Az átlag uniós polgár számára három kézzelfogható, valódi egyszerűsödést hozott az EU: a közös pénz használatát, a mobilroamingdíjak eltörlését és a határellenőrzés nélküli utazást. Ezekből mi, magyarok a Vajdaság és Kárpátalja kivételével immár a legtöbb szállásterületünkön kettőt élvezhetünk, sőt felvidéki, horvátországi, szlovéniai testvéreink már mind a hármat.
Az erdélyi magyar befektetések dinamizálásában is óriási lehetőségeket tartogat Románia schengeni csatlakozása, ám nem véletlen, hogy nekem az a hazai kormányzati program jutott eszembe, amelynek célja a magyar–magyar kapcsolatok építése, s amelynek keretében az anyaországi iskolák tanulói osztálykiránduláson vehetnek részt a szomszédos államok magyarlakta területein. A valódi eredmény ugyanis a magyar és magyar közötti távolság szó szerinti és képletes csökkenése. Nem mellékes, hogy a Székelyföldre utazók és az onnan Magyarországra érkezők mentesülnek az esetenként többórás várakozástól, ahogyan az sem, hogy meg fognak szűnni a napokig egy helyben rostokoló kamionokból álló sorok. De az igazi érték annak a megélése lesz, hogy úgy utazhatunk el az Esterházyak fraknói várától a gyimesbükki Rákóczi-várig, hogy a történelmi Magyarország egységét és szabadságát is átélhetjük. S mielőtt tiltakozna valamelyik román szerv: nem, nem vagyunk revizionisták, pusztán csak örülünk annak, aminek a dél-tiroliak vagy az elzásziak, az Európai Unió megteremtette a nemzetek határok feletti egységét. Ezeregyszáz éves államiságunk, illetve nemzetünk közép-európai jelenléte pedig történelmi tény, miként az erdélyi és az anyaországi magyarság szellemi, kulturális és lelki összetartozása is, s ezeket az értékeket senki nem veheti el tőlünk.
Románia csatlakozása a schengeni övezethez két nemzet számára hoz igazi változást: a románoknak és a magyaroknak. Nekünk megmutatja, hogy igenis létezik az a biztos, titkos otthon, amelyről Illyés Gyula írt a Haza, a magasban című költeményében: „Dörmögj, testvér, egy sor Petőfit, / köréd varázskör teremtődik.” S ez a Kézdivásárhelytől Lendváig meghúzható varázskör lassan teljessé válik, Szerbia uniós csatlakozása és az ukrajnai háború lezárása után a kárpátaljai magyarok sorsának megnyugtató rendezése még szükséges hozzá.
Mi addig sem adjuk fel a békés nemzetegyesítést, az egységes magyar kultúra szolgálatát, s az sem zavar bennünket, ha közülünk sokan hitetlenek, eltévednek, vagy feladják a küzdelmet. Nekünk Illyés ad erőt: „Mert ha sehol is: otthon állok / mert az a való, mit én látok, / akkor is, ha mint délibábot / fordítva látom a világot. // Igy maradok meg hírvivőnek / őrzeni kincses temetőket. / Homlokon lőhetnek, ha tetszik, / mi ott fészkel, égbemenekszik.”
A szerző író, kultúrpolitikus
(Nyitókép forrása: YouTube)