Rendkívüli!

„Allah akarata” – itt a fenyegető üzenet, amit az iskoláknak küldtek

Ez az az összeg, aminél többet nem akarunk fizetni az étteremben

2025. január 23. 07:11

Az éttermek fő célcsoportját az élményorientált, fiatal, jól kereső férfiak alkotják – rájuk építhet a hazai vendéglátás.

2025. január 23. 07:11
null

Egy friss kutatás szerint a magyar vendégek számára az elfogadható ár egy éttermi fogyasztás esetén átlagosan 8500 forint. Az Eventrend Group reprezentatív felmérése ugyanakkor rámutat arra is, hogy a vendégek csupán 45 százaléka tartja a magyarországi vendéglátóhelyek árait megfelelőnek, míg 42 százalék szerint túlzottak az éttermi költségek – írta meg a Világgazdaság.

A kutatás szerint az éttermi vendéglátás elsősorban az átlag feletti keresetű, élményorientált, 18–29 év közötti, diplomás férfiak számára vonzó, rájuk építhet leginkább a hazai vendéglátóipar. Az étteremválasztásban ugyan a családi megbeszélések is fontos szerepet játszanak, de a döntés végül gyakrabban a férfiak kezében van.

A kutatásból kiderült, hogy

a vendéglátóhelyek látogatásának legfőbb indítékai a személyes ünnepek (36%) és a baráti találkozók (35%).

Mennyit költenek a magyarok?

A magyar vendégek havi átlagos éttermi költése 23.400 forint, azonban a megkérdezettek egyharmada nem tudott konkrét összeget megnevezni, ami arra utal, hogy sokan nem követik nyomon ezt a kiadást. A kutatás szerint a költési szokások nagyban függnek az élethelyzettől: például nyaralás alatt jelentősen eltérhetnek az összegek a hétköznapi kiadásoktól.

A válaszadók közül:

  • 17 százalék havonta 5-10 ezer forintot,
  • 9 százalék 11-15 ezer forintot,
  • 21 százalék 15-20 ezer forintot,
  • 18 százalék pedig 20-50 ezer forintot költ éttermi étkezésekre.

Bár az árak megítélése megosztó, csak 7 százalék találja teljesen megfizethetetlennek a magyar éttermeket. Ugyanakkor voltak olyan válaszadók is, akik szerint Magyarországon még mindig olcsóbb a vendéglátás, mint más európai országokban – ők jellemzően az átlag feletti jövedelemmel rendelkeznek.

A kutatás rávilágított arra is, hogy egyre nagyobb az igény az egészségtudatos és speciális étrendű ételekre: ma már minden hetedik vendég figyel arra, hogy „mentes” fogásokat rendeljen. Noha a rántott sajt továbbra is népszerű, lassan veszít a népszerűségéből, miközben az éttermek kreativitása egyre nagyobb szerepet kap a vendégek megnyerésében.

A vendégek döntéseit elsősorban a barátok ajánlásai befolyásolják, míg az éttermek hírneve vagy a szakértői vélemények kevésbé számítanak meghatározónak. Bár a világ számos országában egyre elterjedtebb a kávézókban történő munkavégzés, Magyarországon ez a trend még gyerekcipőben jár. A kutatás szerint

mindössze 2 százalék dolgozik rendszeresen kávézóban, ami azt sugallja, hogy a hazai vendéglátóhelyek atmoszférája még nem felel meg a produktív munkavégzés követelményeinek.

Nyitókép: Olympia DE MAISMONT / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ég veled, infláció?

Tavaly átlagosan 3,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, az élelmiszerek ennél kisebb mértékben drágultak. Szokatlan jelenséggel, az árak csökkenésével is szembesülhettek a háztartások 2024-ben. Elemzésünk.

 

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
konyvtaros-0
2025. január 23. 12:45
Az ar annyi amennyi..vagy megengedhetem magamnak vagy ne:..amivel nagy problema van az elmult evekben a hazai vendeglatas eg. Reszenel az az ar-ertek.sajnos az ertek sok helyen nem kovette a magasabb arat.
nyúlgerinc
2025. január 23. 12:24
Nekem ízlik az otthoni házi koszt. Miért mennék étterembe? (Horvátországban egy hónapig szoktunk nyaralni, de ott is elsősorban a házi/házias kosztot esszük. Unalmas a horvát vendéglői kínálat...)
5m007h 0p3ra70r
2025. január 23. 11:33
>>bunko-jobbos 2025. január 23. 10:41 2. Elromlott a gázkazánunk, és beszélgettem a szerelővel, aki elmondta (ő sok lakásba bejár), hogy kb. senki sem főz ma Magyarországon. Főleg a fiatalok nem.<< Az étkeztetési szolgáltatók ott hasítanak, ahol az emberek elfoglaltak, vagy nem tehetősek és elfoglaltak. A középkori de főleg iparosodáskori városokban nem voltak a többlakásosházak lakásaiban tűzhelyek. Mindenki - aki tehette - a piacon, kifőzdékben, fogadókban (bisztrókban, pubokban) evett. A saját tulajdonú jól felszerelt konyha a jólétet tükrözi, még akkor is ha nem használják. Ma annyira felgyorsult az urbanizált környezetben az életvitel és olyan elfoglalt tud lenni, hogy reneszánszukat élik a kifőzdék, sütödék, éttermek (fogadók), a bisztró szó eredete pl. a gyors egyfogásos étkezésre, egytálételekre utal.
salmonella
2025. január 23. 10:53
A kovid óta nem voltam étteremben (előtte is kb. 1x 2 évente). Az asszony főztje toronymagasan veri az összes éttermét.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!