Hortay Olivér szerint az árkülönbséget részben az okozza, hogy az Európai Unió – szemben a legtöbb versenytársával – szelektíven vásárol energiát, és nagyon nagy mértékben kitett. A szakértő szerint, ha egy nagy régió szelektíven vásárol energiát, és ez szűkíti a kínálatot, az egy sokkal feszesebb ellátáshoz vezet az európai piacon, mint más piacokon.
Ennek következményeképpen a közösség egy energiacsapdába került, hiába csökkent az energiaigény az elmúlt két évben, részben a gazdasági nehézségeknek, részben az energiahatékonyság növekedésének, részben külső körülményeknek a következményeképpen”
– fejtette ki.
Hortay Olivér elmondta, az alacsony kereslet mellett is a gázárak az irányadó holland gáztőzsdén több mint kétszer olyan magasak, mint az energiaválság előtt voltak, és többször olyan magasak, mint a konkurens nagy régiókban.
„Ez egy tartós versenyképességi problémát okoz, aminek egyetlen lehetséges feloldása van. Az Európai Unióba több energiát kell juttatni, és több energiát úgy lehet az Európai Unióba juttatni, hogy ha a közösség felhagy a szelektív vásárlással, elkezd diverzifikálni, elkezd azon dolgozni, hogy minél több beszállító, minél több útvonalon keresztül energiát juttathasson a közösségbe, tehát a gazdasági semlegesség koncepcióját követi” – tette hozzá.
Gazdasági semlegesség nélkül nincs rezsicsökkentés
Hazánkban bő tíz éve egyedülálló módon alkalmazzák a rezsicsökkentést, amelynek értelmében a lakosság kedvezményes áron kaphatja a földgázt és a villamosenergiát, azonban a szakértők egyetértenek abban, hogy a keleti piacoktól való elzárkózással ennek búcsút inthetnénk.
Hortay Olivér szerint ha Magyarország is csatlakozna ahhoz a szankciós megközelítésmódhoz, amiben több más tagállam az orosz-ukrán háború kirobbanását követően belekezdett, az nemcsak a rezsicsökkentési program fenntartását sodorná veszélybe, de hazánk ellátásbiztonságát is.
Ebben az ügyben érdemes hierarchikusan gondolkodni. A legfontosabb az ellátásbiztonság, és utána jön a megfizethetőség vagy gazdaságosság”
– jegyezte meg a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágának vezetője, aki szerint ha Magyarországon nem sikerült volna mentességet kiharcolnia az olajembargó alól, illetve önkéntesen elkezdte volna korlátozni a gázbeszerzéseit, ahogyan azt több tagállam megtette, akkor nemcsak a rezsicsökkentési program, de hazánk ellátása is komoly veszélybe került volna.
Hortay Olivér a legfrissebb mérések eredményeit ismertetve elmondta, az európai felnőtt állampolgárok körében azoknak az aránya, akik nem képesek kellő mértékben felfűteni az otthonukat, 23 százalékra emelkedett.
Azoknak az aránya, akikkel előfordult az elmúlt egy évben, hogy anyagi okokból nem tudták befizetni a rezsidíjait, 25 százalékra emelkedett”
– ismertette a szakértő, aki szerint mindkét mutató jócskán 10 százalék alatt volt az energiaválságot megelőzően, tehát szerinte egy elképesztő társadalmi probléma van kibontakozóban a közösségben.