Dubai csokis bejgli – Karácsonykor is tarolhat 2024 sztárja
Aki ezt a finomságot szeretné karácsonykor az asztalra tenni, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Noha a dubai csokis bejglit a vállalkozószelleműek saját kezűleg is elkészíthetik!
Nem a legolcsóbb karácsonyi finomság, de megéri a hozzávalók után mászkálni és kísérletezni!
Lassan két hónapja nem telik el úgy nap, hogy ne jönne velünk szembe egy dubai csokoládéról szóló hír. Az elmúlt hetekben már kiderült, hogy honnan indult az „őrület”, illetve, mik a főbb hozzávalói ennek az egzotikusnak tartott édességnek. Sőt, több orgánum is arról számolt be, hogy az alapvetően pisztáciás finomság
az olyan klasszikus karácsonyi kedvenceket is már-már maga mögé utasította, mint a mákos vagy a diós bejgli, a zserbó vagy a minőségi hozzávalókból készült szaloncukor.
A nagy hype-nak, illetve az itt-ott igencsak drágán mért tábláknak köszönhetően pedig egyre több olyan recept és videó jelenik meg a neten, melyek alapján még a kezdő a konyhatündérek is elkészíthetik 2024 utolsó hónapjainak sztártermékét.
Ezt is ajánljuk a témában
Aki ezt a finomságot szeretné karácsonykor az asztalra tenni, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Noha a dubai csokis bejglit a vállalkozószelleműek saját kezűleg is elkészíthetik!
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, a „dubai őrület” 2021-ig nyúlik vissza. Sarah Hamouda álmodta meg az extrán megtöltött csokoládék ötletét, mikor a második gyermekét várta, és valami édesség után áhítozott. A FIX Dessert Chocolatier alapítója korábban úgy fogalmazott, „valami egyedit és kielégítő dolgot kerestem, amit nem találtam a tipikus desszertekben.
Olyan csokoládészeleteket akartam készíteni, amelyek különböző textúrákat és ízeket kombinálnak,
így jött létre az extrán megtöltött csokoládészeletek koncepciója, amelyek kielégítő és gazdag élményt nyújtanak”.
A csokoládé népszerűségét jelentősen növelte Maria Vehera, az első influenszer, aki 2023 decemberében egy rövid videóban mutatta be a nyalánkságot. A felvétel nem várt népszerűségnek örvendett: több mint hatmillió lájkot gyűjtött, és hatalmas lendületet adott a trend elterjedésének.
Ezt is ajánljuk a témában
A terhesség alatti kívánósság ihlette a FIX Dessert Chocolatier alapítóját.
2024 őszén az új gasztrotrend elérte Magyarországot is, de igazán csak karácsony előtt hágott a tetőfokára a „dubai” láz. Az adventi időszakban a Lidl nyitotta meg a sort, és kezdte forgalmazni a csokoládét, majd csatlakozott az Aldi, végül az Auchan is. Utóbbi nagyáruházban a 100 grammos prémiumédességre – melyet 2499 forintos akciós áron kínáltak – azonban szigorú korlátozást vezettek be: egy vásárlás alkalmával összesen csak három darabot lehet megvásárolni. Mint közleményükben fogalmaztak, az akciójuk célja, hogy minél több vásárló számára elérhetővé tegyék a felkapott édességet, miközben megelőzik a készletek gyors kiürülését.
Nem meglepő mód, ezt a slágerterméket is hamar hamisítani kezdték. Sallai Márk youtuber egyik videójában összeszedte, hogy mire figyeljünk, ha karácsonyra fel szeretnénk tankolni ebből a pisztáciás desszertből. Sallai hangsúlyozta, hogy a kamucsokikat is hasonló áron kínálják, mint minőségi termékeket, ugyanakkor a „koppincsoknak” más a csomagolása, a csokoládék temperálása, sőt, még könnyebben is olvadnak. De az influenszer szerint a csoki mennyisége is árulkodó lehet.
A youtuber összeállítását alább tekintheti meg:
Miután vagy három különböző márkájú dubai csokit is megkóstoltam, – és bevallom, egyik sem vett le igazán a lábamról, kivéve talán egy kézműves bonbont – arra döntöttem, hogy példát véve a menő gasztro youtuberekről, házilag készítem el ezt az édességet.
Bár bevallom, hogy némely hozzávaló beszerzése is kissé körülményesebb volt, mint gondoltam, de megugrottam.
