Az őrület hegyei Lovecraft lefesthetetlen fantazmagóriáját festik le (VIDEÓ)

2025. január 24. 19:40

Van valamiféle iróniája annak, hogy bár attól félünk, amit nem ismerünk, amit nem látunk – Lovecraft történetei mégis festményekkel hódítanak újra, miközben a felszínre emelkedik, ami egyszer elsüllyedt.

2025. január 24. 19:40
Lovecraft & Baranger: Az őrület hegyei – Második kötet
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Ahogy akár már mások is a nagyvilágban, egy reggel François Baranger is úgy kelt fel, hogy arra gondolt: de jó lenne egy olyan képeskönyv, amely Lovecraft munkája alapján készült, az őrület hegyein túl megmutatva a megmutathatatlant és lefestve emberi, korlátolt szemünk elé a lefesthetetlent. Míg azonban mások ilyenkor elmennek a munkahelyükre, amely elszívja a kreativitás maradékát is, Baranger a tettek mezejére lépett.

Lovecraft & Baranger: Az őrület hegyei – Második kötet
Lovecraft és Baranger: Az őrület hegyei – Második kötet

Ennek a határozott lépésnek és eltökéltségnek az eredménye az a Cthulhu hívása, amely számos nyelvre lefordítva többek között Magyarországra is eljutott, sőt korábban már bemutattam Az őrület hegyei – Első kötettel együtt.

A videójátékokkal is foglalkozó művész igazán igényes formában mutatta meg, hogy elképzelései szerint milyen Cthulhu, milyenek a Mérhetetlen Vének, ehhez a látványos, az olvasót az őrület mezsgyéjére taszító alkotáshoz pedig a Multiverzum Kiadó vált kiváló partnerré az 500 példányra limitált, hatalmas méretű, albumszerű prémium kiadvánnyal. 2024 végén pedig megérkezett Az őrület hegyei – Második kötet is, hogy pontot tegyen az antarktiszi kaland végére.

Ezt is ajánljuk a témában

Az őrület hegyei – Második kötet

A Sóvágó Katalin fordításával már számos alkalommal és változatban megjelent, 12 fejezetes, nagyjából 100 oldalas mű a Második kötetben a 6. fejezettel indít. Ez az a pont, ahonnan az expedíció már folyamatosan kapja az információt a megmaradt leletek, a talált tetemek és a különböző művészeti alkotások jóvoltából. Így derül fény a csillagfejűek és más lények titkára, a nagy Öregekre, a csillagok közötti utazásra, vagy éppen a víz alatti birodalmak létezésére,

melyek nemcsak elképzelhetetlennek tűnő technológiákat voltak képesek felmutatni, de lényegében a földi életért is felelősek a táplálékul szolgáló lét megteremtésével.

Idővel pedig természetesen felszínre törnek a múlt homályának borzalmai, amiknek észlelése alaposan kikezdi a szereplők ép elméjét, általuk elmesélve mindazt, aminek soha nem szabadott volna emberi szem elé kerülnie. Megszokott lovecrafti elemek ezek, amelyek az eltérő forma miatt új ruhában, új módon kerülnek terítékre és éppen ez jelenti a Multiverzumnál megjelent kötetek különleges értékét. Mert akárhányszor olvastam el Lovecraft történeteit, így soha nem láttam magam előtt egyiket sem.

Lovecraft & Baranger: Az őrület hegyei – Második kötet
Lovecraft és Baranger: Az őrület hegyei – Második kötet

Lovecraft sem festene jobbat

Persze, a tavaly a Magvetőnél megjelent, rendkívül hipnotizáló stílusban megírt életrajzi kötetből is ismert H.P. Lovecraft valahol pont azért lett olyan sikeres, mert azt írta körül, amit nem lehet konkrétan megmutatni – ennek pedig François Baranger művei alapvetően mondanak ellent. Mégis megvan a varázsa annak, ahogy William Dyer professzor expedíciója képeken is egyre mélyebbre hatol az antarktiszi jég alá, ezzel feladva a józan ész birodalmát.  

Az először 1936-ban megjelent történet ezzel teljesen új életre kel, ami az erősen vizuális tartalom okán talán nem szól mindenkinek, de az 500 darabra limitált mennyiség azt jelzi, hogy nem is a mainstream elérése volt a cél.

Ezt is ajánljuk a témában

Az őrület hegyei – Második kötet 64 oldala ugyanis leginkább azoknak a gyűjtőknek készült, akik nemcsak Lovecraft munkásságáért rajonganak, de a művészetért is, így a két téma vegyítése kifejezetten izgalmas számukra. Az igényes grafikai munka mellett új értelmet nyer minden egyes sor és konkrét leírás az ősi városokról és lényekről, ráadásul mind a látvány, mind a szöveg kellően előtérbe van helyezve, így egyik sem válik a másik kárára, ezzel nagyjából megteremtve a tökéletes egyensúlyt.

Dunwich vár!

Persze mindenki maga dönti el, hogy erre az élményre mennyire van szüksége, de egyfelől nem gondolnám, hogy bármennyire is veszítene az eredeti mű az értékéből, csak azért, mert egy erős vizualitást is a rendkívül erős próza mellé lett állítva; másfelől pedig, ahogy már említettem, annyira limitált példányban készülnek a kötetek, hogy nem is lehet cél mindenkit elérni vele, aki kicsit is kedveli Lovecraftet.

Ettől függetlenül izgalmas és értékes, egyedi alkotásokról van szó, igényes, védőborítós kivitelben, amit jó érzés lapozgatni, bármilyen borzalmak lapulnak meg az oldalak mélyén. Reméljük, a kiadó hamarosan meglepi az olvasókat egyik kedvencem, a Rémület Dunwichben hasonló minőségű kiadványával, hiszen François Baranger már azt is elkészítette, így adná magát, hogy feltehessük a polcra a többi kötet mellé.

Nyitókép: Lovecraft és François Baranger: Az őrület hegyei – Második kötet, Böjtös Gábor

 

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. január 24. 20:31 Szerkesztve
A halozsak.tlof.hu oldalon annak idején elérhető képregények is érdekelnének, mert az internet archívumban nincsenek.
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. január 24. 20:21
"Reméljük, a kiadó hamarosan meglepi az olvasókat egyik kedvencem, a Rémület Dunwichben hasonló minőségű kiadványával" Ha ilyen ügyes kis promó cikkekkel örvendeztetsz meg minnket a közeljövőben, még az is lehet, hogy téged meglepnek egy tiszteletpéldánnyal.. barterben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!