Nyugatról akarhatták befolyásolni a román elnökválasztást?

Legalábbis ezt állítja a Telegram alapítója.

A Politico már a francia Watergate-nek nevezi...
A híres francia Perrier ásványvízmárka egy újabb botrány középpontjába került, amely akár a kormány legfelsőbb szintjeit is elérheti – kezdte cikkét a Politico, amelyben kifejtik, hogy a hétfőn nyilvánosságra hozott szenátusi jelentés szerint a Nestlé Waters lobbizott a francia kormánynál – beleértve Emmanuel Macron elnökhöz közel álló személyeket is – annak érdekében, hogy lehetővé váljon olyan márkázott ásványvíz forgalmazása,
amely kijátssza a szigorú francia szabályozásokat, ezáltal félrevezetve a fogyasztókat.
A Politico humorosan már a francia Watergate-botránynak nevezi az esetet. A vádak középpontjában az áll, hogy a Nestlé Waters engedély nélkül használt szénszűrőket és ultraibolya fényt – amelyek egyébként a mezei csapvíz tisztítására szolgálnak – több márkájának, köztük a zászlóshajónak számító, szénsavas Perrier vízének kezelésére. Franciaország szigorú szabályozásai azonban azt a célt szolgálják, hogy a természetes ásványvíz tiszta és érintetlen maradjon, ez indokolja a fogyasztók által kifizetett magas árat.
A feltételezett lobbibotrány miatti felháborodás tovább ronthatja a már amúgy is nehéz helyzetben lévő Macron megítélését,
aki politikai patthelyzettel és alacsony népszerűségi mutatókkal küzd. Amikor februárban Macron-t megkérdezték az Élysée szerepéről a Nestlé Waters-ügyben, azt válaszolta, hogy „nem tud ilyen dolgokról”, és nem volt „megállapodás” vagy „összejátszás”.
A kezelés alkalmazását „szórványos bakteriális vagy kémiai szennyeződések”, köztük „székletszennyeződések” indokolták az ásványvíz-forrásban – áll egy, a sajtó által megszerzett jelentésben, amely „a francia közigazgatás egy bizalmas feljegyzésére” hivatkozott.
A hétfői jelentés egy parlamenti vizsgálat eredménye, amelyet Alexandre Ouizille szocialista szenátor vezetett a francia vízipar gyakorlatairól. A vizsgálat – amelyet a tavalyi sajtójelentések után indítottak – azt is fel kívánta tárni, hogy Macron hivatala milyen mértékben volt tisztában a Nestlé Waters gyakorlataival.
Ouizille és a vizsgálóbizottság beidézték Macron volt kabinetfőnökét, Alexis Kohlert tanúskodásra – aki 2017-től egészen a múlt hónapig töltötte be a posztot, és akit gyakran neveztek „az elnök második agyának” –, de Kohler megtagadta a megjelenést,
hivatkozva a végrehajtó és a törvényhozó hatalom közötti szétválasztásra.
A francia elnök hivatala azonban megosztott a vizsgálóbizottsággal egy 74 oldalas dokumentumcsomagot, amely az elnöki stáb és a Nestlé, valamint lobbistái közötti megbeszéléseket tartalmazta.
A jelentésben az áll, hogy a francia kormány legmagasabb szintjén hozták meg a döntést az engedélyezésről. „Az elnökség legalább 2022 óta tudta, hogy a Nestlé évek óta csal.”
A hétfői sajtótájékoztatón Ouizille leszögezte, hogy Kohler „több alkalommal is találkozott” a Nestlé lobbistáival, és hogy „legalábbis az Élysée tudott arról, ami történik.”
Nyitókép: MTI/EPA/PAP/Darek Delmanowicz