Eddig az a bizonyos „madaras” volt a magyarok egyik kedvenc játéka – most a halas lesz (VIDEÓ)

2025. április 25. 19:01

Számos újranyomás és kiegészítő után a rendkívül népszerű Fesztáv megváltozott. Az új verzió, a Mélytáv pedig a horgászoknak és családjuknak okozhat hatalmas örömet.

2025. április 25. 19:01
Mélytáv – Egy Fesztáv játék
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nehéz ma Magyarországon népszerűbb hobbit találni, mint a horgászat, ahogy nehéz népszerűbb társasjátékot megnevezni, mint amilyen a modern társasok között az Azul, a Ticket to Ride, a Carcassonne. Vagy éppen az a bizonyos „madaras”, a Fesztáv (Wingspan), amely számtalan esetben lett újranyomva, és amely már 6 éve, 2019 óta repteti a madarakat, közben több kiegészítővel és akár videójátékos adaptációval bővítve a franchise-t, amely Elizabeth Hargrave számára szinte egyből meghozta a világhírnevet. Nos, a Mélytáv a hullámok mellett ezt a sikert lovagolja meg.

Mélytáv – Egy Fesztáv játék
Mélytáv – Egy Fesztáv játék

Eddig persze az újranyomásokon és a kimondottan impozáns eladott példányszámokon felül az ázsiai, óceániai és európai madárfajokkal is egyengetni kellett a sorozat útját, amely még a sárkányok röppályáját is érintette.

Ez lett a 2024-es Reptáv (Wyrmspan), amelyet ugyan nem Hargrave tervezett, de ettől függetlenül az őt váltó Connie Vogelmann is ráérzett a témában rejlő lehetőségekre, ahogy a koncepcióba a különböző méretű és fajtájú sárkányokat helyezte bele, ezzel a fantasy iránt rajongók szívét meghódítva. A soron következő variáció, avagy a Mélytáv (Finspan) viszont a David Gordon és Michael O'Connell páros jóvoltából tér vissza a realisztikusabb talajra, egészen pontosan a tengerbe, hogy a madarak helyett a halakat és vízi élővilágot tanulmányozva a sorozat eddigi leginkább családbarát részét hozzák tető alá.

Ezt is ajánljuk a témában

Megfigyelés és szaporítás

A Mélytáv – Egy Fesztáv játék lényege, hogy a játékosok négy héten át tengerkutatóként a világ tengereinek és óceánjainak színpompás Fényzónájában, kísérteties Szürkületi zónájában és koromsötét Éjfélzónájában igyekeznek feltárni és megfigyelni a vízi élővilágot, eközben számos előnyt generálva. Akár egyedül, az automával szembeszállva, akár ketten egymás ellen vagy 3-5 fővel játszunk, mindenképpen 6 búvárunk van, akik munkásként felelnek az adott nap akciójáért.

Akcióból pedig mindössze kettő létezik, ezzel is egyszerűsítve mindenki dolgát: 

a saját játéktáblánkat használva vagy betelepítünk egy rendelkezésünkre álló halat, vagy pedig különböző javakhoz jutunk, ahogy a három sáv egyikén lemerül egy búvárunk.

Mélytáv – Egy Fesztáv játék
Mélytáv – Egy Fesztáv játék

A betelepítésnél kiválasztunk egy olyan halkártyát, mely a kezünkben, avagy a táblánk bal oldalán van, majd befizetjük az árát, amely lehet további kártya, valamint tokenekkel jelölt ikra és/vagy ivadék eldobása, ezután pedig a lapot a megfelelő mélységbe és területre helyezzük. A lemerülés pedig csak annyi, hogy a táblán lévő három oszlop egyikén lemerülve minden terület bónusz hatását érvényesítjük, ha van halunk a régióban, illetve a búvár a kártyalapok „aktiváláskor” akcióját is bekapcsolja.

Mi az az engine builder?

