Válságos állapotban van a volt román elnök – már a temetésére készülnek

2025. augusztus 04. 20:35

Ion Iliescu 1990 és 1996, illetve 2000 és 2004 között volt Románia elnöke.

2025. augusztus 04. 20:35
null

Továbbra is válságos állapotban, a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház intenzív osztályán ápolják Ion Iliescu volt román államfőt, a kormány pedig megerősítette azt a médiaértesülést, hogy hétfőn ismét összeült az állami temetések megszervezéséért felelős bizottság.

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) kórházának hétfői Facebook-bejegyzése szerint a volt államfő állapota szombat óta válságos, miután több szervénél is működési zavar lépett fel, és helyzetét kritikus légzési elégtelenség súlyosbítja – idézte az Agerpres hírügynökség a kórházi közleményt. A tüdőrákban szenvedő, 95 esztendős Iliescu csaknem két hónapja került kórházba, ahol összetett intenzív ellátásban részesül egy multidiszciplináris orvosi csapat felügyelete alatt. 

A bukaresti kormány hétfő esti közleményében megerősítette a TVR Info – a román közszolgálati televízió hírcsatornája – által közzétett értesülést, miszerint az érintett intézmények már készülnek az állami temetés megszervezésére.

Az állami temetések megszervezéséért felelős bizottság létrehozásáról, amelyben az elnöki hivatal, a kormányfőtitkárság, a miniszterelnöki kancellária, a belügyminisztérium, a külügyminisztérium, a védelmi tárca, az egyházakért felelős államtitkárság és a kormányőrség képviselteti magát, egy tavalyi kormányhatározat rendelkezett. A jogszabály szerint az állami temetés a legmagasabb szintű elismerés, amelyet egy életét a hazája szolgálatába állító volt román állampolgár kaphat, és ezt a megtiszteltetést az egykori államfőknek tartják fenn. A volt házelnököket és miniszterelnököket katonai tiszteletadással temetik.

A testület hétfő délutáni ülésén „a két héttel ezelőtti munkamegbeszéléshez hasonlóan” az állami temetések megszervezésében illetékes intézmények képviselői megvitatták a feladataikat, a szervezési lépéseket és az intézményközi együttműködés módját – idézte az Agerpres a kormányközleményt.

Az eljárás szerint egy volt román államfő halála esetén a miniszterelnöki kancellária nevében a kormányszóvivő közli a halálhírt, majd a külügyminisztérium hivatalos értesítést küld a Romániában akkreditált külföldi diplomatáknak, illetve Románia külképviseleteinek. 

A kormány azért oldotta fel az állami temetések szervezésének titkosítását, hogy az állampolgárok és a média megismerhessék az eljárás részleteit – olvasható a közleményben.

Ion Iliescu 1990 és 1996, illetve 2000 és 2004 között volt Románia elnöke.

(MTI)

Nyitókép: DANIEL MIHAILESCU / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obsitos Technikus
2025. augusztus 05. 06:19
95 éves, tüdőrákos... Mi a faszt kell kínozni? (Nem mintha nem érdemelné meg..)
Válasz erre
0
0
grenki-2
2025. augusztus 05. 05:30
Kit érdekel hogy egy oláh tolvaj milyen állapotban van???!!!
Válasz erre
0
0
Jean_Lannes
2025. augusztus 05. 01:51
Megdöglik ez, csak ki kell várni. De elég majd akkor egy hír az eseményről.
Válasz erre
1
0
Kaldvi
2025. augusztus 04. 21:56
Mit rómaiskodnak ezzel az Agrippa névvel?
Válasz erre
0
0
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!