Így végül bioboltból került valamivel több mint 1500 forintért szezámmagkrém, a kadayiftésztát pedig cérnametélttel helyettesítettem. Így mintegy 500 forintot spóroltam, hiszen a legtöbb helyen 999 forintért kínálták ezt a tésztaféleséget, ezzel szemben az egyik kisboltban 379 forintért vásároltam 200 grammnyi magyar tésztát. De megjegyzem, akadt olyan üzlet is, ahol 1999 forintért kínálták nagyobb kiszerelésben a kadayifot.
A csoki már-már „lelkét” jelentő pisztáciakrém esetében is végül arra döntöttem, hogy keresek egy felkapott receptet a neten, és saját kezűleg készítem el. Miután még az olaszországi árakkal is képbe kerültem az ősz folyamán – ott egy pofás üvegnyi mennyiség 2000 forint – addig idehaza belebotlottam 4 ezer forint feletti termékbe is. Így történt az, hogy az 1000-1400 forint között kapható 70 grammos pisztáciát beleöntöttem a turmixgépbe, hozzáadtam a sűrített tejet (550 forint), a cukrot és az olívaolajat, és néhány átkavargatás mellett közel mintegy 10-12 percig turmixoltam. A kész masszát pedig a Mindmegette videóját alapul véve, a vajon megpirított tésztával és az egy evőkanálnyi szezámmagkrémmel elkeverve halmoztam a fehér- és étcsokiból álló alapra.
Mivel nem vagyok még annyira gyakorlott háziasszony, ezért szilikonforma helyett szilikontepsit használtam, így a csokis-pisztáciás-vajas tésztás massza kicsit folyós lett. De némi kézi formázgatással és fagyasztóban való dermesztéssel végül elkészült a finomság. Bár idehaza magam is megkóstoltam a végeredményt, a „zsűrizést” a munkatársaimra hagytam, akik bár kiskanállal és villával, de jóízűen fogyasztották el az első, de vélhetően nem utolsó házi dubai csokim.
Az említett videót alább tekintheti meg:
Az említett áruházak mellett több cukrászda is előállt a maga „dubaijával”: a pultokban elérhetők a dubai csokis bonbonok, torták, szaloncukrok és bejglik is. Megkerestünk egy szakit, Balogh Tamás cukrászt, a békéscsabai Jetty Choco ügyvezetőjét, akinél többek között az iránt érdeklődtünk, hogy a szakma miként értékeli a Magyarországot is letaroló „dubai lázt”, illetve arra is választ szerettünk volna kapni, hogy mit ajánl azoknak, akik hozzám hasonlóan otthon szeretnének az ünnepek alatt kísérletezni ennek a finomságnak az elkészítésével.
Balogh Tamás is megerősítette, hogy maga az eredetinek vélt dubai csokoládé már a 2022-és év elején jelen volt a közösségi médiában. Az, hogy
a terméket ennyire felkapták az a jó marketingnek, és azon belül is a TikTok hatásának köszönhető,
hiszen az ott elérhető videók révén került a köztudatba a csokoládé.
Arra a kérdésre, hogy a Jetty Chocóban mennyi idő volt „kikísérletezni” a tuti receptet, az ügyvezető azt felelte, hogy az interneten renget recept kering így nem volt egyszerű megtalálni azt ami a legjobban hasonlít az eredeti csokoládéhoz. Sok-sok utána járás, olvasás eredménye az, hogy december elején volt egy vendégük a Szent István téri cukrászdájukban, aki elmesélte hogy kint Dubajban már kóstolta az eredetit, és Magyarországon is több helyen kóstolt belőle, de az általuk gyártott áll az eredetihez a legközelebb.
A cukrász hozzátette, hogy jelenleg két féle bon-bont gyártanak, valamint mini táblás, nagyméretű, 225 grammos táblás dubai csoki is elérhető náluk, ami az említett visszajelzések alapján az eredetihez hasonlít. De Mikulás napja alkalmából készült a cukrászüzemben dubai töltött mikulás is. Sőt, dubai csokis tortával is előrukkoltak. A termékek árai pedig 650-5900 forint között mozognak – ismertette.
Balogh Tamás végül üzent azoknak is, akik otthon látnak neki dubai csokit készíteni. Mint fogalmazott,
az első és legfontosabb a megfelelő recept megtalálására, majd ezután jöhet a minőségi alapanyagok beszerzése.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Tobias SCHWARZ / AFP. Belső képek: Jetty Choco