Nyitókép: Facebook/BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar - BME VIK
Átalakul a Budapesti Műszaki Egyetem (BME), miután a vezetés azt kérte a fenntartótól, hogy az állam hozzon létre egy olyan gazdasági társaságot, amely átveszi az egyetem fenntartói jogát – írja az Index. A 242 éves intézmény rektora, Charaf Hassan – aki július 1-jén lépett hivatalba – a lapnak mesélt arról, hogyan került Magyarországra és az egyetemre, lett oktatója, dékánja.
Charaf Hassant a Szenátus több mint kétharmados többséggel választotta meg rektornak, a programja középpontjában a megújulás állt, mert úgy látja, költségvetési intézményként az egyetem nem tud
stratégiai céloknak megfelelően gazdálkodni és a belső folyamatok nem tudnak az ipari elvárásoknak megfelelően gyorsak lenni.
„Kutatóink világszínvonalú eredményeket hoznak, oktatói tevékenységünk sikerét a felvételizők létszámának növekedése és a rangsoreredmények igazolják vissza. Ugyanakkor a versenyképességet támogató működési keretekre is szükségünk van, ezért a stabil és kedvező finanszírozási feltételek mellett igazgatási, adminisztrációs szempontból szükséges elsődlegesen a változás” – fogalmazott.
Az egyetem nagyon sok ipari partnerrel dolgozik együtt. Ha az ipari partner megrendel tőlük egy munkát, kutatás-fejlesztést, demót, illusztrációt vagy tanulmányt, gyakran hamarabb kész a munka, mint ahogy átfut a szerződés, jelentette ki, és hozzátette, eltökélt azoknak a folyamatoknak a fejlesztésében, amelyek támogatják, hogy az egyetem vállalkozóbarát legyen.
Az új rektor arról is beszélt, hogy a képzésük többrétegű: alapozó-, szakmai és specializációs részből áll. A felsőbb rétegeken a technológiai fejlődésnek megfelelően félévente változtathatnak a témákon.
A specializációs rész választható tantárgyai között azonban szeretnének minél több ipari témát behozni.
Charaf Hassan úgy véli, a BME talán legkomolyabb értéke a humán tőke után az ipari kapcsolatrendszere, amely minden iparág vezető vállalatait érinti és az oktatók, hallgatók egyaránt részesei a gyakornoki programokon és kutatásfejlesztési projekteken keresztül. A gazdasági szereplők felé való még erőteljesebb nyitás részeként minden hónapban partnerkereső üzleti reggelit tartanak, a Jövőtervező.BME program keretén belül pedig ismeretterjesztő előadásokban mutatják be a nagyközönségnek a legújabb kutatási eredményeket. Egyre több az iparban dolgozó kollégájuk, akikkel már hosszabb távra kötöttek szerződést.