Ez az intézkedés több mint egymillió magyar életére lesz hatással
Októbertől Budapesten is az új ügyeleti rendszer működik, melynek hívószáma 1830.
Karácsony előtt jócskán megugrik a balesetek száma, majd az ünnepek alatt a mentőknél is beköszönt egy „békésebb” időszak. Azonban érdemes ébernek maradnunk, mert nemcsak a közúton, hanem az otthonunkban is különféle veszélyek leselkedhetnek ránk. De mikor kihez forduljunk, ha megtörtént a baj? Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője ismertette lapunkkal.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Képernyőfotó. Belső kép: Országos Mentőszolgálat Kommunikációs és PR-osztály
„A karácsonyt megelőző két hét a mentők szempontjából nagyon forgalmas időszak. Ilyenkor a nagyvárosokban, de legfőképpen Budapesten még a szokásosnál is több hívást kapnak. Ez az időszak magas esetszámmal jár, ami érthető is: az emberek ilyenkor aktívabbak a szokásosnál, nagy a forgalom, mindenki igyekszik elintézni az ünnepek előtt az utolsó ügyeit. Ez pedig azt eredményezi, hogy
már december második hetében is napi 3800 esete volt a mentőknek Magyarországon, ebből több mint 1200 eset Budapesten történt”
– tudtuk meg Győrfi Páltól, az Országos Mentőszolgálat szóvivőjétől.
Majd azzal folytatta, hogy ahogy beköszöntenek az ünnepek december 24-én, akkor a mentők munkája is „normalizálódik”, sőt, akkor egy csendesebb, békésebb időszak következik egészen december 27-én hajnalig. „Ennek ellenére ezekben a napokban is készenlétben állnak bajtársaink, az ország 256 mentőállomásán az egységek szolgálatban vannak, és igyekeznek mindenkit, aki hozzánk fordul a lehető legjobban ellátni”.
Győrfi Pál az iránti érdeklődésünkre, hogy általában milyen esetekhez riasztják ilyenkor a mentőket, elmondta, hogy
az advent időszakában a szívinfarktustól, a gyalogos gázoláson és a tűzeseteken át a mérgezéseikig bármi előfordulhat.
„De vannak kifejezetten a karácsonyi időszakra jellemző esetek is. Mivel a karácsonyi ünnepeket az emberek nagy többsége otthon tölti, így a háztartási balesetek száma arányaiban megnő. Ezek általában apró sérülések, – a konyhában valaki megvágja az ujját vagy a karácsonyfa törzsének faragása közben sérül meg a családfő keze – de akadnak olyan extrém esetek is, mikor valaki amiatt sérül meg, mert a csúcsdíszt úgy akarja feltenni a karácsonyfa tetejére, hogy két vagy három széket is egymásra tesz. Míg a sütés-főzés esetén mindig felhívjuk arra a figyelmet, – főleg, ha van kisgyermek a családban – hogy a forró zsírt, olajat vagy levest ne hagyják elől, mert a legkisebbek azokat könnyen magukra ránthatják” – sorolta a szóvivő.
Győrfi hozzátette, időjárás függő, hogy mennyi közlekedési baleset fordul elő. Még most nem tudni pontosan, milyen időjárás lesz karácsonykor, de a rokonlátogatások időszakában jellemző, hogy gyakorlatlanabb vezetők is a volán mögé ülnek. „Egy-egy előzés, figyelmetlenség is családi tragédiákhoz vezethet.
Nem győzzük hangsúlyozni a sofőröknek, hogy figyeljenek az út- és látási viszonyokra, főleg, ha abban a három napban egy ködös, csapadékosabb idő köszönt be, akkor az tovább növeli a balesetek kockázatát”
– hangsúlyozta. Ezt követőn leszögezte, hogy a zéró tolerancia az ünnepek alatt is érvényes. „Senki se üljön alkoholfogyasztás után a volán mögé, de nem tanácsos így semmilyen járművet vezetni, még kerékpárt sem” – jegyezte meg.
Az Országos Mentőszolgálat szóvivője külön felhívta arra a figyelmet, hogy nemrég elindítottak egy betegek tájékoztatását, támogatását szolgáló kampányt, melynek lényege, hogy segítenek eligazodni abban, hogy mely panaszok esetén hova forduljon a beteg. „Egy hasfájás vagy nehézlégzés esetén nem mindegy, hogy kit hívunk, a háziorvost, a mentőt vagy az ügyeletet. Ebben segít eligazodni egy egyre több helyen elérhetővé váló grafikus anyag, plakát”. Ezután arra is kitért, hogy ez lesz az első olyan karácsony idehaza, amikor az ország bármely pontjáról – október elseje óta Budapesten is – az egységes, Országos Mentőszolgálat által működtetett ügyeletet lehet hívni probléma esetén.
Az ügyelet telefonszáma 1830, de ha a beteg életveszélyben van, például erősen vérzik, vagy eszméletlen, akkor továbbra is a 112-t kell tárcsázni.
Viszont, ha valaki otthon gyengélkedik, gyomorrontással küzd vagy netán vakbélgyulladása van, akkor hívja fel a 1830-at, és a vonal végén jelentkező szakember megtalálja a tünetek, panaszok alapján a beteg számára legjobb megoldást. „Lehet, hogy beinvitálja a beteget valamely ügyeleti telephelyre, hogy megvizsgálhassák, lehet hogy kiküldik hozzá az ügyeletet, de az is lehet, hogyha a tünetek életveszélyre utalnak, akkor azonnal mentőt riaszt. De arról sem szabad megfeledkezni, hogy a hívások tíz százalékában telefonon keresztül is megoldható a probléma. Szükség esetén telekonzultáció is megvalósul, orvost is be tudunk vonni a tanácsadásba”– magyarázta Győrfi.
De jó tudni arról is, hogy létezik egy surgossegi.info nevű internetes oldal is, amely abban segít, hogyha valaki kórházba szeretne menni a panaszával, de nem tudja, melyik az illetékes kórház, akkor az oldal kiadja az irányítószám és a panaszok alapján, hogy a betegnek pontosan hova kell fordulnia. De a portálon arról is tájékozódhatunk, hogy mely gyógyszertár lát el a közelünkben ügyeletet – ismertette.
Végül a Mandiner olvasóinak figyelmébe ajánlotta az ingyenesen letölthető „ÉletmentőApp” nevű mobil alkalmazást, – melyet már 700 ezer ember használ Magyarországon – amely olyan tippeket és tanácsokat is megfogalmaz, hogy mit tegyünk ha elvágtuk az ujjunkat vagy mi módon nyújtsunk különböző esetekben elsősegélyt. Valamint a legközelebbi kórház és gyógyszertár is megkereshető benne. „Illetve,
ha nagy a baj, az applikációban csak egy gombnyomás, és már a vonalban is lesznek a mentők,
akik az összes adatunkat is látják ilyen módon. Így az Életmentő applikáció letöltése is egy fontos mozzanata lehet a karácsonyra való tudatos felkészülésnek” – húzta alá Győrfi Pál.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Októbertől Budapesten is az új ügyeleti rendszer működik, melynek hívószáma 1830.