Trump: Kanada legyen az Egyesült Államok 51. állama!
A megválasztott amerikai elnök szerint sok kanadai szeretné ezt.
Kaiser Ferenc nemcsak az Egyesült Államok új elnökének Kanadára, Grönlandra és a Panama-csatornára tett megjegyzéseiről, de a megerősödő Oroszország veszélyeiről is nyilatkozott.
Nyitókép: Képernyőfotó
Mint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az InfoRádióban nyilatkozott: Donald Trump várhatóan jelentősen megemeli a védelmi kiadásokat, és erre fogja rákényszeríteni a szövetségeseit is.
A szakértő szerint Oroszországnak jelenleg nincs ereje ahhoz, hogy európai NATO-tagállamokra támadjon, ezzel együtt Kínának sem érdeke, hogy közvetlen katonai konfrontációba kerüljön az Egyesült Államokkal. Ahogy az NKE docense
Kaiser Ferenc az InfoRádióban adott rövid helyzetértékelést, többek között azzal kapcsolatban, hogy a hétfőn hivatalba lépett amerikai elnök, Donald Trump nemcsak a kampány alatt, de megválasztása után, sőt még a beiktatási beszédében is olyan kijelentéseket tett Kanadára, Grönlandra és a Panama-csatornára vonatkozóan, melyek akár katonai következménnyel is járhatnak. A docens azonban elmondta, hogy azt nem tartja valószínűnek, hogy az amerikai elnök parancsot ad ki Kanada megtámadására, de ehhez azt is hozzátette, hogy ezt a lehetőséget sem lehet teljesen kizárni.
És míg Grönlandon eleve van egy jelentős amerikai bázis, Panama kapcsán Kaiser Ferencnek az a véleménye, hogy „borzasztó rosszul venné ki magát, ha az Egyesült Államok megtámadna egy független országot, és elragadná a legértékesebb infrastrukturális elemét”.
A docens arra is emlékeztetett, hogy az első Trump-adminisztráció idején is komoly mértékben megemelkedtek a kormányzat védelmi kiadásai, ráadásul az elmúlt hónapokban is ennek a lehetőségét hangoztatta az elnök. Kaiser Ferenc a védelmi miniszteri poszt betöltésére felkért Pete Hegseth-et úgy mutatta be, mint egy NATO-kritikus veteránt, „már-már fanatikusan keresztény, nacionalista” személyiséget, aki összeesküvés-elméleteket is előszeretettel terjeszt.
Ezt is ajánljuk a témában
A megválasztott amerikai elnök szerint sok kanadai szeretné ezt.
Az egyetemi docens véleménye az, hogy Donald Trump visszatérésével nemcsak az Egyesült Államok védelmi költségei nőnek meg jelentősen, de az amerikai elnök a lépéseivel európai NATO-szövetségeseit is ugyanerre kényszerítheti, továbbá az ugyancsak alul költő Kanadának sem marad más választása. Sőt mi több, a szakértő szerint sok ország már előremenekült, és komoly költésekbe kezdett.
Ezt is ajánljuk a témában
A francia elnök úgy látja, hogy Európa túlzottan ki van szolgáltatva Washingtonnak.
Kaiser Ferenc azonban arra is kitért, hogy szuperhatalmi pozíciója megőrzéséhez az Egyesült Államoknak világszerte szövetségesekre van szüksége. A docens arra is emlékeztetett, hogy az amerikai hadihajók, repülőgép-hordozók, katonai kapacitások jelentős része régóta a csendes-óceáni hadszíntéren van, és ezen az orosz-ukrán háború kitörése sem változtatott.
A szakértő elmondta, hogy az európai NATO-szövetségesek önmagukban is nagyon komoly képességet tudnak biztosítani, és szerinte nemcsak Európa érdeke, hogy Oroszország ne erősödjön, Ukrajna pedig túlélje a konfliktust, de Ukrajna létkérdése az USA-nak is fontos.
Mint azt az egyetemi docens elmondta: „ebben a helyzetben a NATO-ra az Egyesült Államoknak is szüksége van”, illetve arról is beszélt, hogy jelen állapotában az orosz hadsereg nem jelent valódi fenyegetést az európai NATO-országokra. Emellett véleménye szerint a kínai–amerikai feszültség ellenére egy közvetlen katonai összecsapás egyik félnek sem áll érdekében.