Kedden este tartották az Ifjúság'24 jelentés bemutatóját az „Ezek a mai (magyar) fiatalok!” elnevezésű konferencia keretében a Mathias Corvinus Collegium Tas vezér úti központjában. „Az óév vége, az újév kezdete mindig a mérleg megvonásának időszaka is. Ekkor vetünk számot arról, hogy a magunk mögött hagyott tizenkét hónap során hogyan alakult személyes életünk és a bennünket körülvevő valóság, milyen lehetőségekkel tudtunk élni és milyen nehézségekkel küzdöttünk meg” – írták az esemény meghívójában.
Legalább ugyanennyire fontos azonban az is, hogy az újévnek milyen kilátásokkal, tervekkel vágunk neki
– folytatták.
Az Ifjúságkutató Intézet minden év elején kiadja a óévről szóló, az ifjúságügy legfontosabb trendjeit és eseményeit összegző jelentését, így történt ez idén is. A jelentésben többek között elemezték az ifjúságot érintő 2024-es demográfiai folyamatokat, valamint a nemzetközi környezet rájuk gyakorolt hatásait, továbbá gazdasági, oktatási és lakhatási témákat az ifjúságpolitika terén.
A jelentés célja azon események bemutatás, amelyek az óévben az ifjúságot érintették
– mondta Székely Levente, az Ifjúságkutató Intézet igazgatója, majd megköszönte azon szakemberek munkáját, akik részt vettek a jelentés elkészítésében, pláne azért, mert a jelentések megírása javarészt az év végi, ünnepi időszakban zajlik.
Kétszázezer szavazó
Kiss-Kozma Georgina, az Ifjúságkutató Intézet kutatásvezetője beszédében részletesen beszélt arról, hogy a tavalyi évet mind kül-, mind a belpolitika terén is turbulencia jellemezte, ráadásul 2024 a szuperválasztások éve volt, hiszen mind Oroszországban, mind Indiában, mind az Egyesült Államokban és itt, az Európai Unióban is választásokat tartottak.
Ezek a választások kihatnak a fiatalok, az ifjúság életére, tavaly kétszázezer, az ifjúsági korcsoportba tartozó személy szavazott Magyarországon
– emelte ki.
Ugyancsak kihatott szavai szerint a hazai fiatalokra a tavalyi év legnagyobb politikai eseménye: Novák Katalin korábbi köztársasági elnök lemondása, továbbá az, hogy szeptembertől kitiltották az okostelefonokat a tanórákról a hazai általános és középiskolákban. Mint elmondta, amíg korábban az emberek optimizmussal tekintettek a digitális világra, mostanra megnőtt az igény a digitális világ szabályozására.