  • Az engine builder játékok közé az olyan társas- és kártyajátékok tartoznak, ahol lapokkal vagy munkásokkal, de olyan hatásokat érünk el, melyek minden egyes „bekapcsoláskor” javakat eredményeznek, méghozzá ügyesen építkezve egyre többet. 
  • Akár az Everdellről beszélünk, akár A Nagy Fal társasjátékról vagy éppen Vital Lacerda nehéz euro játékairól, amikor egy ilyen motort megépítünk, annak a továbbiakban az az előnye, hogy mikor egy hatás bekövetkezik, akkor a lapjaink vagy munkásaink automatikusan bekapcsolnak. 
  • A Mélytáv esetében ez az alaposan bővíthető „engine” termeli a kártyákat, az ikrákat, ivadékokat, sőt utóbbiakat és a rajokat még mozgatja is, emellett akár a többi játékosnak is hozhat némi jutalmat.

Ezekkel a lehetőségekkel tudunk további kártyákat szerezni a húzópakliból, ezenkívül ikrát (halanként egyet) és ivadékot lerakni, ha pedig az ivadékok összegyűlnek valahol, akkor három találkozásakor egy raj születik. Tehát az egész játék arról szól, hogy legyen minél több halunk, amelyek aztán termelik az ikrát és így az ivadékokat. Utóbbiak feláldozásával újabb halakhoz jutunk, a hét végén mindig eltérő kondíciók alapján pontokat kapunk (pl. 1 pont minden ikra után, 2 pont a nagyméretű halak után), a negyedik hét, avagy a játék legvégén pedig a betelepített halakat és megmaradt ikrákat, ivadékokat és rajokat pontozzuk le.  

Ezt is ajánljuk a témában

A Mélytáv a halakról szól, de a teljes családnak

Ez a mechanika igazából egy családi pontgyűjtős, engine builder kártyajátékot eredményez, amely a témájával és látványával emelkedik ki a felhozatalból, ráadásul tényleg egyszerűen megérhető, könnyed szabályrendszere van. Külön tetszett, ahogy a nagyobb, ragadozó halak mindenképpen felfalják a kisebbeket, 

ami kijátszáskor kötelező elem, egyben tökéletesen illik a tematikához. 

Amit viszont az első, négyfős játéknál nem élveztem, az a véletlenszerűség, ahogy a lapok jönnek, amivel nagyon vissza lehet élni: egy tapasztaltabb kolléga olyan engine-t épített a játék elején, hogy a második héttől csak úgy dobálta be az ivadékokat és azokkal a 6 pontos rajokat a lemerüléseknél, ami ellen senki nem tudott mit tenni.

Ez persze szélsőséges eset, nem is kimondottan reprezentatív, bár úgy érzem, hogy egy családi játéknál sok, illetve nem is lehetséges a 30 pont körüli előny – két fővel és más leosztással viszont kimondottan jól működött a Mélytáv, ekkor mindössze 4 pontnyi különbséget hozva a játék végén.

Az elemekkel is akad némi problémám, hiszen túl nagy a játéktábla, bár ez érthető, illetve a Fesztáv és Reptáv kiváló anyagminősége után illúzióromboló a sok kartonelem – ezen viszont a külföldről jó drágán megvásárolható deluxe komponenskészlet javít. Abból az ikra különösképpen jól mutat, de ennek, ahogy már írtam, ára van. Ami viszont külön költekezés nélkül is kiváló, az a 135 halkártya a különböző illusztrációkkal, amelyek mind-mind egy eltérő fajt mutatnak be a főbb jellemzőkkel együtt. 

Emiatt, pontosan úgy, mint a Fesztáv esetében a madarakról, kicsit többet megtudhatunk a halakról.

Nem kizárólag horgászoknak

A Mélytáv – Egy Fesztáv játék ezen oknál fogva kiváló arra is, hogy egy horgász a családnak is átadjon egy kevés információt és tudást a kedvenc hobbijával kapcsolatban, illetve az azzal szemben idegenkedőket meggyőzze arról, hogy azért itt a természet és a halak szeretete is nagyon fontos tényező. De elsősorban egy jó, még ha nem is igazán kiemelkedő családi társasjáték a Mélytáv, amely nem közelíti meg a Fesztáv minőségét. Bár arra azóta még a tervező, Elizabeth Hargrave sem volt képes, így mástól miért is várnánk el?

Nyitókép: Stonemaier Games / Delta Vision

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. április 25. 19:14
"az őt váltó Connie Vogelmann is ráérzett a témában rejlő lehetőségekre" :))) Ő is lehúzott egy bőrt róla. Lehetne a sorozat következő tagja a Matáv (Westelspan)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!