A Lepattanó akkor is velejéig magyar film, ha Bobby Ewing milliókkal támogatja
Százmilliót gombfocira? De Kálmán bá már rivallna is rám, hogy ez szektorlabda, és lényegében igaza van. De hogy ki az a Kálmán és honnan jött a százmillió?
Bár a statisztikák nem ezt mutatják, biztosan sokaknak elegük van karácsonykor Kevinből, az otthon hagyott fiúcskából, vagy éppen McLane hadnagy lövöldözéséből – ha pedig így van, akkor akad bőven karácsonyi pillanat a magyar filmekben is.
A Reszkessetek, betörők!, a Drágán add az életed! és A Grincs mellett és helyett is van élet, ráadásul a magyar filmtörténet is rendelkezik emlékezetes, ünnepi pillanatokkal. Ezekből szemezgettünk most.
Ezt is ajánljuk a témában
Százmilliót gombfocira? De Kálmán bá már rivallna is rám, hogy ez szektorlabda, és lényegében igaza van. De hogy ki az a Kálmán és honnan jött a százmillió?
Kezdjünk egy viszonylag friss, modern és minden szempontból mainak mondható alkotással, melyben a főszereplő tűzoltó, Arnold, nem épp a legjobb napjait éli. Balesete és szerelmi csalódása mellett még a tériszony is kikezdi mindennapjait, végül pedig egy karácsonyi vásár biztosítása okozza élete talán legnagyobb fordulatát. Tiszeker Dániel rendezése szórakoztató, humoros és érzelmes, ráadásul karakterei is kifejezetten kedvelhetők. A főszereplő páros, Ötvös András és Zsigmond Emőke, kiemelten jól teljesít, de Szabó Kimmel Tamás és Mészáros Máté is okoz néhány emlékezetes pillanatot.
A karácsony lényege nemcsak az, hogy a családdal együtt ünnepeljünk, hanem az is, hogy különösképp odafigyeljünk az elesettekre és magányosokra, kicsit jobbá és szebbé téve számukra is az ünnepeket. Valahol ennek is mementó a Nagykarácsonynál jóval melankolikusabb Árvácska, melyben Móricz Zsigmond kisregénye alapján Csöre (Czinkóczi Zsuzsa) nehéz sorsa a befogadásával sem válik jobbá, elvégre Szennyesék kimondottan kegyetlenül bánnak vele, sőt még karácsony napján sem viselik gondját.
Míg a család lakomát ül, a kislánynak nélkülöznie kell, így az ünnepet is a szenvedő gyermek szemszögéből látjuk, ahogy a házból kizárva, imádkozva várja, hogy valamiféle csoda történjen.
Az árvaságnál maradva nem is találhatnánk jobb ikertornyot, mint az 1982-es Adj király katonát, amelynél az összetartozás érzése hasonlóképpen fontos. És ugyan a közös éneklés és az ajándékosztás ceremóniája régiesnek és elnyűttnek tűnhet, az állami árvaházban felnőtt Jutka (Ozsda Erika) semmire sem vágyik jobban, hiszen korábban ezt nem tudta megtapasztalni. Ahogy új, remélt családjával csillogó szemekkel vesz részt az ünnepi szertartáson és a közös ünneplésen, az önmagáért beszél és könnyűszerrel ég bele emlékezetünkbe.
Ezt is ajánljuk a témában
A Futni mentem nem akar több lenni, mint ami: feszes, kedves, szerethető vígjáték, amelyben nemcsak romantika, de humor is van. És nagyszerű színésznők, akik végre egészen természetesnek látszanak a nagyvásznon.
Testközelből szerencsére jó régen élhettük át a háború hatását a szeretet ünnepére, a Budapesti tavasz azonban még egy olyan kort mutat be, mikor ez is a mindennapok része volt, noha a látszatra akkor is adtak az emberek. Bár a hazatérő katonák is érzik, hogy mennyire hamis az ünnepi készülődés és az egész szituáció, de a főváros utcáin ettől függetlenül is eltöli őket az ünnepi hangulat. Végül pedig egy budapesti lakásban találnak egymásra egy idős házaspárral és egy, a nyilasok elől bujkáló lánnyal, hogy a közelgő tragikus és drámai pillanatokat megelőzően még a meghittség és a karácsonyi hangulat uralkodjon el a szereplők mellett a nézőkön is.
Díjat nyert 1942-ben, azonban majdnem a vesztét okozta a minősége, hiszen a Rákosi-rendszerben kiírták volna a történelemből, amiért „a fasiszta Olaszországban kitüntették az alkotást”. Az egyszerű székely favágó drámai története kora ellenére már önmagában is megér egy megtekintést, ezúttal azonban a zárójelenet az, ami miatt figyelmet érdemel.
Ebben ugyanis a favágók karácsony napján összegyűlnek és a jászol mellett énekelve várják a tragikus sorsú Gergő (Ferency Péterke) érkezését. A gyönyörű jelenetsor az összetartozás és remény erejét mutatja be a karácsonyi képekkel, amik beírták magukat a történelembe.
Persze bármelyik korszakot is vesszük alapul, ezeken az emlékezetes filmeken és jeleneteken felül is akadnak könnyen felidézhető magyar filmek és jelenetek, melyek a karácsonyi ünnepről szólnak, de talán ezekre emlékezhetnek a legtöbben. Ha pedig mégsem, akkor itt a kiváló alkalom a pótlásra, hogy ne csak Macaulay Culkin kapjon szerepet a karácsonyi estéken. Persze még jobb, ha esetleg valami vallásos film mellett emlékezünk meg a szenteste valódi jelentéséről, vagy éppen olyan klasszikusokkal, mint Az élet csodaszép (1946) vagy éppen a Fehér karácsony (1954).
A kijelzők és a fa előtt, vagy éppen az asztal körül egyaránt kellemes és békés, áldott karácsonyt kívánunk minden olvasónknak!
Nyitókép: Nemzeti Filmintézet, magyar karácsony a filmekben, Emberek a havason
Ezt is ajánljuk a témában
A Malénával egykor az Oscar közelébe jutó művésszel Semmelweis című új filmje kapcsán elhivatottságról, legendás magyar filmekről és nemzetközi sikerekről, színészi odaadásról is beszélgettünk.