A gyermekek védelmében az alábbi levelet küldtem ma Magyar Péternek
A gyermeknevelés és a gyermekvédelem nem politikai show-műsor.
Rég nem látott svunggal foglalkozik a külföldről is támogatott ellenzéki média a Tisza Párttal. Balliberális szakértők igyekeznek kigondolni, mi lehet a Tisza Párt nyerő stratégiája.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert
Bokor Gábor és Nagy Gábor írása a Mandiner-hetilapban
Alig néhány héttel az önkormányzati és európai parlamenti választás után a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter azt közölte, hogy már a 2026-os országgyűlési választásra készülnek. Kiderült, hogy pártstruktúrájukat, -programjukat a következő megméretés fényében kívánják felépíteni, kidolgozni.
A HVG-nek kifejtette, hogy jó értékelő cikkeket olvasott a júniusi eseményekről. Szakemberek térképre vitték, miképp járult hozzá a Tisza országjárása a sikeres szerepléshez. „Természetesen tudjuk, melyik az az ötvennégy országgyűlési egyéni választókörzet, amelyet meg kell nyernünk – fogalmazott Magyar. – Az a rossz hírem van a Fidesznek, hogy profi emberekkel dolgozunk. Mind választási matematika, földrajz, statisztika, informatika.”
Csakhogy a pártépítés sürgető munka – hangsúlyozta Ruff Bálint, a Partizán YouTube-csatorna Vétó című műsorának állandó szakértője, megjegyezve: egy évvel korábban köszöntött be a parlamenti választás kampánya. Ruff tudja, mi fán terem a pártpolitikai építkezés: több kampányban szerepet vállalt, szakértői karrierjét a Gyurcsány-korszakban a Szabad Demokraták Szövetsége közelében kezdte kabinetfőnökként, majd Pikó András baloldali józsefvárosi, illetőleg Botka László szegedi exszocialista polgármester mellett tűnt fel. Állítása szerint legutóbb a Tisza Párt debreceni demonstrációján tapasztalta meg az ellenzéki mozgalom erejét. A Partizán műsorában azt is közölte, hogy távozik szegedi pozíciójából, és új kihívásokat keres. A Szegeder információi szerint döntésében szerepet játszott a Tisza színrelépése és júniusi választási eredménye. A Vétó új évadjában viszont továbbra is lehet vele találkozni.
Talán csak kronológiai egybeesés, hogy Ruff cége, az Invisible Hand Tanácsadó Kft. bevételei épp abban az évben ugrottak meg, amikor a kampányguru berobbant az ugyancsak sikeres üzleti évet maga mögött tudó Partizánban. A csatorna atyja és vezetője, Gulyás Márton több mint félmilliárd forintnyi külföldi és belföldi civil támogatást gyűjtött össze. Emlékezetes, az amerikai és német pénzből működő The German Marshall Fund of the United States agytröszt meghívásos pályázatán korábban 15 ezer dolláros, a The Foundation For Democracy and Pluralism szervezet kiírásán pedig 200 ezer eurós díjazásban részesült a Partizán Rendszerkritikus Tartalomelőállításért Alapítvány.
Lehet, csupán véletlen ez is, de pont Magyar Péterék pártépítkezésével és állítólagos programalkotásával egy időben tematizálják úgy a Ruff Bálint nevével fémjelzett Vétót, hogy az egy ellenzéki kampánytevékenység kialakításához, egy szavazatmaximalizáló stratégia felállításához nyújtson tartalmi, mediatizációs segítséget a 2026-os országgyűlési választásra. Szembetűnő, hogy
az ellenzéki médiában rendre felbukkannak a fizetési listákon a Tisza-elnököt dicsérő figurák, akik egyre kevésbé titkolják, hogy 2026-ban őt támogatják majd.
