„Egyenesen a nyomdából” – Orbán Viktor megmutatta a nemzeti konzultációt (FOTÓ)
A miniszterelnök leszögezte: amiben a magyarok egyetértenek, azt Magyarország megcsinálja!
.Hidvéghi Balázs bejelentette, a kormánynak nyomós oka van rá, hogy nem fog december 20-áig várni az első visszaérkezett borítékok kinyitásával.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila
A nemzeti konzultáció egy rendkívül fontos eszköz a kormány kezében arra, hogy egyetértési pontokat teremtsen a magyarokkal – mondta Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Jelezte:
október 28-án kezdődik a kérdőívek kézbesítése és december 20-ig lehet visszaküldeni azokat.
A parlamenti államtitkár hangsúlyozta: Magyarország az egyetlen olyan ország az Európai Unióban, ahol sorskérdésekről, a jelent és a jövőt meghatározó kérdésekről megkérdezték az embereket, és figyelembe vették a véleményüket.
Hidvéghi Balázs bejelentette, a kormánynak nyomós oka van rá, hogy nem fog december 20-áig várni az első visszaérkezett borítékok kinyitásával, mert már zajlanak az egyeztetések ezekről a kérdésekről.
A mostani nemzeti konzultáció egyes témáit említve, a minimálbér 400 ezer forintra emeléséről szólva kiemelte: folyamatos béremelkedési politikát tudtak megvalósítani, amelyet valamelyest megtört a Covid, a háború, a hibás szankciós politika, de meggyőződésük, hogy vissza lehet térni a gazdasági növekedésen alapuló béremelésekhez.
Ezért van szükség a gazdasági semlegességre, hogy ne zárkózzunk el, ne zárják be mások előttünk a lehetőségét annak, hogy kereskedjünk és szabadon építsük a gazdasági kapcsolatokat
– húzta alá. Rámutatott: a béremeléseknél lényeges, hogy a munkaadók és a munkavállalók megállapodásán alapuljon, a kormány közvetítő szerepet játszik.
„Célokat tud kitűzni, és ha ezt támogatják a magyarok, akkor a gazdasági növekedés alapján
néhány éven belül elérhető a 400 ezer forintos minimálbér, és az egymillió forintos átlagbér.
A munkáshitelről azt gondolják: a pályakezdő fiatalokat érdemes kedvezményes hitelekkel segíteni, hogy el tudjanak indulni a munka világában. Ez is szerepel a kérdések között” – mondta.
Arról, hogy a lakhatási támogatások között mi az új elem és mi változna, kifejtette: van egy lakhatási válság, ami elsősorban a fővárost sújtja.
„A budapesti vezetés az elmúlt években ezzel nem tudott mit kezdeni, épkézláb javaslatokat nem láttak a részükről most sem ebben az ügyben. A kormány kész a maga részéről hozzájárulni ahhoz, hogy a helyzet javuljon, nemcsak Budapesten, hanem vidéken is” – hangsúlyozta.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök leszögezte: amiben a magyarok egyetértenek, azt Magyarország megcsinálja!
Kifejtette: több javaslattal élnek, amelyekről megkérdezik az embereket. Ilyen, hogy a kormány adókedvezménnyel segítse-e azokat a cégeket, amelyek aztán hozzájárulnak a saját dolgozóik lakbéréhez és lakhatási költségeihez. Ide tartozik, hogy a SZÉP-kártya felhasználási területét bővítsék és ezentúl lakásfelújításra is fel lehessen használni. Támogassák azt, hogy a fiatalok könnyebben jussanak lakáshoz. Akik tanulnak, azoknál a kollégiumok építése lehet a lakhatást segítő megoldás, illetve dolgoznak azon, hogy egy kedvezményes, ötszázalékos kamatozású hitelt kaphassanak azok a fiatalok, akik az első lakásukat akarják megvenni.
Megjegyezte:
megállapodásra van szükség a bankszektorral, hiszen a bankok adják a kölcsönt.
A családtámogatásokról elmondta: megkérdezik az embereket egyrészt a családi adókedvezményről, ami a magyar adópolitikának, a családok támogatásának nagyon fontos eszköze évek óta és amelyeket Brüsszel támad és rá akarja bírni a magyar kormányt, hogy szüntesse meg.
Aláhúzta: nem szeretnék megszüntetni, sőt azt gondolják, pont emelni kell ezeket, és ezért szeretnék megduplázni a gyerekek után járó adókedvezményt a következő években. Az idősekre is gondolnak, kikérik az emberek véleményét, szeretnék-e, hogy a 13. havi nyugdíj állandó elemévé váljon a nyugdíjjuttatásoknak. Rámutatott: az intézkedések fedezete egyrészt a költségvetésben van, másrészt a forrásokban, amelyekhez a magyar költségvetés hozzájut, és abban a növekedési potenciálban, amelyről beszélnek.
Ezt is ajánljuk a témában
A politikus szerint Brüsszel a népesedési problémákat továbbra is egyetlen módon, a migráció eszközével akarja orvosolni.
Hidvéghi Balázs beszélt arról is, hogy a migráció gyakorlatilag meghatározza az elmúlt közel tíz év európai történéseit. – Magyarország nagyon határozott, következetes és változatlan álláspontot foglal el a kezdetektől fogva: elutasítja a törvénysértő migrációt, bevándorlást az Európai Unió területére, és a maga részéről meg is akadályozta ezt – jelentette ki.
Felidézte, kerítést építettek, megerősítették katonákkal, rendőrökkel a határ védelmét, és nem fogadják el azt a tovább élő és újra meg újra előkerülő brüsszeli törekvést, hogy Magyarországot rákényszerítsék az unióba illegálisan érkezett migránsok befogadására, arra, hogy „adjuk meg magunkat”.
A migrációs politika miatt Magyarországra kirótt büntetésről azt mondta: szeretnék a magyarok álláspontját világosan látni.
A mi álláspontunk szerint felháborító és elfogadhatatlan ez a büntetés. Fontos jelzés lesz az, ha a magyarok ebben egyetértenek, és a jövőbeni kormányzati döntésekre, lépésekre is meghatározó lesz
– hangsúlyozta.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy segítség lesz ez a magyar családoknak.