Kiderült, miért lett elege Szájer Józsefnek az európai politikából
2024. november 28. 03:56
Tudjuk, hogy Szájer politikai hivatása nem a tervezett módon fejeződött be, most azonban megismerhetjük az eredeti szándékait. Könyvajánló.
2024. november 28. 03:56
7 p
8
5
46
Mentés
(Fotó: Mandiner/Földházi Árpád)
Harminc év – ennyi időt töltött Szájer József a magyar és az európai politika élvonalában. Ahogyan lapunknak adott interjújában is nyomatékosította, politikusi hivatását végleg lezárta, de a szellemi küzdelemből nem kíván kiszállni, a továbbiakban a gondolkodómunkáé lesz a főszerep – elsősorban az Európai Unió jövőjéről.
Most megjelent, Frontvonalban című interjúkönyvében, ha úgy tetszik, az életpálya első fejezetéről kapunk átfogó képet Baczoni Dorottya történész segítségével. A 2020-ban lezajlott beszélgetésekből kiderül, hogyan lett politikus Szájer Józsefből, és ezzel párhuzamosan követhetjük a demokratikus Magyarország legfontosabb bel- és külpolitikai eseményeit, valamint megismerhetjük az uniós politika működési mechanizmusait.
A kötet első fejezete egyfajta kivonat az eltelt három évtizedről, amelyből megtudhatjuk, a korábbi politikus szerint milyen változáson ment át a Fidesz 1990-es önmagához képest, mit tart a legnagyobb személyes politikai sikerének, és mit köszönhet Sopron városa a kitartó képviselői lobbitevékenységének. A számadás után vissza a kezdetekhez: a családi élet, az iskolai élmények jelentősen befolyásolták Szájer József közélet iránti érdeklődését, és kiderül az is, miért a római jog volt az egyetemen a legnagyobb hatással rá. Nem maradhattak ki a bibós évek sem: szavai szerint Bibó István példakép volt számukra, „az ő eszméi által értették meg a politika világát, de az elméletből cselekvési program is következett”.
A rendszerváltás éveinek felidézése után egy gyors elemzés következik arról, hogy az egyes országgyűlési választásokon – 1990-től 2018-ig – mi játszott elsődleges szerepet a győztes politikai erő sikerében. „A kulcsszó a polgárosodás volt. Alattvalók, a pártpolitikai viaskodások címzettjei helyett végre polgárokat szerettünk volna látni, és mindezt a józan gondolkodás talapzatán – nem akarnokként, nem nélkülük, hanem együtt mindenkivel, aki az akar lenni” – emlékszik vissza a Fidesz 1998-as győzelmére.
A parlamenti politizálás, az első kormányzati ciklus, majd a két vesztes választás felidézése után megérkezünk az alkotmányozás időszakához, így a híres iPad-alkotmány is előkerül. „Orbán Viktor arra kért föl, hogy egy távlatos, a mai kornak megfelelő, nemzeti elkötelezettségű szöveget írjak. Egy üres papír elé ültem le. Pontosabban az akkor még vadonatúj technikának számító táblagépet vettem a kezembe egy vonaton utazván.”
A belpolitikai kontextusról aztán áttérünk az európaira, amelyet rögtön egy ma is aktuális dilemmával kezd a kérdező: vajon Magyarország a Kelethez vagy a Nyugathoz tartozik, esetleg létezik harmadik út? „Ma a világ hatalmas változásokon megy keresztül. Az lesz sikeres, az tud megújulni, aki ezeket a változásokat minél korábban megérti. Ehhez a minket szellemileg és tettekben is bénító kereteket szét kell törni magunk körül” – hangzik el a tételmondat, majd az európai uniós csatlakozás körülményei és a nemzeti szuverenitásért folytatott küzdelem állomásai kerülnek terítékre, továbbá kiderül az is, miért is tesz föderalistává a brüsszeli levegő. Tudjuk, hogy Szájer József politikai hivatása nem a tervezett módon fejeződött be, a kötet végén azonban megismerjük eredeti, végül négy évvel később beérett szándékait, akárcsak azt, hogy miért lett elege az európai politikából. Egyúttal megtörténik a feladatkijelölés politikai közössége számára: a szabadságért mindig harcolni kell, és nem szabad hagyni senkinek, hogy a saját múlt valóságát és igazságát eltakarják a „ma divatos, kérészéletű ideológiák ködfüggönyével”.
