem alapul? Nyilván egy jó, modern magyar fordítás kellene görög nyelvből amit a görögkatolikusok is elismernek.
templar62
2025. február 11. 16:49
Beleolvasva a cikkbe , ez a játék teológiailag egy nagy marhaság . A világvégét nem a gonosz démonok csinálják . A Jelenések könyve szerin , Isten vet véget hívei nyomorgatásának . A nyomorgatók nem démonok , hanem a szemét " RÓMA " , és csicskái , akik szintén emberek .
templar62
2025. február 11. 16:43
A világvégét miért akarják elhárítani . Természettudományos igazság , hogy a jelenlegi folyamatok nem tartanak örökké . ( az emberiség , még addig se ).
Burdisgarage
2025. február 11. 16:40
Katy Perry - Dark horse Ford Mustang - Dark horse Denver airport - Dark horse A kéti perri számban minden benne van..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!