„Mi az a többlet a másikban, amitől mi is gazdagabbak leszünk?” – kiosztották a magyar kiválóságok díjait

2024. november 15. 08:34

5 nagykövet, fejenként 5 jelöltet terjesztett elő a díjra, „huszonöt olyan történetet, amely mindegyike csoda”. Most nyolcan kaptak díjat.

2024. november 15. 08:34
null
Varga Mátyás Zsolt
Varga Mátyás Zsolt

Nyitókép: Highlights of Hungary

Kiosztották a Highlight of Hungary idei díjait. A díjátadó gála a Budapest Music Centerben volt, az alaphangot pedig a Parno Graszt és Szirtes Edina Mókus szolgáltatta, ahogy elhúzták a nótánkat és emlékeztettek mindenkit:

„Nem tudja azt senki, csak a jó Isten, milyen bánat nyomja az én szívemet” 

A Jóisten visszatérő eleme volt a csütörtöki gálának, több jelölt is a bemutatkozása során hálát adott az Istennek, hogy segítette őket az életútjukon.

De, hogy mi is az a Highlights of Hungary? Egy bemutató, seregszemle, társadalmi díj különdíjakkal kiegészítve, céljuk hogy lássák és láttassák azokat a szép, követendő történeteket, amelyek közösen, az egész magyar társadalom számára építő erővel bírnak. „Mi az a többlet a másikban, amitől mi is gazdagabbak leszünk” – fogalmazta meg a gála egyik műsorvezetője, Vágó Piros a Highlights küldetését. „Nagyon örülünk, hogy évről évre egyre népszerűbb ez a kezdeményezés, hiszen az érintetti körbe csupa-csupa jó ember tartozik, olyanok, akik nem restek feltűrni az ingujjat, elvégezni a  munkát, gondolkodni, de leginkább szeretni: szeretni önmagukat, közösségüket, magyarságukat” – fogalmazott Csehi Marianna, a Highlights of Hungary ügyvezetője.

5 nagykövet, fejenként 5 jelöltet terjesztett elő a díjra, „huszonöt olyan történetet, amely mindegyike csoda”. Külön kiemelték, hogy minden nagykövetnek minden másik nagykövet jelöltjeit is el kellett fogadnia, ezzel is összmunkára, összefonódásra bíztatva a jelölteket és nagyköveteket, egységre törekedve.

A Highlights közönsége 3 díjról döntött, a „társadalmi díjakról”, összesen 110.000 szavazat született, s meglepő módon 15 országból, 1.500 településről, így határon túlról is. A 3 díjon túl 5 különdíjat is kiosztottak, a Highlights of Hungary partner-szervezetinek a kezdeményezésére.

A Libri különdíjat Balázsi Gergő Ármin kapta, aki megnyerte a balettvilág Oscar-díját. Balázsi a Benois de la Danse díjat az Operaház principálja, vezető szólistájaként kapta meg Oroszországban.

Ezt is ajánljuk a témában

A balettszakma Oscar-díja kapcsán arra a legbüszkébb, hogy most először lett a neves díjnak magyar jelöltje és díjazottja. Elmondta, rettenetesen büszke arra, hogy amikor a Benois de la Danse díj honlapjára feltekint és ott van a magyar zászló a nyertes nemzetek között. „Az Olimpiát is imádom nézni, amikor valamelyik magyar sportoló aranyat vagy ezüstöt nyer, könnybe lábad a szemem, úgy itt is ezt tudtam érezni, hogy valamit el tudtam hozni Magyarországnak.”

A Mathias Corvinus Collegium különdíját Kő Boldizsár, a Bethesda Mesetér megalkotója vehette át. Az MCC díját két diák nyújtotta át a művésznek, ők megemlítették, hogy Szombathelytől Csíkszeredáig több tízezer, az MCC-s diákokhoz, dolgozókhoz köthető szavazó döntött végül arról, hogy az oktatási intézmény Kőnek adja a különdíjat.

Ezt is ajánljuk a témában

Kő Boldizsár egyébként képzőművész, négygyerekes családapa újragondolta a játszóterek szerepét, s az azokon töltött idő értelmét. Fogta a „nagyon szép nyugati játszótereket”, amelyek már „színes tornatermek”, és átszőtte őket képzőművészettel, közösségi élményekkel, a magyar történelemmel, népmesei és mondavilággal, így megalkotva a Mesetereket. A közösségi terek megalkotása is közösségi élmény. Kő elmondása szerint „nem az történik meg, amit én lerajzolok, hanem azok a művészek, akik belekerülnek egy-egy projektbe, beleteszik azt, amit a világról tudnak, emelve az alkotás minőségét.”

