Ezt várják az elemzők a Magyar Nemzeti Bank új elnökétől
Eltérőek a vélemények, de abban mindenki egyetért, hogy Varga Mihály jelölése nem okozott meglepetést.
Javuló tendenciát lát a magyar gazdaságban az egyik legrangosabb hitelminősítő intézet.
A Fitch Ratings megerősítette Magyarország eddigi besorolását, fenntartva a korábbi BBB minősítést, de az eddigi negatív kilátásokat stabilra javította. A pénteki bejelentés meglepetésszerű, pontosan egy hete a Moody’s negatívra rontotta Magyarország stabil kilátását, se a szakértői prognózisok, se a piacok nem ezt várták Fitch Ratings mostani döntésétől. Ez az első olyan elemzés, amely figyelembe vette Varga Mihály jegybankelnöki kinevezését – írja az Index. Az Index által megkérdezett elemzők a leminősítést várták, és a piacok is inkább ezt árazták.
Ezzel szemben a Fitch Ratings megerősítette Magyarország eddigi besorolását,
fenntartva a korábbi BBB minősítést, ugyanakkor az eddigi negatív kilátásokat stabilra javította.
Ezt is ajánljuk a témában
Eltérőek a vélemények, de abban mindenki egyetért, hogy Varga Mihály jelölése nem okozott meglepetést.
A kilátás mérlegesénél pozitívnak ítélték meg a fiskális és monetáris politika javuló összhangját, amely szerintük hozzájárult a makrogazdasági egyensúlytalanságok mérséklődéséhez. Az indoklásuk szerint, míg a jegybank fenntartotta a szigorú monetáris politikát, addig a fiskális oldal lépéseket tett a költségvetési hiány konszolidálásának érdekében.
A Fitch várakozásai szerint Varga Mihály jegybankelnöki kinevezésével – a belföldi árdinamika és a megnövekedett külső bizonytalanság miatt – folytatja az óvatos monetáris lazítást, így 2025 végére 5,25 százalékra prognosztizálja az irányadó kamatlábat.
Az amerikai hitelminősítő figyelembe vette az infláció erőteljes csökkenését, valamint, hogy a gazdaság strukturális mutatói stabilak. A Fitch Ratings ugyanakkor negatívnak ítélte meg a magas államadósságot, a kormányzati mutatókat, valamint azt, hogy Magyarország továbbra is csak korlátozottan fér hozzá az uniós forrásokhoz.
Kiemelték, hogy az MNB 2022 óta viszonylag szigorú monetáris feltételeket tart fenn. Az irányadó kamatlábat 2024 októberéig összesen 650 bázisponttal 6,5 százalékra csökkentette, emlékeztettek, a piaci hangulat romlása miatt a kamatcsökkentések üteme 2024 második félévében lelassult.
Indoklásukban arra is kitértek, hogy az idei évre 0,4, míg jövőre 2,5 százalékos növekedés várható Magyarországon. A Fitch prognózisa szerint a GDP-arányos államadósság idén 74,9 százalékos szintre emelkedik, de szerintük a költségvetés elsődleges egyenlegtöbblete és a nominális GDP-növekedés csökkenő adósságráta-pályát vetít előre. Így az elemzés szerint az államadósság 2026-ra 72,2 százalékra mérséklődik.
Magyarország besorolását a „BBB” kategóriájú társaihoz képest erős strukturális mutatók támasztják alá.
Végezetül aláhúzták, az új termelési kapacitások várhatóan 2025 második félévében kezdik meg működésüket, ez a Fitch szerint fellendíti a magyar exportteljesítményt.
Ugyanakkor kitértek arra is, hogy Magyarország sérülékenyebb a német gazdaság esetlegesen elhúzódó stagnálásával és az amerikai esetleges magasabb importvámjaival szemben.
A Fitch Ratings hitelminősítőnél 2023 januárja óta negatív volt a kilátásunk, a mostani módosítást a Nemzetgazdasági Minisztérium úgy értékelte, hogy a Moody’s múltheti és a Standard and Poor’s októberi megerősítő minősítésével, a három legnagyobb hitelminősítő továbbra is egyöntetűen befektetésre ajánlja hazánkat, ami a töretlen bizalmat tükrözi.
Ezt is ajánljuk a témában
Dinamizálni és növekedési pályára szeretnék állítani a nemzetgazdaságot – hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter.
A közleményben kiemelték, a kormány célja, hogy 2025-ben a magyar gazdaság 3 százalék fölötti növekedést érjen el, melynek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. A kormány a növekedés támogatása érdekében 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgozott ki. „Az Akcióterv összesen 4000 milliárd forintnyi forrást mozgat meg, amellyel nemcsak a gazdasági növekedést támogatja, hanem annak bevonó jellegét is erősíti, így a konjunktúra eredményeiből a társadalom és a gazdaság lehető legszélesebb köre részesül majd, különösen a magyar családok és a hazai kkv-k.”
Varga Mihály pénzügyminiszter pedig Facebook-videóban értékelte a Fitch Ratings döntését:
Nyitókép: Hans Lucas via AFP