Fontos, hogy a gazdasági semlegesség, mint új irány nem jelenti azt, hogy Magyarország eltávolodna a Nyugattól, továbbra is az Európai Unió és az Egyesült Államok maradnak Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnerei és arról sincsen szó, hogy hazánk a jövőben ne akarna a nyugati szövetségi rendszer tagja maradni.
Mit jelent a gazdasági semlegesség?
Orbán Viktor többször kiemelte, hogy a gazdasági semlegesség azt jelenti, hogy Magyarország dönti el kivel üzletel, azzal üzletel, akivel megéri és saját értékeink alapján döntünk, minél távolabb tartva a gazdaságpolitikától az ideológiai megközelítést.
Összességében ez azt jelenti, hogy a világ minden tája felé nyitott lesz Magyarország, ezzel elkerülve a blokkosodást. A konnektivitás politikájának köszönhetően egyre többen lesznek érdekeltek abban, hogy a magyar gazdaság növekedjen és ne legyen kiszolgáltatva egyetlen globális erőközpontnak. A miniszterelnök többször is kiemelte,
A semleges gazdaságpolitikát a szuverenitásunk alapozza meg.
A gazdasági semlegesség a miniszterelnök szerint akkor valósulhat meg, ha
Magyarország megőrzi a finanszírozási-, a beruházási-, a piaci-, a digitális- és az energiasemlegességet.
Ez azt jelenti, hogy az ország finanszírozásában nem kizárólag Brüsszelre támaszkodunk, a gazdasági érdekek alapján engedjük be a külföldi beruházásokat, s nem ideológiai alapon döntünk. Nem csak az uniós közös piacon vagy a nyugati országok piacain kereskedünk, hanem azoknak adunk el, akik megvásárolják. A technológiai, infrastrukturális és innovációs beruházásokhoz a technológiát onnan szerezzük be, ahol az a legmodernebb és leghatékonyabb, míg az energiasemlegesség középpontjában az áll, hogy minél több energiát tudjunk magunknak megtermelni.