Mi az a magyar nyelv napja és miért pont ma ünnepeljük a magyar szentek mellett?

2024. november 13. 17:18

180 éve már, hogy a magyar a hivatalos nyelv Magyarországon, ám sokáig ezt mégsem novemberben ünnepeltük.

2024. november 13. 17:18
The Hungarian national flag waves on a building in Budapest

Nyitókép: Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket, Getty Images

Ma van a kedvesség világnapja is. Egy Tudta? kérdéssel kezdődő szövegablakban további érdekességeket lehetne megosztani, hiszen elég sok mindennek örülhetünk november 13-án. De ezek közül a legfontosabb mégiscsak anyanyelvünk, amit 180 éve, 1844 óta mondunk hivatalosan is magyar nyelvnek, és amit csak alig egy évtizede ünnepelünk novemberben.

A kedvesség napja

De ha már magyar nyelv, egy kicsit időzzünk el november 13-ánál, és szép magyar nyelvünkön szóljunk valami szépet otthon, a családnak; a szomszédnak; az üzletben szorgoskodó eladóknak; vagy éppen az étterem pincéreinek. Mert bár a National Kindness Day japánból indult hódító útra, világméretűvé vált,

ráadásul abban talán mind egyetérthetünk, hogy ha egymáshoz is van néhány szép, magyar szavunk, azzal nemcsak másoknak, de magunknak is jót teszünk.

Ezt is ajánljuk a témában

Ráadásul a magyar szentek és boldogok napját is november 13-án tartja a magyar katolikus egyház, avagy azokét, akiknek ereklyéit a magyar templomokban tisztelik, magyar földön születtek vagy Magyarországhoz kötődnek. 1984-ben vált a korábban november 6-ára datált szent nap november 13-i ünneppé, és a számos szent és boldog mellett Szent Gertrúdot, Szent Berecket és Szent Ágostont is ma ünnepelhetjük szép magyar szavakkal és imákkal.

Magyar nyelv mindenek felett

Szép anyanyelvünkön olvasunk lírát és prózát, magyar nyelven szólalnak meg a filmek, magyarul olvasható sokszor még egy videójáték vagy társasjáték szövege is. És ugyan egyre kevésbé, egyre kevesebben tisztelik a nyelvtan hagyományait és értékeit, szerencsére még mindig van miért megemlékezni. De miért is?

Többek között azért, mert ugyan Graf Rezső javaslatát 2008. december 6-án elfogadva először április 23-ára esett a magyar nyelv napja, de a második Orbán-kormány alatt, 2011 szeptemberében, az Országgyűlés november 13-át nyilvánította a magyar nyelv napjává.

Ezt is ajánljuk a témában

Mindez annak az apropóján történt, hogy míg ezt megelőzően országunkban a latin volt a hivatalos nyelv, 1844. november 13-án végre államnyelvi szintre emelték a magyar nyelvet. Ezt egy akkor meghozott törvény tette lehetővé, mely többek között azt is kimondta, hogy az országgyűléshez kerülő és onnan induló hivatalos anyagok és írások magyar nyelven születhetnek.

Ezt ünnepeljük meg még ma is. Tanácsunk szerint egy szép magyar költeménnyel vagy novellával, esetleg regénnyel vagy filmmel. Lehetőleg a kedvesség világnapját is figyelembe véve.

 

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. november 13. 19:22 Szerkesztve
remélem legalább a mai napon figyeltek a t. szerkesztők is a helyes magyar nyelvhasználatra. az eddig olvasott írásokhoz még nem volt nyelvhelyességi észrevételem.
Ergit
2024. november 13. 18:34
magyar vagyok. magyarnak születtem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!