Egy kis Itália képekben – fumettik magyarul
Miért mennénk Amerikáig, ha újat és izgalmasat kívánunk felfedezni, mikor a csodás Európa és az ősi Itália megannyi titkot és meglepetést rejteget?
Amikor már azt hittük, hogy elolvastuk 2024 legjobb képregényeit, akkor akadt a kezünkbe a Vörös hős, ami könnyedén maga mögé utasítja a legtöbb tavalyi kötetet.
Nyitókép: Superman: Vörös hős
Mi lett volna, ha Superman, az idegen világból származó entitás más időpontban, ezáltal a Föld egy másik pontján érkezett volna bolygónkra? Mi lett volna, ha a földönkívüli kisfiú, Kal-El, a kommunizmusban anyatejként szívja magába a vörös eszméket? És mi lett volna, ha erejével visszaélve a felnőtt Superman új világrendet alakít ki, ebben pedig egyedül Lex Luthor, Amerika későbbi elnöke tudná megakadályozni?
Ezt is ajánljuk a témában
Miért mennénk Amerikáig, ha újat és izgalmasat kívánunk felfedezni, mikor a csodás Európa és az ősi Itália megannyi titkot és meglepetést rejteget?
A „Mi lett volna?” kérdésre mára már egyébként is egy teljes iparág épült, amibe a Marvel világába betört zombik éppen úgy beleférnek, mint az, hogy az Aliens során Burke sikerrel jár, így eljuttatva a Földre a xenomorfokat. Mark Millar író (Ha/Ver, Kingsman) és több rajzoló pedig a Vörös hős című Superman-kötettel változtatta meg egy alternatív (képregényes) világ alternatív múltját és jövőjét, bizonyítva ezzel az örökérvényű mondást, miszerint a nagy erő nagy felelősséggel jár.
A keményfedeles, a Gabo Kiadónál megjelent kötet azonban nemcsak az érdekes alapötlet miatt jó. A mindössze három füzetből álló történet ugyanis nagyon szépen bontakozik ki, nagyszerűen építi fel karaktereit és a közöttük lévő viszályokat. Mert hát szinte törvényszerű, hogy ha a szuperképességekkel rendelkező ifjú titán villámgyorsan kerül be a népvezér legbizalmasabb körébe, akkor azt nehezményezni fogják olyanok, akik eddig is kivételezettek voltak, sőt egyedüli örökösként tekintettek magukra.
Ahogy az is természetes, hogy a világ teljes meghódítását és diktatúrával védelmezését nem mindenki nézi jó szemmel, aki pedig lázad, az a diktatúra szemében terroristává válik.
Ezt is ajánljuk a témában
Az elmúlt években bővül a piac: a szuperhős-dömpinget követően művészi vagy éppen szépirodalmat feldolgozó képregények és olyan sorozatok látnak napvilágot, amikre korábban esély sem volt.
Így ezek az elemek különösképp izgalmassá teszik a képregényt, ami kifejezetten üde színfolt a legtöbb, egy kaptafára készült szuperhős-sztori mellett. Itt lényegében az kerül előtérbe, hogy az ideológiák miképpen tudják megrontani a legnagyobb jó szándékot is, vagy az, hogy mekkora megszállottság szükséges egy-egy krízis megoldásához. A végén pedig már magunk sem tudjuk biztosan, hogy ki a szörnyeteg, noha azzal végig tisztában vagyunk, hogy bármennyire is jó a szándék, azt nem így kell elérni.
És miközben az alternatív világhoz és korszakhoz alternatív Batman és Diana, vagy épp Lex Luthor illik, a legfontosabb hozzávaló, a rajzstílus is csak emeli a képregény minőségét. Kiválóan sikerült belevinni a képi világba a kommunista propaganda stílusát, vagy éppen magát a kommunizmust, annak minden jegyével. Sőt, még az 1984-et is sikerül megidézni. Emiatt és okosan felépített története, valamint karakterei okán a Vörös hős 2024 egyik legjobb keményfedeles, extraként vázlatokat is tartalmazó képregénye, amiről kár lemaradni. A téma kedvelőinek mindenképpen ajánlott.
Ezt is ajánljuk a témában
2024 a legtöbb szórakoztató ágazatban és műfajban nem volt egy gyenge év, így könnyedén lehet kedvenceket választani. A Troubadour év végére kiadott 1984 képregénye azonban megkavarja a rangsort.
Szintén a Gabo Kiadónál jelent meg a Perkeros, a Belzebubs-képregények alkotójának 2013-as kötete, ami egyetlen, közel 200 oldalas kötetben mutatja be az ifjú Akseli kísérleteit arra, hogy igazán ütős bandát alapítva bekerüljön a zenei világ élvonalába. Ehhez rengeteg bukkanón és botrányon, akár szerelmi csalódáson keresztül vezet az útja, de a zenekar tagjai végig mellette vannak, míg rá nem lelnek arra a zenészre, akire mindvégig igazán nagy szükségük volt.
Ha pedig egy kebabos képében sikerül megtalálni a tökéletes zenésztársat, akkor az mégis, mit befolyásol?
Hogy mi történt volna, ha Superman Sztálinnál nő fel? És hogy milyen egy finn nordic metal képregény?
Pláne, hogy az egész Perkeros végig elrugaszkodik a valóságtól, de nemcsak történetével, hanem olyan karaktereivel is, mint a doboló, értelmes medve, vagy éppen az öreg gitáros, akinek korát senki nem ismeri, de a képregényt olvasva egyre több utalást kapunk rá, hogy ősi lélekről van szó. Emiatt a képregény, bár van egy markáns bája és egyénisége, lényegében teljesen komolyan vehetetlen. Ezzel együtt pedig inkább egy érdekesség, aminek értékét a benne rejlő finn zeneiség és maga a rajzstílus növeli.
Így kimondottan a különlegességek és a nordic metal kedvelőinek ajánlható, míg mások jó eséllyel csak a fejüket vakargatják majd az olvasása közben. Szemben a Vörös hőssel, amit maximálisan ajánlok elolvasni.