Toronymagas, kétharmados győzelmet aratott a Fidesz Tolnában
Tolna 02 megcsinálta! – írta Csibi Krisztina a közösségi oldalán.
1990 óta 18 időközi országgyűlési választásból 13 esetben született ellenzéki győzelem és csak ötször sikerült nyernie a kormánypárti jelöltnek. Magyar Péterék ennek ellenére nem mertek mégsem kiállni.
Mint ismert, vasárnap a tolnai 02. számú választókerületben toronymagas győzelmet aratott a Fidesz:
Csibi Krisztina a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint a leadott szavazatok 99,12 százalékának feldolgozottsága alapján 11 913 szavazatot, az összes voks 63,7 százalékát kapta.
Dúró Dóra (Mi Hazánk Mozgalom) 3588 (19,18 százalék), Takács László (Demokratikus Koalíció) 2055 (10,99 százalék), a független Harangozó Gábor 437 (2,34 százalék), a szintén független Vilcsek Ernő 380 (2,03 százalék), Ágoston Pál Péter (Második Reformkor) 330 (1,76 százalék) szavazatot szerzett. A feldolgozott szavazókörök választópolgárainak száma 56 415 volt, közülük 33,55 százalék, 18 927 ember adta le szavazatát, 218-an érvénytelenül szavaztak.
Potápi Árpád János utódja várhatóan február végén teszi majd le az esküt a parlamentben.
Ezt is ajánljuk a témában
Tolna 02 megcsinálta! – írta Csibi Krisztina a közösségi oldalán.
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője közösségi oldalán azt írta, kínosnak tartja, hogy Magyar Péter azzal próbálja magyarázni a Fidesz 60 százalék feletti győzelmét az időközi választáson, hogy szerinte alacsony volt a részvétel. Az elemző felhívta arra is a figyelmet, hogy „közben még
a kormányellenes Telex is azt írta, hogy meglepően magas volt a részvétel egy időközi választáshoz képest”.
Deák továbbá arra is kitért egy másik bejegyzésben, hogy míg megérkeznek a balos kutatók „újabb számai”, érdemes megnézni, hogy a hétvégi időközi körzetében hogyan alakult a Fidesz eredménye korábban:
A Mandiner vasárnapi összeállításából az is kiderült, hogy bár vasárnap 15 óráig a közzétett részvételi adatok szerint a választók 25 százaléka járult az urnákhoz,
ez az arány egy teljesen átlagos parlamenti időközi választásnak felel meg.
Összehasonlításképp, a 2020-as dunaújvárosi időközi választáson ugyanezen időpontig csupán 21 százalékos volt a részvétel.
Bár a mostani választás részvétele elmaradt a 2020-as szerencsi időközitől, ahol délután három órára a jogosultak 32 százaléka szavazott, az ottani szavazás tétja nagyobb volt. Az ellenzék akkor a Fidesz kétharmados többségének megtörését tűzte ki célul, és a választás emiatt kiemelt országos figyelmet kapott, de végül Koncz Zsófia maga mögé utasította ellenzéki kihívóját, Bíró Lászlót.
Ezt is ajánljuk a témában
Még 2 óra van urnazárásig, de Magyar Péter már most megfejtette: megbukott a Fidesz. Mindezt egy olyan időközi választás kapcsán, amint a Tisza Párt el sem mert indulni.
A Tisza-vezér ugyanakkor úgy tesz megjegyzéseket a Fidesz újabb időközi választáson elért sikerére, hogy pártja nem állított jelöltet a megmérettetésen, annak ellenére, hogy az időközi választások a rendszerváltás óta általában ellenzéki győzelmet hoztak – írta a Faktum tényellenőrző oldal elemzésében.
Mint kiderült,
az 1990 óta megtartott, 18 időközi országgyűlési választásból 13 esetben született ellenzéki győzelem és csak ötször sikerült nyernie a kormánypárti jelöltnek.
Felidézték, hogy az első Gyurcsány-kormány idején két ellenzéki győzelem is született, 2004-ben és 2005-ben, ám a 2006-os eredmények nyomán végül mégis az MSZP–SZDSZ alakíthatott kormányt.
A harmadik Orbán-kormány (Fidesz–KDNP) alatt is hasonló volt a helyzet: három ellenzéki (2014, 2015) győzelem után a 2018-ban ismét a kormánypártok kaptak felhatalmazást az ország vezetésére. 2014. november 23-án Budapest 11.számú OEVK-ban az MSZP-s Horváth Imre győzött, míg 2015 februárjában Veszprémben Kész Zoltán, áprilisban Tapolcán pedig Rig Lajos ellenzéki jelölt kerekedett felül a kormánypártok jelöltjén.
Míg a negyedik Orbán-kormány (Fidesz–KDNP) időszakára a kiegyenlített eredmények voltak jellemzőek. A két megtartott választáson egy kormánypárti (Tiszaújváros) és egy ellenzéki győzelmet (Dunaújváros) könyvelhettek el a politikai pártok – olvasható az elemzésben.
Időközben megjelent az Alapjogokért Központ (AJK) elemzése is az időközi választásról, melynek eredményéről azt írták, hogy az a kormánypártok társadalmi támogatottságának stabilitásáról tanúskodik, és vereséget jelent a rajthoz sem álló, előrehozott választást követelő baloldali szereplők számára is.
Ugyanakkor megjegyezték, tizenöt hónappal a soron következő országgyűlési választás előtt óvatos, ésszerű következtetéseket szabad csak levonni egy időközi választás eredményéből.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza Párt áradása ellenére sem állított jelöltet Tolna vármegyében az időközi választásra.
Nyitókép: Csibi Krisztina Facebook-oldala
***
***
Ezt is ajánljuk a témában
A Fidesz-frakciótól azt is megtudtuk, hogy várhatóan mikor folytatódik a parlamenti munka.
Kapcsolódó vélemény
A mostani eredmény megmutatta a virtuális tér és a valóság különbségét: a közösségi médiában a lájkok, a választáson pedig a szavazatok számítanak. Nagy Ervin írása.
Ezt is ajánljuk a témában
Az elemzésben arra is felhívták a figyelmet, hogy korai még hosszútávú következtetéseket levonni a 2026-os országgyűlési választásokra tekintetettel.