„Minő kapkodás egy szürke szombat délben, amikor a fű sem nő!” – gúnyolódik a Magyar Hang munkatársa, rámutatva, hogy Kohán Mátyástól „nem egészen öt órával (!)” a Telex-cikk megjelenése után már meg is jelent egy reakció.
Azaz: Kohán egy „éber elvtárs”, mert szombat délelőtt a Telex cikkét elolvasván,
mihelyt gondolatok merültek fel benne annak nemzetgazdasági szempontból releváns tartalmával kapcsolatban, már le is írta őket szép, összefüggő, kerek mondatokban.
Ha véletlenül pont síelt volna a hétvégén, és csak hétfőn olvasta és véleményezte volna a Telexet, nyilván az lett volna a cikkével szembeni ellenérv, hogy lám, megvárta a központi sillabuszt, a hétfői eligazítást, a pártukázt, mert anélkül egy kósza gondolat nem sok, annyi nem terem ezeknek a fejében.
Reichert János, a Magyar Hang szerzője bezzeg semmiképp nem nevezhető éber elvtársnak azzal, hogy a hétvége kellős közepén, valamikor a szombati sziesztaidő és vasárnapi ebéd között
kényszert érzett arra, hogy magyarhangosként megvédje a Telex vendégszerzőjét egy mandineres publicista véleményével szemben.
Ráadásul „Kohán elvtárs éber” címmel és tartalommal, tehát még véletlenül sem a dolgot magát állítva középpontba, állításaival vitatkozva, hanem a személyét pellengérre állítva.
„Kapitány Balázsról illik tudni, hogy demográfus, statisztikus, százas nagyságrendben jelentek meg tudományos írásai magyar és külföldi kiadványokban, és nem mellesleg kétszer annyi idős, mint Kohán” – „érvel” a szerző. Fiatalabb vagyok Reichert Jánosnál, ezért még véletlenül se kötnék bele a mondatába, de azért érdemes lett volna jobban kibontani ezt a gondolatot.
Hány darab tudományos közlemény felett válik az értelmiségi a politikailag motivált véleményét tekintve megkérdőjelezhetetlenné?
A publicista pedig mekkora korkülönbség felett nem érvelhet mások felvetéseivel szemben? Ha Donald Trump benne van a korban és felépített életében ezt-azt, akkor egy nyikhaj negyvenes magyar újságíró csak elismerően rebeghet róla? Továbbmegyek: ha Sulyok Tamás a legfőbb közjogi méltóság, ráadásul másfélszer annyi idős, mint Magyar Péter, ezenkívül az elsődlegesen ügyvédi, egyetemi oktatói, valamint alkotmánybírói tevékenysége mellett 66 tételből álló publikációs lista szerepel a neve mellett (többek között egy szaktanulmány „Die Erga-Omnes-Wirkung der mitgliedstaatlichen Verfassungen und die Kompositverfassung” címmel és egy monográfia az ügyvédi hivatás alkotmányjogi helyzetéről),
akkor a szájára veheti nevét Magyar Péter, vagy nem veheti a szájára?
Ha a szájára veheti, akkor mi okból illeti őt meg inkább a véleménynyilvánítás szabadsága, mint egy tisztelettudó újságírót?