Nyitókép: Mandiner-grafika
Az a súlyos helyzet állt elő, hogy ha a ruandai Yves és a magyarországi Éva találkoznának és elkezdnének egy akadémiai diskurzust folytatni a jogállamiságról, nagy valószínűséggel hamar rájönnének, hogy nem ugyanúgy látják a világot.
Így hát nem is meglepő, hogy miután összeszedtek 25 Yves-t és 25 Évát, nem ugyanoda lyukadtak ki.
Ugyanis kiderült, hogy a nagybecsű World Justice Project (Igazságosság Világprojekt, WJP) jogállamisági indexében Ruanda a negyvenedik helyet érte el, míg Magyarország – jócskán lemaradva Yves-éktől – csupán a hetvenharmadik lett.
De nem csak Ruanda előzött meg minket ezen a világversenyen: olyan jogállami gigász is előttünk végzett, mint az Egyesült Arab Emírségek (39.), de még Botswana és Szenegál is jogállamibb nálunk, nem beszélve természetesen Romániáról.
Természetesen ezt a hírt szinte a teljes ellenzéki sajtó átvette. „Beragadtunk Panama mögé” – írta a Telex. „Továbbra is lesújtó a magyar jogállamiság helyzete, messze sereghajtók vagyunk az EU-ban” – tudósított a HVG, míg a Qubit arról tájékoztatott minket, hogy „a régióban és az egész EU-ban Magyarországon a legrosszabb a jogállamiság helyzete.”
A híradásokból kimaradt, hogy a kutatás maga annyira instabil alapokon nyugszik, hogy ahhoz képest a pisai ferdetorony puha, agyagból, homokból és kagylóhéjakból álló alapzata sziklaszilárdságú. Ugyanis – igen, még a WJP saját kutatási útmutatója szerint is – a jogállamiságnak nincs nemzetközileg elfogadott definíciója, így ebben – szintén az útmutató szerint – óriási lokális eltérések lehetnek. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a felmérés válaszadóit emlékeztették a tavalyi válaszaikra, nehogy heveny önellentmondásba kerüljenek, a kérdéses módszertani döntések sorát pedig csak bővíti az, hogy az egész index – a saját bevallásuk alapján – arra lett kitalálva, hogy „megbízható és független adatforrást nyújtson a döntéshozók, vállalatok, nem kormányzati szervezetek (NGO-k) és más érintettek számára annak értékeléséhez, hogy egy ország mennyire tartja be a jogállamiság elveit az alapján,
ahogyan azt az átlagember érzékeli és megtapasztalja”.
A World Justice Project jogállamisági jelentése amúgy 2 kérdőíven nyugszik, „annak érdekében, hogy a jogállamiságot az átlagemberek által megtapasztalt módon hűen ábrázolhassuk”: egy általános lakossági felmérésből, és egy képzett válaszadói kérdőívből. Utóbbiban – újfent, a módszertan szerint – országonként átlagosan 25 ember vett részt, előbbiben pedig Magyarországról két adatgyűjtés eredményét mosták össze: egy 2017-ben és egy 2024-ben készültét.