Budapesten a nyugati világ vezetői: ezek lesznek a legfőbb témák

2024. november 07. 07:17

A diplomáciai csúcsrendezvény 45-47 vezetőt hoz majd össze, köztük a brit miniszterelnököt és a NATO-főtitkárt.

2024. november 07. 07:17
ORBÁN Viktor

Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Magyarország diplomáciai életében példátlan eseményre készül, ugyanis csütörtökön Budapesten tartják az Európai Politikai Közösség (EPK) csúcstalálkozóját. Orbán Viktor miniszterelnök szerint „ez Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye”. A kormányfő vasárnap a Kossuth rádióban hangsúlyozta a találkozó fontosságát, kiemelve, hogy „egy héttel ezelőtt a keleti világnak volt csúcstalálkozója Kazanyban” – utalva a BRICS-országok egyeztetésére. Most a nyugati világ képviselői érkeznek Magyarországra – írta meg az Index.

Orbán Viktor bejelentette, hogy 45-47 állam- és kormányfő vesz részt az eseményen, köztük az uniós tagállamok vezetői, valamint Nagy-Britannia, Törökország és a balkáni, illetve kaukázusi országok képviselői. A miniszterelnök Emmanuel Macronnal, Franciaország elnökével folytatott találkozója során is beszélt az EPK-ról, hangsúlyozva:

van egy Európai Politikai Közösség nevű formáció. Ennek negyven-egynéhány vezetője jön el. Ebben nem csak uniós tagállamok vannak, mert itt lesz a brit miniszterelnök is, meg, mondjuk, a török elnök is, ők nem tagjai az uniónak.”

A találkozón két kiemelt téma is az asztalra kerül: az egyik a migráció, a másik pedig a gazdasági biztonság és a konnektivitás. A migrációs munkacsoportban várhatóan egy új európai migrációs politika megalapozásáról tárgyalnak, amelynek lényege, hogy az illegális bevándorlás megelőzésére külső megoldásokat hozzanak létre, és hatékonyabbá tegyék a kitoloncolási eljárásokat azok esetében, akik jogellenesen léptek be az EU területére.

A gazdasági biztonság és konnektivitás munkacsoportban a résztvevők az európai gazdaság összefonódásának és sebezhetőségének kérdéseit vitatják meg, különösen a COVID-19 járvány és az orosz-ukrán konfliktus gazdasági hatásai nyomán.

A cél, hogy az EU új, stabil gazdasági kapcsolatokat alakítson ki, amelyek csökkentik az Unión belüli függőségeket és javítják a kontinens versenyképességét.

Az esemény jelentőségét tovább emeli, hogy a NATO-főtitkár és Mark Rutte is Budapestre látogat. Az EPK-t követően uniós csúcstalálkozó is lesz a magyar fővárosban.

Az Európai Politikai Közösség létrejötte Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezésére vezethető vissza. Zalai Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára elemzésében kifejtette: „Az Európai Politikai Közösség létrehozásának gondolatát Emmanuel Macron francia elnök vetette fel az Európa jövőjéről szóló konferencia 2022. május 9-i zárórendezvényén tartott beszédében.” A kezdeményezés Oroszország Ukrajna elleni inváziójára adott válaszreakcióként született, egy új (biztonság)politikai struktúra létrehozását célozva. A francia kormány 2022. június 14-én részletes dokumentumot tett közzé az EPK célkitűzéseiről.

Macron javaslata szerint az EPK egy saját intézményekkel és döntéshozatali mechanizmusokkal rendelkező nemzetközi szervezet lenne, amely az együttműködés és párbeszéd erősítésére szolgálna. A „közösségi érzés” megteremtése céljából az EPK főként politikai, gazdasági, kulturális és biztonságpolitikai kérdéseket tárgyalna, miközben az uniós csatlakozási folyamatot nem helyettesítené. A kormányközi együttműködés évente több csúcstalálkozót jelentene, ahol a résztvevők egyenrangú félként dolgoznának.

A kezdeményezésről szóló első vitát az Európai Tanács 2022 júniusi ülésén tartották, ahol elfogadták a politikai koordinációs platform létrehozását és a rendszeres csúcstalálkozók szervezését. Az EPK első találkozója 2022 októberében Prágában volt, a következőket pedig Moldova, Spanyolország, és az Egyesült Királyság látta vendégül.

Zalai Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára kiemelte:

jóllehet, az EPK létjogosultságát sokan a kezdetekkor megkérdőjelezték, azonban az első három csúcstalálkozót követően mostanra megszilárdulni látszik a formáció, amely több szempontból is hozzáadott értéket képvisel.

Az EPK találkozóin lehetőség nyílik a jelentkező kihívások megvitatására és az európai vezetők közötti kétoldalú megbeszélésekre, ami „nemcsak az EU-tagjelöltek, de a többi nem uniós ország számára is hasznosak”.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
néhai Ch.Pilot
2024. november 07. 09:26
Lehet, hogy Zelenszkij innen már haza se megy Ukrajnába, hanem szökik tovább, ez az út ürügy volt csak a menekülésre... :-D
bagira004
2024. november 07. 09:14 Szerkesztve
Józanul értelmesen gondolkozó emberek békét akarnak , megoldást erre keresik . Z-t meghívták hátha az esze megjön gondolkozik valójában eddig Európának Ukrajnának kárt okozott . Keményfejű Ursula háborúpárti , csak úgy lehet megtörni ha az elvetemült pusztító parancsait az eus országok megtagadják , úgy mint az olasz államfő a betolakodók kitoloncolással kapcsolatosan . Brüsszel diktatórikus nagyhatalmát meglehet törni Amerikában más szelek fújnak Ursula mögül kiállnak , nem lesz aki uszítson.
néhai Ch.Pilot
2024. november 07. 09:01
A cím helyesen: Budapesten a nyugati világ vezetői + Volodimir Zelenszkij Amúgy nem értem, hogy Ukrajna mennyivel nyugatibb ország Oroszországnál?
auditorium
2024. november 07. 08:58 Szerkesztve
Gyanitom, h. a legfontosabb téma Európa gazdasági fellendülése és biztonságának megszervezése lesz. Draghi , az egykori KEB (BCE) elnöke is résztvesz mint gazdasági és bankszakember, aki bizonyára javaslatokat fog tenni. Mivel európai csúcstalálkozó, hiányzik a három nagyhatalom (USA-Kina-Oroszo.) viszont Zelenszkij ott lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!