Már a középiskolások szintjén is tombol az antiszemitizmus Amerikában
A gyűlölet és a kirekesztés elől menekülő zsidó fiatalok diákklubokban találnak menedéket.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem elindította Nemeskürty István Tanárképző Karát, amelyhez első, országosan is kiemelt gyakorlóiskoláját is megtalálta. Nánay Mihály rektori megbízottal, a gimnázium életében kiemelkedő szerepet játszó tanárral a fenntartóváltást érő kritikákról és a tervekről beszélgettünk.
NÁNAY MIHÁLY
Budapesten született. Földrajz-történelem tanár, történész, tankönyvszerző. Az Óbudai Árpád Gimnázium tanára, az NKE tanárképzésért felelős rektori megbízottja, a Rubicon Intézet tudományos főmunkatársa és a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke.
Miért pont az Óbudai Árpád Gimnáziumot keresték meg azzal, hogy az egyetem átvenné a fenntartói jogait a tankerülettől?
Kimagaslóan színvonalas iskoláról, az ország egyik legjobb gimnáziumáról van szó. Ezt magam is meg tudom erősíteni, ugyanis tizenhat éve tanítok ott. Egy gyakorlóiskolánál azért is fontos, hogy színvonalas legyen, mert a tanárjelöltek ott végzik el a gyakorlatukat, ott szerzik meg az első élményeiket. Szintén fontos szempont volt, hogy olyan intézményt találjunk, ahol nyugodt, konstruktív, a közös sikerekre nyitott hozzáállás jelenik meg, nem pedig parttalan viták. Így lehetőség nyílik arra, hogy az egyetem és az Árpád értékrendje szerinti közös, nemzeti értékeket hordozó sikereket építsünk.
Úgy tűnik, mégsem ússzák meg a vitákat, decemberben tüntettek a fenntartóváltás ellen.
Elképzelhető, hogy másik iskola esetében is hasonlóképpen lett volna, sőt talán nagyobb viták kerekedtek volna a megkeresésből. Ha a média megalapozatlanul azt a percepciót erősíti, hogy valami földindulásszerű változásról van szó, azzal nyilván képes hatást elérni az iskola közösségében. Az egyetem az iskola minden erényét megtartva azt tűzte ki célul és arra tett javaslatot, hogy e két neves intézmény a jövőben közös sikerekért fogjon össze, segítse egymást a további fejlődésben, amely egyaránt szolgálja a diákok és a hazai köznevelés egészének javát. Fontos, hogy a megfogalmazott, sok esetben félreértésen alapuló vélemények helyett az egyetem és a gimnázium által megosztott, hiteles információkból tájékozódjunk. Az említett tüntetés kapcsán fontos látni, hogy néhány tucat demonstrálóról volt szó.