„Szerintem helyesen, de úgy érezte Magyar Péter, hogy neki a nyári szünetben sem kell leállnia. Tevékenysége visszatérés a normális politikacsinálás medrébe” – ezzel a felütéssel indította Ruff Bálint a Vétó új évadját. Egy másik epizódban elhangzott, hogy Orbán Viktor lassan fél éve nem tudja uralni a közbeszédet, a békemissziója pedig csak egy kommunikációs fordulat. Egy hétre rá Ruff már-már felfedte, kikkel is dolgozott együtt azért, hogy kijelöljék az egyéni választókerületeket, amelyekre koncentrálva a Tisza Párt többséget szerezhet a következő parlamenti voksoláson. Csapatát erősíti a Partizán stúdiójában helyet foglaló Kovalcsik Tamás, Tóth Péter, illetve az ebben a műsorban nem szereplő Bódi Mátyás, Molnár György, Nagy Zsófia, Róna Dániel és Stumpf Péter Bence. Ruff a matematikus-, közgazdász-, szociológus-, választási, politikai földrajzzal, rendszerrel, közösségi médiával, informatikai megoldásokkal foglalkozó szakértővel egyetértve kifejtette, olyan metodikát választottak, amely több év megméretéseinek tapasztalatait tartalmazza, így konszenzusosan
nevezték meg azt az ötvennégy körzetet, ahova az ellenzéknek minden eddiginél több forrást kellene koncentrálnia.
Szükséges, de nem elégséges feltétel ezeknek a körzeteknek a megnyerése – hangsúlyozta a Vétóban Kovalcsik Tamás. Mint mondta, nem pusztán a pártszimpátiát vették figyelembe, hanem az önkormányzati ellenzéki jelölő szervezetek potenciálját is. Tehát Ruff és csapata az ellenzéki vezetésű önkormányzati erőforrásokkal is kalkulál. Tóth Péter egy lengyel modellt vizionált a Partizán műsorában.
Talán a legutóbbi Vétóban esett a legnagyobb csorba az elemzői, szakértői szakmán. Ruff Bálint nem kertelt, úgy fogalmazott: „Elkezdtünk afelé menni, hogy most már tételesen be lehet bizonyítani, miként árt valójában az Orbán-rendszer mindannyiunknak, és ki az a kevés ember, akinek jó. Ez vezethet egyfajta politikai változás felé.” Ezzel mintegy deklarálták, hogy a csatorna célja a kormányváltás maga.
A műsorokban közös vonás, hogy Ruff Bálint és csapata erőteljesen szelektál a témák közt. A szakértői gárda úgy indította el az őszi szezont, hogy a nyári események kivesézéséből kimaradt, miként sétált ki a Tisza Párt vezetője az ATV Egyenes beszéd című műsorából, miután szembesítették korábbi állításaival, és arra sem fecséreltek szót, hogy nyilvánosságra hozta a tévécsatorna számos munkatársának felekezeti hovatartozását, amely személyes adatnak minősül. A politikus a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság szerint jogsértést követett el, és felszólítást kapott, hogy törölje listázós posztját. Nem esett szó a Partizán műsoraiban a Magyar Péter volt barátnőjével, Vogel Evelinnel készült megdöbbentő interjúról, és nem pazaroltak időt a politikus nyári szórakozóhelyi botrányaira sem. Pedig az ügyészség az Európai Parlamenttől azt kéri, függessze fel Magyar mentelmi jogát, hogy lefolytathassa a lopás miatt indított eljárást. A pártvezető egyébként korábban még el akarta törölni a mentelmi jogot. Magyar Péter mentelmi joga jelenleg az Európai Parlament és az Európai Néppárt kezében van, rajtuk múlik, le lehet-e folytatni a büntetőeljárást. A Partizán műsorában az sem volt téma, hogy korábban miként viszonyult a politikus a jelenlegi munkáltatójához: Magyar hosszú heteken át azt állította, hogy nem fog beülni az Európai Parlamentbe, majd szavazást írt ki a témában, és beült.
„Magyar Péter szerintem már régóta készül a politikai szerepvállalásra. Az ő mitológiája az, hogy csak úgy belecsöppent a közéletbe, de ez nem igaz. Megérezte a közhangulatot” – fogalmazott Ruff, hozzátéve: az egész magyar közéletnek jót tesz a politikus feltűnése. A Jelennek adott interjúban pedig így értékelte a ténykedését: „Azt látja, hogy az ellenzéki pártok képtelenek kijönni a rendszer belső ellenzékének szerepéből, ezért ő ezt egy kardvágással megoldja. Aminek az egyik fő motiváló ereje az, hogy ő nem a balliberális közegből érkezik.” A Jelenhez egyébként szintén érkeztek külföldi adományok, méghozzá az ellenzék kampányfinanszírozási botrányának egyik főszereplőjétől, a Korányi Dávid által igazgatott amerikai Action for Democracy szervezettől.