Baczoni Dorottya (szerk.): Frontvonalban – Beszélgetések Szájer Józseffel. Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, 2024
Tekintettel arra, hogy tavaly ugyanilyenkor egy mégoly jól megérveltnek gondolt elemzés sem volt alkalmas annak az előrejelzésére, hogy heteken belül drámai változások következnek be a magyar politikai életben.
„A hajléktalanság nem csak szociális kérdés, hanem közbiztonsági, közegészségügyi és rendészeti is. Ez egy komplex probléma kör, amit sok szempontból kell vizsgálnunk” – hangsúlyozta a Mandinernek a fővárosi Fidesz frakciója nevében Szepesfalvy Anna képviselő.
A portugál futballzseni több mint húsz éve adja tudtunkra a pályán (és azon kívül is), hogy a tehetség önmagában nem elég, alázatos, kitartó munkával ugyanakkor bármit el lehet érni.
p
2
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 46 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
The Loner
2024. december 01. 10:14
"Megnéztem megint ahogy szegény Józsi lemászik. Még mindig fent van a neten. "
MÁSOLD IDE A LINKET !
CSICSKA G...CI !
Skywalker_bp
2024. november 30. 17:38
Megnéztem megint ahogy szegény Józsi lemászik. Még mindig fent van a neten. Azt neg ma hallottam, hogy Somogyi András Szájeresz Józsefnek hívja. Jóska, nem akarsz te így főügyész lenni. Inkább kérj egy állást a sportban Alpinista Szövetség elnöke
-----------------
MEGNÉZTED TE A HAZUG KURVA ANYÁDAT !
TISZAPOSVÁNY GENNY LÁDA!
ÚGY HAZUDSZ MINT A SZEKTAVEZÉR HÍMRINGYÓ GAZDÁD !
NEM SZÉGYELLED A MOCSKOS POFÁD ?
ÈS TE GYEREKET IS NEVELSZ ?
ERRE TANÍTOD, HOGY HAZUDJON?
Skywalker_bp 2024. november 30. 17:46 Megnéztem megint ahogy szegény Józsi lemászik. Még mindig fent van a neten.
------
Sky te ocsmány hazug tiszafos patkány !
Nem, nem mászott csatornán le Szájer József !
Az 2020 novemberében történt, hogy a politikust a belga rendőrség elfogta egy brüsszeli, illegális szexpartin, amit a COVID-19-es járvány miatt bevezetett szigorú korlátozások ellenére tartottak.
Az ügyben egy híres részlet volt, erre cuppantál ra te is, hogy Szájer József, miután a rendőrök megérkeztek, megpróbált elmenekülni az épületből, és egy közeli csatornán leereszkedett, hogy elkerülje a rendőröket. Ez a próbálkozás, azonban nem sikerült, mivel a rendőrök végül elkapták.
Az eset széles körű médiavisszhangot kapott, az összes FOS-ban (Független Objektív Sajtó) és Szájer végül lemondott parlamenti mandátumáról.
Sky hazug tiszafos féreg másold ide a linket amit Te ujra megnéztél. Ha nem teszed, ezzel mindenkinek bebizonyítod, hogy egy hazug szarházi tiszafos 🐀 vagy.
“Az alkotmánykészítés azon részében, amely szerint az anya nő, az apa férfi, SzJ már nem vett részt. Hogy ezzel a mondattal egyet ért-e vagy sem, azt nem akarja elárulni”
Vajon miert?