Lassan arra sem lesz már ember az LMP-ben, hogy lekapcsolja a villanyt

2025. január 24. 17:36

Csárdi Antal képviselő egyelőre nem hagyta el a párt parlamenti frakcióját, de a tavaszi ülésszakig megteszi, így megszűnik a képviselőcsoport.

2025. január 24. 17:36
Almási B. Csaba
Almási B. Csaba

Az LMP gyakorlatilag megszűnt létezni, amit jól jelez az, hogy a Facebook-oldalukon a legutóbbi bejegyzés január 2-i, s amelyben ők is megemlékeznek a 103 éves korában elhunyt Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász haláláról, előtte pedig tavaly december 24-én békés karácsonyt, kellemes ünnepeket és boldog új évet kívántak. S a korábban meglehetősen aktív Ungár Péter társelnök és frakcióvezető is szinte teljesen eltűnt a nyilvánosság elől, csakúgy, mint a párt többi vezetője; vagy még elő sem került, mint a néhány hónapja megválasztott női társelnök, Szabó-Kellner Katalin, ugyanis az ő tevékenységéről még a hardcore politikafogyasztók sem tudnak szinte semmit.

Ugyanakkor érdekes módon – az országgyűlés hivatalos honlapja szerint – 

a parlamenti frakciójuk még megvan, holott Csárdi Antal képviselő tavaly ősszel azt ígérte, még abban az évben kilép

Ezt is ajánljuk a témában

(Októberben a pártját már otthagyta, mert szerinte egyértelműen kiderült, hogy az LMP a 2024. júniusi választás előtt összejátszott a Fidesszel, egyeztették a stratégiájukat – állítólag Rogán Antal miniszter és Ungár Péter tárgyalt Vitézy Dávid főpolgármester-jelöltségéről –, és elmondása szerint ő nem erre kért, nem erre kapott felhatalmazást a választópolgároktól.)

Ezért megkerestük a képviselőt, arról szerettük volna kérdezni, meggondolta-e magát és mégis marad, vagy ha mégsem, akkor mikor távozik. A honatya nem vállalkozott az interjúra, ehelyett a munkatársa elküldte az Infostart egyik cikkének a linkjét, azzal a megjegyzéssel, hogy az abban foglaltakat tekintsük irányadónak. Az írás szerint Csárdi az InfoRádióban azt mondta, figyelt a munkatársaira és igyekezett úgy időzíteni a kilépését, hogy azzal a lehető legkisebb kárt okozza, távozásával ugyanis megszűnik a párt parlamenti képviselőcsoportja. De a késedelemben az is szerepet játszott, hogy az Országgyűlés hivatala leállt az év végén.

Ugyanakkor nyilvánvalóvá tette, hogy a következő néhány hétben, de 

legkésőbb a tavaszi ülésszakig a kilépése megtörténik, és a parlamenti munkát már független képviselőként fogja elkezdeni. 

Ő ugyanis nem tudja különválasztani az LMP-t mint pártot, valamint az LMP-t mint frakciót, ezért nemcsak a pártot, hanem a képviselőcsoportot is elhagyja. (Ezzel nyilván arra utalt Csárdi, hogy Keresztes László Lóránt képviselő – egykori társelnök – tavaly augusztusban csak a pártból lépett ki, de tagja maradt a frakciónak.)

Csárdi tudja, hogy független képviselőként nem nagy a mozgástere az országgyűlésben, de szerinte, ha akarja, akkor van nagyon sok megszólalási lehetősége. De ennél is lényegesebb, hogy a parlamenten kívüli munkát szeretné folytatni, elsősorban az ipari szennyezések folyamatos feltárását, a társasházi törvény módosítását, illetve új szabályozás beterjesztését, s amit a legfontosabbnak tart, a választókerületében fölmerülő problémák megoldását. 

Ez utóbbi alapján egyértelműnek tűnik, hogy 

azt tervezi, 2026-ban szeretne ismét elindulni a választáson egyéni választókerületben, és reméli, hogy a körzetében élők értékelik az eddigi képviselői munkáját. 

De azt sem zárta ki, hogy új politikai mozgalmat indít, vagy hogy valamely párthoz, mozgalomhoz csatlakozik, de erről még nem folynak tárgyalások. 