A Kreatív Magazin különdíját Temesi Apol textiltervező nyerte, aki újrahasznosított textilműtárgyaiban egyszerre próbál az újrahasznosíthatóság problémájára választ adni, valamint egy olyan praktikus – hangszigetelő – műtárgyat alkotni, ami díszíti is az adott életteret.

Ezt is ajánljuk a témában

A textiltervező művész a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adjunktusa, aki alkotásaiban és kutatásaiban a fenntarthatóság, az újrahasznosítás és a tervezői felelősségvállalás kérdéseivel foglalkozik. Kutatásai során különösen a helyreállító nyersanyagcentrikus tervezés kérdése foglalkoztatja, igyekszik az úttörője lenni a textilipari hulladékok kreatív újrahasznosításának. „Azt hiszem, hogy ha anyagokon keresztül gondolkodunk, anyagokon keresztül fejezzük ki magunkat, akkor igenis van beleszólásunk abba, hogy mi az az anyag, amit kiválasztunk, és az milyen hatást gyakorol a környezetünkre” – vallja Temesi.

Az Index különdíját a MuralPaint csapata kapta, akik országszerte óriási tűzfalak, ipari épületek és közintézmények falait varázsolják műalkotásokká. A Muralpaint egyik legismertebb projektje a „Tiszavirág” nevet viseli, amelyet a Szegedi Távfűtő Kft.-vel és a Mondolo Egyesülettel együttműködve hoztak létre. Ez a munka nem csupán esztétikai céllal készült, hanem komoly környezetvédelmi üzenetet is közvetített a tiszavirág, egy őshonos magyar rovarfaj fontosságáról és védelméről. „A tiszavirág az Szeged szempontjából egy fontos és látványos élőlény” – mondja Ákos.

Ezt is ajánljuk a témában

Az utolsó különdíjat, a Képmás Magazin díját Fabók Mancsi és férje vehette át a közös bábszínház projektjükért. Mint fogalmaztak, Fabók Mancsi Bábszínháza nem csupán egy színházi vállalkozás, hanem egy házaspár egyedi kulturális küldetése is. Több mint tíz éve dolgoznak azon, hogy a magyar népi hagyományok, népmesék és balladák modern bábszínházi formában jussanak el a közönséghez. Előadásaikban az ősi mesék és a mai kor emberének igényei találkoznak, a humor és a tanítás finoman fonódik össze egy olyan élményben, amely nemcsak gyermekeknek, hanem felnőtteknek is szól.

Ezt is ajánljuk a témában

A három legfontosabb díjat, a 110.000 szavazat alapján eldöntött társadalmi díjakat – amelyek mellé 2-2 millió forint is járt – Gáll Levente és Tímea, Szabi a pék, illetve a Magyar Hospice Alapítvány vehette át.

Gáll Levente megjegyezte köszönőbeszédében, hogy sose tudott a média világában keringő szavazós műsorokért lelkesedni, de szerinte a jelöltek és a nagykövetek – Borbás Marcsi, Dr. Almási Kitti, Gyurta Dániel, Lackfi János és T. Danny – olyan gondolatokat és értékeket képviselnek, hogy „öröm ide tartozni”.

Ezt is ajánljuk a témában

Szabi, a pék megjegyezte, nem is érti, miért áll a díjátadó színpadán, hisz „mindenkiből süt a tehetség, én meg egy olyan tehetség vagyok, aki tud sütni”. 

Ezt is ajánljuk a témában

A Magyar Hospice Alapítvány képviselői az átvétel során megjegyezték, hogy az összes jelölt olyan, akik „teszik a dolgukat, minden nap, minden hétfőn, karácsonykor, és ez ránk kifejezetten igaz: a betegápolásban, azokkal a betegekkel, családokkal, akik az életük utolsó szakaszában, de az életüket töltik”. 

Ezt is ajánljuk a témában

A Magyar Hospice Alapítvány még a díjátadó előtt jelezte, hogy az összegből az ellátást szeretnék kiterjeszteni más betegcsoportokra is és fejleszteni.

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich99
2024. november 15. 11:18
Graszt, Mókus és Piros – egy komoly társaság...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!