Fontos, hogy a gazdasági semlegesség, mint új irány nem jelenti azt, hogy Magyarország eltávolodna a Nyugattól, továbbra is az Európai Unió és az Egyesült Államok maradnak Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnerei és arról sincsen szó, hogy hazánk a jövőben ne akarna a nyugati szövetségi rendszer tagja maradni.
Mit jelent a gazdasági semlegesség?
Orbán Viktor többször kiemelte, hogy a gazdasági semlegesség azt jelenti, hogy Magyarország dönti el kivel üzletel, azzal üzletel, akivel megéri és saját értékeink alapján döntünk, minél távolabb tartva a gazdaságpolitikától az ideológiai megközelítést.
Összességében ez azt jelenti, hogy a világ minden tája felé nyitott lesz Magyarország, ezzel elkerülve a blokkosodást. A konnektivitás politikájának köszönhetően egyre többen lesznek érdekeltek abban, hogy a magyar gazdaság növekedjen és ne legyen kiszolgáltatva egyetlen globális erőközpontnak. A miniszterelnök többször is kiemelte,
A semleges gazdaságpolitikát a szuverenitásunk alapozza meg.
A gazdasági semlegesség a miniszterelnök szerint akkor valósulhat meg, ha
Magyarország megőrzi a finanszírozási-, a beruházási-, a piaci-, a digitális- és az energiasemlegességet.
Ez azt jelenti, hogy az ország finanszírozásában nem kizárólag Brüsszelre támaszkodunk, a gazdasági érdekek alapján engedjük be a külföldi beruházásokat, s nem ideológiai alapon döntünk. Nem csak az uniós közös piacon vagy a nyugati országok piacain kereskedünk, hanem azoknak adunk el, akik megvásárolják. A technológiai, infrastrukturális és innovációs beruházásokhoz a technológiát onnan szerezzük be, ahol az a legmodernebb és leghatékonyabb, míg az energiasemlegesség középpontjában az áll, hogy minél több energiát tudjunk magunknak megtermelni.
A növekedés évtizedét felváltotta a válságok évtizede
A világjárvány kirobbanásával 2020-tól visszafordíthatatlan globális átalakulás vette kezdetét, amelyet tovább gyorsított a 2022 óta tartó orosz-ukrán háború. Míg 2019-ig a Nyugat gazdasági hegemóniája megkérdőjelezhetetlen volt és a globális partnerség határozta meg a világpolitikát, addig a 2020-as években egy erőteljes blokkosodás figyelhető meg, miközben az erőközpontok eltolódtak. Ezt jól mutatja, hogy míg a 90-es években az Egyesült Államok a globális gazdaság negyedéhez járult hozzá és teljesítményét meg sem közelítette más ország, addig mára ez az arány csökkent, miközben Kína globális gazdasági hozzájárulása már megközelíti a 20 százalékot.
Noha még mindig az Egyesült Államok a világ legnagyobb gazdasága, a várakozások szerint India jelentős gazdasági növekedésének köszönhetően már az évtized végére a globális Kelet válik a világgazdaság motorjává. A globális Kelet országaival pedig egyre erősebb szövetséget alakítanak ki a globális Dél államai, miközben szerepe felértékelődik.
Mindez azt jelenti, hogy már nem beszélhetünk az Egyesült Államok és a világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7 országok megkérdőjelezhetetlen gazdasági erőfölényéről. Mára a globális Kelet – elsősorban Kína és India – és a Dél sokkal gyorsabb gazdasági fejlődést produkál, mint a Nyugat, amely az Oroszországgal szemben elmélyített konfliktusa miatt egyre inkább elszigetelődik, több elemző szerint ez a blokkosodás a hidegháborús időkhöz hasonlítható.
Épp a szemünk előtt zajlik a világrendszerváltás
A világ gyors átalakulása és az erőviszonyok eltolódása gyakorlatilag már a mindennapokban is tetten érhető. Az Orbán Viktor által felvázolt világrendszerváltás folyamatát tűpontosan a szemünk elé tárja, hogy a napokban tartotta a BRICS-csoport idei összejövetelét, ráadásul Oroszországban. A BRICS Oroszország, Kína, India és Brazília által 2009-ben alapított, kezdetben mindössze laza gazdasági együttműködésekre épülő szövetség volt. Ehhez képest az idei éves összejövetelen már 32 ország képviseltette magát, többségük a legmagasabb diplomáciai szinten.