Ez az intézkedés több mint egymillió magyar életére lesz hatással

2024. szeptember 30. 13:22

Októbertől Budapesten is az új ügyeleti rendszer működik, melynek hívószáma 1830.

2024. szeptember 30. 13:22

Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay

Október elsejével Budapesten is működésbe lép az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által biztosított új, betegközpontú ügyeleti rendszer, melynek hívószáma 1830.

Az OMSZ az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében kiemelt céljának nevezte, hogy az egységes alapellátási ügyelet – hasonlóan a vármegyékhez, amelyek már csatlakoztak – a fővárosban is minden betegnek egyszerűen elérhető, állapotának, szükségleteinek megfelelő, magas színvonalú ellátást biztosítson.

Az ország más területein másfél éve működő új ügyeletben eddig több mint 900 ezer beteg kapott szakszerű ellátást.

Budapesten október elsejétől a nap 24 órájában elérhető lesz a központi ügyeleti szám, amelyet abban az esetben kell hívni, ha a háziorvos rendelési idején kívül jelentkező, és a következő háziorvosi rendelésig nem halasztható egészségügyi probléma alakult ki – írták.

Felhívták a figyelmet arra, hogy 

életveszély esetén továbbra is a 112 hívása jelenti a legjobb megoldást.

Ezt is ajánljuk a témában

Eltűnnek a határok

Hozzátették: az új rendszernek köszönhetően eltűnnek a kerület-, illetve városhatárok, így a beteget arra az ellátóhelyre irányítják, amely hozzá a legközelebb van. Budapesten október 1-től 15 helyszínen lesznek ellátóhelyek, 3 speciális gyermekellátóhely (a Heim Pál gyermekkórház, a Szent János kórház és a XIII. kerületi Révész utcai rendelő), valamint 14 mobil ügyeleti egység is működik majd.

Az ellátóhelyek kijelölésénél az OMSZ figyelembe vette a településszerkezetet, a lakosságszámot, az úthálózatot, a tömegközlekedést és a kórházak, mentőállomások elhelyezkedését is – jelezték.

Hétköznap délután 4 órától este 10 óráig, hétvégén és ünnepnapokon pedig reggel 8 óra és délután 2 óra között háziorvosok fogadják a betegeket az ügyeleti pontokon, azután pedig a mentők biztosítják a sürgősségi ügyeletet, ahol az orvosok mellett egyetemi végzettségű ápolók, mentőápolók, mentőtisztek is fontos szerepet kapnak. Szükség esetén (például mozgáskorlátozottság, súlyos állapot) 14 mobil ügyeleti egység látja el a betegeket a saját lakásukon – részletezték.

Tájékoztatásuk szerint a most bevezetendő betegközpontú rendszer legnagyobb előnye, hogy nem a betegnek kell keresnie a megfelelő ellátást, hanem a 1830-as számon szakember tájékoztatja a beteget legjobb megoldásról.

Minden adott az induláshoz

Idézték a közleményben Csató Gábort, az OMSZ főigazgatóját, aki azt mondta: minden tárgyi és személyi feltétel adott a szolgáltatás október elsejei elindításához.

A főigazgató hangsúlyozta: a működési és betegforgalmi adatokat a jövőben is folyamatosan elemzik, hogy a 1830 hívásfogadó kapacitása és az ügyeleti ellátó helyek erőforrásai mindenkor megfeleljenek a betegek szükségleteinek.

(MTI)

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csente-2
2024. szeptember 30. 14:00 Szerkesztve
A háziorvos, panaszaim ellenére és alapos vizsgálat után sem küldött kórházba. Telefonon hívtam az ügyeletes orvost, aki azonnal küldte a mentőt. Így, életben maradtam. Ennyi!!!
Potymog
2024. szeptember 30. 13:52
És ha a nem látó távgyógyászok félrediagnosztizálnak valakit, és azt mondják neki, nem kell mennie sehová, és nem volt igazuk, akkor viselik a felelősséget?
auditorium
2024. szeptember 30. 13:37
Ez is EU-s intézkedés kérem. Más EU-tagországban is ezt találták ki. Nem akarnak mindenkit a kórházak Elsősegélyére "rászabaditani", ezért kitalálták a 24 órás ügyeletet a fenti tel.számmal és majd az ügyelet ad felvilágositást, hova kell menni és mi a teendő. A probléma az, h. felismeri-e a hozzátartozó, h. a betege életveszélyben van avagy csak valami egyszerűbb kúrával lehet kezelni ? Mi az életveszély jele? Hirtelen összeesik valaki, eszméletét vesziti, nehezen kap levegőt vagy rettenetesen vérzik valamilyen támadás v. baleset után, iIyenkor NINCS IDŐ körbe telefonálgatni. Sürgősen mentő kell, pl. sziveseknél max. fél órán belül műtőben kell lenni. Nos, ezeket a helyzeteket kell MINDENKINEK ismerni és gyorsan intézkedni, ha a halálozások átlag életkorát emelni szeretnénk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!