A zöld politikus elismerte, a párttársai megpróbálták lebeszélni a frakcióból való kilépésről, hiszen ezzel az LMP parlamenti frakció nélkül marad, de nem tudták meggyőzni, ezért kénytelenek voltak tudomásul venni a döntését. Egyébként meg egyáltalán nem érdekli már, hogy mi lesz az LMP jövője – zárult a Csárdival készült interjú. 

Egyébként a múlt év végén Ungár Péter és Kanász-Nagy Máté szerették volna megmenteni a frakciójukat, úgy módosíttatták volna az Országgyűlés házszabályát, hogy akár három képviselő is alkothasson képviselőcsoportot annak ellenére, hogy a mandátumukat nem önálló pártlistáról szerezték. 

A javaslatuk azonban nem kapott többséget a parlamentben.

Márpedig nagy érvágás egy pártnak, ha megszűnik a képviselőcsoportja, hiszen nemcsak megannyi politikai, felszólalási lehetőségtől, esnek el, hanem nagyon sok állami támogatástól is. Főleg azt követően, hogy az év végén gyakorlatilag megduplázták a frakcióknak juttatott pénzt, ráadásul így több munkatársat tudnak foglalkoztatni, akik nemcsak az adminisztratív, szakértői feladatok ellátásakor jönnek jól, hanem a kampányban is.

Ezért megkérdeztük az LMP sajtóosztályát, mi a helyzet Csárdival és mi fog történni, ha valóban elhagyja a frakciót. 

A következő levelet küldtük el:

„A parlament honlapja szerint Csárdi Antal még mindig tagja az LMP országgyűlési frakciójának, holott már hónapokkal ezelőtt belengette a távozását.

1., Ezt azt jelenti, hogy sikerült meggyőzniük, hogy maradjon?

2., Vagy nem is győzködték, ő nem döntött még a távozás mellett?

3., A bejelentés idején meglehetősen megromlott Csárdi Antal és az LMP legtöbb vezetőjének – többek között Ungár Péter pártelnöknek – a viszonya. Ennek tükrében azt szeretnék, ha menne vagy ha maradna?

4., Ha mégis kilép a frakcióból, évi mekkora összeget buknak a nemrég megszavazott új támogatási rendszer és összeg alapján?

5., Távozása esetén hogyan alakulna az LMP-s képviselők parlamenti munkája, mi lenne a (volt) frakció munkatársainak a sorsa?”
 

Választ azonban nem kaptunk.

Egyébként már ebben az évben is érzékeny veszteséget kellett elszenvednie a pártnak. Január elején egy másik volt társelnök, Kendernay János is vette a kalapját. A Facebook-oldalán azt írta

be kellett látnom, a párt tagságának jelentős része se nem tartotta magát zöldnek, se nem akart azzá válni, képezni magát, felkészülni egyénileg és szervezetileg a kormányzás képességére, 

helyi és országos szinten. A tagok zömét ez nem is érdekelte igazán. Elégséges volt számukra a partvonalon kívüli »jól megmondjuk« lehetősége, a kibicnek semmi sem drága alapon. Ezért sem alakulhatott ki az együttműködés kultúrája a párton belül, ahogy részben ezért sem tudott ez a párt igazából együttműködni senkivel sem”. 

S a minap jelentette be a párt Vas vármegyei elnöke, Németh Ákos, hogy ő is kilépett. Lassan már arra sem marad LMP-s politikus, hogy valaki lekapcsolja a párt székházában a villanyt. Ehhez képest az, hogy a legújabb IDEA-felmérés alapján a zöldek nulla százalékon állnak, se nem oszt, se nem szoroz.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Nyitóképünkön: Csárdi Antal volt pártja aktivistáival együtt lezárta a gödi Samsung-gyár bejáratait. (Fotó: LMP Facebook oldal)

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hegyaljai-2
2025. január 24. 22:16
"Nomen est omen". Tényleg bebizonyították, hogy lehet más a politika, csak ez még a saját választóikat sem hatotta meg.
survivor
2025. január 24. 20:16
Mennek a Tiszába...🤣🤣🤣 V.naménynél...
survivor
2025. január 24. 20:12
Schiffer Andras kirúgasa volt az LMP halála A többi csak bohóc.
mc-foker
2025. január 24. 19:24
Jajj ne, vége a zöld Fidesznek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!