Ez azt jelenti, hogy Amerika sokkal hatékonyabb, mint Európa és egységnyi befektetéssel sokkal többet állít elő. Ráadásul ez a leszakadás csak fokozódott az orosz-ukrán háború 2022-es kitörését követően.
Azzal, hogy az Európai Unió szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben és az olcsó orosz energiahordozókról áttért a sokkal drágább amerikai és katari cseppfolyósított földgázra gyakorlatilag megpecsételte a kontinens versenyképességét.
Kiemelten igaz ez Németországra. A német gazdaság komoly visszaesést szenvedett el, mivel részben kényszerből – az Északi-Áramlat vezetékek felrobbantása miatt – meg kellett válnia az orosz olcsó orosz energiaforrásoktól és a gyümölcsöző ipari kapcsolatoktól, amelyek lehetővé tették az olcsó termelést Európa legnagyobb gazdasága számára.
Ma egy német vállalkozás 2-3-szor többet fizet a földgázért és 4-5-ször többet az áramért, mint egy amerikai.
Ez tehát azt jelenti, hogy a gazdasági nehézségek tartósak és mindaddig hátrányt okoznak az EU-nak, amíg a közösség nem fektet be jelentős összegeket az energia előállításába, elsősorban a tiszta technológiák segítségével.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök már a háború kitörését követően világossá tette, hogy a Moszkvával szemben bevezetett szankciókkal Európa lábon lőtte magát.
Ráadásul Brüsszel úgy vállalt minden, az EU számára hátrányos büntetőintézkedést, hogy közben Washingtonban nem vezettek be a gazdaság lefékezéséhez és a tartós inflációhoz vezető szankciókat az oroszokkal szemben.
Borúsak a kilátások, miközben fogy az idő
A legfrissebb előrejelzések szerint a német gazdaság a korábban várt 0,4 százalékos, meglehetősen szerény növekedés helyett stagnál, vagy recesszióba süllyed 2024-ben. A jövőbeli kilátásokat tovább rontja a német autóipar gyengélkedése, Berlin sikerágazata gyakorlatilag meg sem próbálta érdemben felvenni a versenyt a kínai e-autópiaccal, de az átállás sem halad. A lassan tartósan zsugorodó német gazdaságnak további mélyütést jelent Ukrajna eddig korlátlan támogatása, amely óriási költségvetési forrást emészt fel.
Az Európai Unió számos területen veszített globális szerepéből és már nem tényező. Ráadásul a technológiai erőfölény is veszélybe került, mivel Brüsszel az elmúlt években méltatlanul keveset fektetett be a kutatás-fejlesztésbe és az innovációba.
Draghi szerint csak az a megoldás, ha a következő uniós költségvetéshez a jelenleginél jóval nagyobb mértékben járulnak hozzá a tagállamok. Egy másik megoldási javaslat, hogy az uniós országok – hasonlóan a Covid-19-járványt követően – ismét közösen vegyenek fel kölcsönt a piacról, amelyből a termelékenységet növelő beruházásokat kellene finanszírozniuk a tagállamoknak.
Draghi emellett javaslatot tett arra is, hogy Brüsszel ismét halassza el a szigorú költségvetési fegyelmet megkövetelő szabályozását, vagyis azt, hogy az államháztartási hiányt minden országnak vissza kell szorítania 3 százalék alá, az álladósság szintjét pedig az Európai Bizottság számára is elfogadható módon csökkentse a következő években.
A gazdák fizetnék ki Brüsszel elvesztegetett évtizedeit
Éppen ezért is jelent nagy kihívást az Európai Uniónak a következő uniós költségvetés. A finanszírozandó területek közül ugyanis továbbra is Ursula von der Leyen prioritása maradt a zöld átállás, de az európai agrárium- és élelmiszeripar képviselőinek tett ígérete szerint immár egy jutalmazó megközelítésből.