Superman illegális bevándorló volt – de mit üzen ez a ma Amerikájának?

2025. július 20. 19:08

Az új Superman-film bemutatója még nagyobb reflektorfénybe helyezte az illegális migráció kérdését az USA-ban, Trump előbb szuperhősköpenybe bújt, majd E. T-.-vel együtt küldte haza a bevándorlókat.

2025. július 20. 19:08
null

Mint ahogyan az a Mandineren mi is megírtuk, az új Superman-mozi már a bemutatója előtt nagy hullámokat vert. És nem csupán azért, mert a DCU új nyitányaként felfokozott várakozás övezte a sokadszorra is újrafazonírozott szuperhősfilmet. Hanem mert már látatlanban politikai viták kereszttüzébe került, miután a rendező James Gunn egy interjúban Supermant bevándorlónak, méghozzá egy igen sikeres bevándorlónak nevezte, a történetét pedig Amerika történetével állította párhuzamba, miközben azt is megemlítette, hogy számára az egész leginkább a mára elveszni látszó alapvető emberi értékről, a kedvességről és annak fontosságáról szól.

Ezt is ajánljuk a témában

Woke pajzs versus Supertrump

A reakciók nem sokáig várattak magukra, Gunn szavai ellen konzervatív hírességek és véleményvezérek tiltakoztak sorban, illetve szólítottak fel a mozi konzervatív közösségek általi bojkottára. Megszólalt mások mellett a Fox News egyik műsorvezetője, Greg Gutfeld, aki szerint a rendező egy jól átgondolt marketingstratégia részeként előre igyekezett egy „woke pajzsot” vonni az alkotás köré. A csatorna másik alkalmazottja, a korábbi Trump-főtanácsadó Kellyanne Conway pedig úgy fogalmazott, nagyon nem tetszik neki, hogy valakik „a filmeken keresztül akarják másokra erőltetni a saját ideológiájukat”, és senki nem azért megy moziba, hogy „mások kioktassák”. Dean Cain, a Lois & Clark: Superman új kalandjai sorozat színésze, jelenleg konzervatív kommentátor is jelezte nemtetszését Gunn megjegyzései miatt, azt latolgatva, hogy a Superman bevándorlásra hivatkozó népszerűsítési kísérlete a stúdió számára „költséges hiba” lehet.

Sőt, magát Donald Trumpot sem hagyta hidegen az ügy. Saját maga és a Fehér Ház is megosztott nemrégiben egy Instagram-bejegyzést, amin az amerikai elnök Superman-jelmezben látható, a felirat pedig, parafrezálva a film plakátját a következő: 

„A remény szimbóluma / Igazság / Igazságszolgáltatás / Az amerikai út.”

A végeredményt azóta világszerte látva elmondható, hogy a nyitó hétvége számai alapján – 122 millió dolláros hazai jegyeladás – sokba kerülő hibáról szó sincs. Ahogyan erőszakos woke-térítéstől sem, Gunn az adaptációjában, igaz, a háborús konfliktusok felfestését illetően némi aktuálpolitikai felhanggal, valójában a már unásig ismert sztorit bújtatta régi-új köntösbe – az új elem a korábbiaknál sebezhetőbb, jóval emberszerűbb, viccelni is próbáló Superman megjelenése.

Az elnyomottak bajnoka

Erre hívja fel a figyelmet a CNN újságírója, Catherine E. Shoichet is, aki a fenti előzményeket számba véve meglepőnek nevezte a konzervatívok ellenállását, mondván, Superman eredettörténete és az, hogy alakja és „karrierje” az amerikai álom egyik legismertebb metaforája, eddig sem volt titok senki számára az eredeti képregény 1938-as megjelenése óta.

Az újságíró mindezzel kapcsolatban Danny Fingeroth-t, mások mellett a What Comic Book Heroes Really Tell Us About Ourselfes and Our Society című könyv szerzőjét és a régi Pókember-képregények szerkesztőjét idézi, aki szerint az ötlet, hogy Superman bevándorló vagy talán menekült, a kezdetektől fogva része a karakter mítoszának (a Kryptonról küldték a Földre), vagyis

 „ez egyáltalán nem olyasmi, amit Gunn talált ki, vagy próbált volna belecsempészni az új feldolgozásba”.

