Közeledik a karácsony, minden elcsendesül, csak a magyar bérnövekedés dobog nagy erőkkel az európai dobogón

2024. december 18. 05:36

Ráadásul itthon még a munkáltatók terhei is csökkentek, miközben az EU többi része növekvő terhekkel sújtja a munkaadókat.

2024. december 18. 05:36
null
Varga Mátyás Zsolt
Varga Mátyás Zsolt

Nyitókép: JOHN THYS / AFP

Ahogy közeledik a karácsony s minden elcsendesül az Advent során, ahogy meg-megpihen még a mindent betöltő lég is, úgy robbantja be a közéleti diskurzust az Eurostat.

Azaz csak robbantaná, mert szinte senkinek sem tűnik fel, kérem szépen, a kelet-közép-európai csoda.

Mégpedig az, hogy kies szomszédságunkkal együtt olyan reálbérnövekedést tudhatunk magunkénak, amit még a belgák is megirigyelnének – s nem azért, mert még a mi növekedésünk ötödét sem sikerült nekik összehozni, hanem azért, mert náluk effektíve még csökkentek is a reálbérek.

Annyi történt, hogy az Eurostat kihozta: 2024 harmadik negyedéve és 2023 harmadik negyedéve között a munkaerőköltség éves növekedése 4,6% volt az euróövezetben. Ebben a meglehetősen száraznak tűnő jelentésben sikerült azt eldugni, hogy 

a magyar bérek az EU-n belül a harmadik legnagyobb mértékben emelkedtek (14,1%)

 – lásd alant:

Az Eurostat – szép, közgazdász kifejezéssel élve – „nominális bérköltséget” közölt, így két dolgot meg kell jegyezni:

1. Ez az a költség, ami magában foglalja a közvetlen munkabért, a bónuszokat, pótlékokat, a különféle juttatásokat, de nem tartalmazza a munkaadók által fizetett hozzájárulásokat.

2. Nominális, így hát ildomos megigazítani az adatokat a 2023 harmadik negyedéve, és a 2024 harmadik negyedéve közötti inflációval. Az így kiigazított rangsorban Horvátország ugrik fel az első helyre, aztán Románia jön – a bezzegromániázás elkerülése érdekében kérek mindenkit, hogy olvassa tovább a cikket –, aztán Lettország, majd kicsiny hazánk.

A román bérnövekedés valamivel nagyobb a magyarnál, cserébe brutálisan egyenlőtlen: a legfrissebb adatok szerint még mindig minden harmadik felnőtt romániai lakos szegénységben és társadalmi kirekesztésben él, s ez igaz 

a román gyerekek 39%-ára is.

Hazánk pedig az EU27 átlaga alatt van mindkét mutatóban, szóval lehet akármit mondani: nem, Románia még mindig nem ért minket utol.

A romániázós kitérő után viszont egy sokkal baljósabb részével folytatnám a jelentésnek: 

mind uniós átlagban, mind eurozónás átlagban jobban növekedett a munkáltatók által az adott tagállamnak fizetendő járulékok mértéke, mint a fizetésé.

Magyarán hiába nőtt az ír Seamus O'Connor fizetése 5%-kal, az után a munkáltatónak 7,4%-kal kellett többet fizetnie az ír államnak, azaz a munkavállaló bérének emelése nemcsak egy az egyben növeli a munkáltatói kiadásokat, hanem a béremelés mértékénél jóval magasabb mértékben drágítja a munkaerőköltséget a kapcsolódó közterhek miatt. Így

a béremelés valójában jóval nagyobb anyagi megterhelést jelent a munkáltató számára, mint az elsőre látszik.

Az EU 27 tagállamából 14-ben ilyen módon – szépen, magyarosan fogalmazva – vissza van tartva a bérnövelési hajlandóság, hiszen minek növelje az adott cégvezér a dolgozónak a bérét egy petákkal, ha utána jóval nagyobb mértékben kell majd közterheket fizetnie? S mi vár egy olyan helyre, ahol kontinens szinten – finoman szólva – visszafogott a béremelési hajlandóság?

A lakosság vásárlóereje is visszafogott marad, főleg egy ilyen inflációs korszakból kikecmeregvén, ami a belső fogyasztás lassabb ütemű növekedését eredményezi, ami meg negatívan hat a vállalatok bevételeire, s végső soron az összgazdasági növekedést is fékezheti, amivel kicsiny kontinensünk versenyképessége csökken (hiszen mint említettem, EU27 és az eurozóna átlagában is vissza van fogva a béremelési hajlandóság).

S ezzel szemben ott van Magyarország, ahol a béremelés mellett arányosan, összességében kevesebb közterhet kell fizetni. Íme a csattanó a kelet-közép-európai csoda rövid történetében.

 

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
files32
2024. december 18. 07:41
A vállalkozások 54%-a árat emelhet a kötelező minimálbér-emelés hatására – a Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet reprezentatív felmérése alapján. Úgy számolnak, 20% pedig létszámcsökkentéssel venné elejét a bérköltség növekedésének.
Chekke-Faint
2024. december 18. 07:35
Arra azért kíváncsi lennék, hogy ha, ez sem jó, akkor mit tett volna a baloldal 14 év alatt? Mire jutottak volna a családok és vállalkozások a mezőgazdaság és gáz nélküli ipar...
Chekke-Faint
2024. december 18. 07:31
Na most már elég a pozitív lopásokból....DDDDD
csakegyittlako
2024. december 18. 07:22
Na most akkor ki mond igazat? Tegnap este az összes hírműsorban az jött le, hogy a munkáltatók jó része nem kis emelkedést fog bevezetni. Volt olyan aki egy az egyben kimondta, hogy nem tudja másképp megoldani az emelést, rá fogja terhelni a vásárlókra.Nem fanyalgok, nem lázadok, de úgy az egész semmit nem ér, ha az áremelkedések megint elviszik azt amit adnak. Ez tisztán logika, és az évek tapasztalata. Lehet mocskolódni most, de nyitott szemmel kell járni, és látni hogy milyen árat fogunk ezért fizetni. Kár hőbörögni, a tények azok tények. Adnak 7% emelést a szakmunkás bérre, a termelő meg rátesz 10%-ot a termékre. Mert a kormány csak megszavazta, de az anyagi oldalát a munkáltatónak kell megoldania. Rengeteg kisvállalkozás van, 4-5-6 emberrel, azok mind rátesznek majd hogy meg tudják oldani. Ez volt a híradókban. Szinte minden adó kormánypárti, akkor ki nem mond igazat?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!