Teljesen átalakul a patinás egyetem működése: a rektor elárulta a részleteket

2024. december 02. 10:23

Charaf Hassan azt tűzte ki célul, hogy a BME a világ legjobb egyetemei közé tartozzon és egyike legyen az Európai Unió tíz vezető műszaki intézményének.

2024. december 02. 10:23
null

Nyitókép: Facebook/BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar - BME VIK

Átalakul a Budapesti Műszaki Egyetem (BME), miután a vezetés azt kérte a fenntartótól, hogy az állam hozzon létre egy olyan gazdasági társaságot, amely átveszi az egyetem fenntartói jogát – írja az Index. A 242 éves intézmény rektora, Charaf Hassan – aki július 1-jén lépett hivatalba – a lapnak mesélt arról, hogyan került Magyarországra és az egyetemre, lett oktatója, dékánja.

Charaf Hassant a Szenátus több mint kétharmados többséggel választotta meg rektornak, a programja középpontjában a megújulás állt, mert úgy látja, költségvetési intézményként az egyetem nem tud

stratégiai céloknak megfelelően gazdálkodni és a belső folyamatok nem tudnak az ipari elvárásoknak megfelelően gyorsak lenni.

Kutatóink világszínvonalú eredményeket hoznak, oktatói tevékenységünk sikerét a felvételizők létszámának növekedése és a rangsoreredmények igazolják vissza. Ugyanakkor a versenyképességet támogató működési keretekre is szükségünk van, ezért a stabil és kedvező finanszírozási feltételek mellett igazgatási, adminisztrációs szempontból szükséges elsődlegesen a változás” – fogalmazott.

Az egyetem nagyon sok ipari partnerrel dolgozik együtt. Ha az ipari partner megrendel tőlük egy munkát, kutatás-fejlesztést, demót, illusztrációt vagy tanulmányt, gyakran hamarabb kész a munka, mint ahogy átfut a szerződés, jelentette ki, és hozzátette, eltökélt azoknak a folyamatoknak a fejlesztésében, amelyek támogatják, hogy az egyetem vállalkozóbarát legyen.

Az új rektor arról is beszélt, hogy a képzésük többrétegű: alapozó-, szakmai és specializációs részből áll. A felsőbb rétegeken a technológiai fejlődésnek megfelelően félévente változtathatnak a témákon. 

A specializációs rész választható tantárgyai között azonban szeretnének minél több ipari témát behozni.

Charaf Hassan úgy véli, a BME talán legkomolyabb értéke a humán tőke után az ipari kapcsolatrendszere, amely minden iparág vezető vállalatait érinti és az oktatók, hallgatók egyaránt részesei a gyakornoki programokon és kutatásfejlesztési projekteken keresztül. A gazdasági szereplők felé való még erőteljesebb nyitás részeként minden hónapban partnerkereső üzleti reggelit tartanak, a Jövőtervező.BME program keretén belül pedig ismeretterjesztő előadásokban mutatják be a nagyközönségnek a legújabb kutatási eredményeket. Egyre több az iparban dolgozó kollégájuk, akikkel már hosszabb távra kötöttek szerződést.

A rektor biztatta a felvételi előtt álló diákokat, kijelentette, a BME-n szerzett diploma az egyik legértékesebb, és az intézmény amellett, hogy folyamatos innovációra törekszik, előtérbe helyezi a hallgatói jólétet.

A lap emlékeztet, a BME rektori vezetése és a jelenlegi fenntartó egy új működési keretrendszer kialakításáról tárgyalt, amelyben

az állam mellett az egyetem fejlődéséhez többlettámogatást biztosítani tudó, tőkeerős, az egyetem gazdasági, piaci kapcsolatait erősítő hazai vállalat 

vagy vállalatok is fenntartói szerepet és felelősséget vállalhatnak. Ezzel az egyetem fenntartói joga az állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerülhet.

Ezt is ajánljuk a témában

Az államháztartás hosszú távú stratégiai tervezésre és az elengedhetetlenül szükséges fejlesztésekre, valamint béremelésre nem ad lehetőséget. A rektori pályázatom egyik fő célja ezért az lett, hogy ezen változtassunk. Mert ahhoz, hogy megújuljunk, vállalkozóbarát környezet kell. Olyan környezet, amelyben nem tart hat hónapig beszerezni egy számítógépet és ahol a munka nem készül el hamarabb, mint a szerződés” – fogalmazott Charaf Hassan arról, miért van szükség megújulásra.

A BME rektori vezetése ezért azzal a javaslattal fordult a fenntartóhoz, hogy az állam hozzon létre egy olyan gazdasági társaságot, amely átveszi az egyetem fenntartói jogát. Ebben a konstrukcióban

nincs szó közvagyon átadásáról, hanem az egyetem a már használatában lévő ingatlanok és ingóságok fölött vagyonkezelési joggal rendelkezik a jövőben is. 

Ez a vagyonkezelői jog, ami egy szerződésen fog alapulni, jóval kedvezőbb lesz, mint a törvényen alapuló.

Az egyetem fenntartói jogával rendelkező gazdasági társaság értékesítéséből befolyó összeget az egyetem fejlesztésére fordítanák, és mindezek mellett egy megnövelt, hosszú távú teljesítményösztönző szerződést is kötne az állam a BME fenntartójával oktatásra, kutatásra és egyéb közfeladatok ellátására.

A BME-nek minden potenciálja, dinamikája és szellemi tőkéje megvan ahhoz, hogy szárnyaljon, és a világ legjobb egyetemei közé tartozzon és egyike legyen az Európai Unió tíz vezető műszaki egyetemének” – jelentette ki a BME rektora.

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dominik
2024. december 05. 19:55
Miért nem egy magyart választottak meg egy régi magyar egyetem rektorának?
patikus
2024. december 02. 13:35
Könnyű dolga lesz, mert eddig is az volt csak nem ismerték / fel.
Reszelő Aladár
2024. december 02. 12:59
Migráns az, aki azért jön ide, hogy csak kivegyen a közösből. A rektor úr úgy tűnik sokkal-sokkal többet rakott, rak és fog rakni bele, mint a legtöbb honfitársunk. Dlgozzon, nevelje a gyerekeit és akarjon magyar lenni. Az ilyen bevándorlással semmi bajom nincs.
Obsitos Technikus
2024. december 02. 12:49 Szerkesztve
Amikor az automatizálási tanszék vezetője lett 10 éve, készült vele egy jó kis riport. Érdemes elolvasni. https:// www.bme.hu/hirek/20150121/Eddig_nem_bantam_meg_az_oszintesegemet
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!