Fingeroth úgy véli, ennek a történetszálnak ráadásul nyomós oka van, mégpedig az, hogy a képregény alkotói, Joe Shuster és Jerry Siegel egyaránt zsidó bevándorlók gyermekei voltak, akik a növekvő európai antiszemitizmus elől menekültek a tengerentúlra. A clevelandi kettős a második világháború közeledtével írta-rajzolta meg Superman történetét, akit az első oldalon „az elnyomottak bajnokaként” definiáltak, ezért – magyarázza a szakértő – Superman a korai kalandjaiban a kisemberekért, a bántalmazott nőkért, a kizsákmányolt bányászokért és a korrupt politikusok ellen száll harcba.

Vagyis „Superman a bevándorló, aki a legjobbnak vélt amerikai tulajdonságok megtestesítője, még ha máshonnan is származik”

Go home!

A CNN-cikk szerzője emlékeztet Craig This képregénytörténész a korábban a Wright State Universityn szervezett egy kurzusára is, ami éppen Superman és Wonder Woman bevándorlói hátterét emelte ki. Az ötlet nagy sikert aratott az egyetemisták körében, talán a hasonlóság miatt, mondván „eljöttem egy nagy kutatóegyetemre, kívülállónak érzem magam, de az embereket példaképként látom. Ezért megpróbálok beilleszkedni, miközben éppen az egyediségem lesz a túlélésem és a sikerem kulcsa nem csupán a campuson, de az Egyesült Államokban is”.

Shoichet ugyancsak megemlíti azt a közösségimédia-kampányt, amit még 2013-ban indítottak a Define American és a Harry Potter Alliance szervezetek, arra kérve az embereket, osszák meg szelfiket és családjuk bevándorlási történetét a #SupermanIsAnImmigrant hashtaggel. E kampány alkotói is megszólaltak most a Superman rendezője védelmében, azt állítván többek között, hogy az igazság nem lehet politika tárgya;

 „Superman 87 éve illegális bevándorló”.

Az újságíró végezetül újból Fingeroth-ra utal, aki pluszban úgy vélekedik, Superman idegen származása könnyen magyarázza a szuperképességeit is, azonkívül, hogy a szuperhősök többsége amúgy is kívülálló, „ez az, ami tartós erőt ad nekik, és biztosítja, hogy sokféle társadalmi rétegből bárki kapcsolódhasson a karakterükhöz”.

A CNN tehát ugyanott fog neki a dolognak, azaz próbál pozitív dolgokat felhozni a bevándorlás mellett, nem foglalkozva azokkal, akik – Supermannel ellentétben – nem épp az igazság bajnokai, és éppen ellenkezőleg, bűnözésből tartják fenn magukat, miközben illegálisan tartózkodnak az államokban. 

Ezek mellett nem meglepő, hogy a diskurzus zárásaként az amerikai belbiztonsági minisztérium néhány napja már E. T.  kerékpározó sziluettjének ikonikus képét osztotta meg az X-en, a Hold fölé helyezett, 

az illegális migránsokra vonatkozó „Go home” felirattal.

Nyitókép forrása: X

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
haxima
2025. július 20. 20:32
Na, hát amelyik mexikói tud repülni, meg nem fogja a golyó az akkor maradhat.
Tasi János
2025. július 20. 20:06
Trump és a kis (üde) bevándorlók: youtube.com/watch?v=oQjIvmw0BIE
cutcopy
2025. július 20. 20:00
„a filmeken keresztül akarják másokra erőltetni a saját ideológiájukat” Ez mindig is így volt, de lehet fokozni, és a nézők még fizetnek is érte..
Tasi János
2025. július 20. 19:50 Szerkesztve
Mondjuk ad a történetnek egy diszkrét bájt, hogy Trump családja IS csupa bevándorlóból áll. Az apja, a feleségei mind bevándorlók. Melania ráadásul fiatalkorú hostessként ismerkedett meg vele egy milliomosok számára fenntartott new yorki "clubban"... ...Ami ugye ad egy fénytörést az Epstein akták nyilvánossá tétele tiltásának IS, ami ugye a választási kampánya egyik fő ígérete volt! youtube.com/watch?v=ZJKXOT3ycTw youtube.com/watch?v=1jCp0OR2dLk
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!