Lakner Zoltán, a Jelen alapítója, főszerkesztője a Magyar Hang podcastjában arról értekezett, hogy mi lehet a magyarországi politikai dilemma feloldása. Annak a Magyar Hangnak, amelynek működéséhez ugyancsak hozzájárul külföldi, amerikai pénz – nagykövetségi jóváhagyással. (Új finanszírozási megoldás lehet, hogy 2022-vel szemben már nem politikai szervezeteket, hanem médiumokat finanszíroznak külföldről.) Lakner úgy érvelt: Lengyelországban már folyamatban van a demokratikus jogállam és gazdaság helyreállítása. Hogy mit ért a jogállam helyreállításán, és milyen is a lengyel példa, egyértelmű: választási győzelme után Donald Tusk miniszterelnök úthengerrel ment neki a közmédiának, leváltotta a vezetést és a felügyeletet, majd többek közt az lmbtq-propaganda is felkúszott a képernyőre.
Érdemes kitérni néhány sor elejéig a Választási Földrajz műhely Facebookon és Telexen futó elemzéseire. A szerzők, szerkesztők – köztük Kovalcsik Tamás és Bódi Mátyás – nemcsak azzal foglalkoztak, hogy miként alakulhat a választás az egyes körzetekben, azt is vizsgálták, létezik-e a mitikus kiábrándult fideszes, s utánajártak annak, mennyit ért a Tisza Párt országjárása. „A Magyar Péter rendezvényein látott tömegek szavazóként is megjelentek a Tisza Párt mögött, ráadásul olyan számban, ami zárójelbe tudta tenni tizennégy év politikai alapvetéseit. A kormányoldal, de sok ellenzéki szereplő számára is kényelmes status quo megsemmisítése az első lépés volt a legfőbb kihívói szerep megszerzésében – írta Bódi. – Olyan szervezeti hálót kell építeniük, amely mind a 106 egyéni választókerületben képes segíteni a helyi egyéni jelölt munkáját.”
Magyar Péter a Partizán másfél órás interjújával robbant be a közéletbe februárban, és a csatorna azóta sem engedte el a kezét, épp a napokban beszéltek vele az aktualitásokról. A Magyar Hang is előszeretettel szerepelteti a politikust. Ruff Bálint és szakértői csapata anyagaiból pedig rendre az olvasható ki, hogy a Tisza Párt vezetője mindig jól teszi a dolgát, és közel már a kormányváltás.
A csapat
Kovalcsik Tamás a Szegedi Tudományegyetem Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszékének tanársegédje, a Magyar Földrajzi Társaság tagja, a Választási Földrajz műhely munkatársa. Szakértőként keresik a Klubrádiótól, a Magyar Narancstól, és publikál a Telexen.
Tóth Péter politikai tanácsadó, Tóth József szocialista angyalföldi polgármester fia. Ő szervezte Kész Zoltán korábbi parlamenti képviselő kampányát, és Ruff Bálinttal egyetemben dolgozott Márki-Zay Péter egykori miniszterelnök-jelöltnek, hódmezővásárhelyi városvezetőnek is. Neve a Direkt36 oldalán megjelenő, Ilyen volt belülről az ellenzéki kampány összeomlása című tényfeltáró riportban is előkerül.
Bódi Mátyás az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalom- és Gazdaságföldrajzi Tanszékének doktorandusza, a Magyar Politikatudományi Társaság tagja, a Választási Földrajz Facebook-oldalának szerkesztője. Utóbbi tartalmai, elemzései rendszeresen megjelennek a Telex oldalán, de a Válasz Online időszakos szerzőjének is mondhatja magát.
Molnár György matematikus, közgazdász, a Magyar Kutatási Hálózat Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa. 2005 óta tagja az MTA Statisztikai Bizottságának. Rendszeresen megszólaltatott elemző, inkább a baloldalon. A neomarxista Mérce felületén publikált.
Nagy Zsófia szociológus a Soros György-féle Közép-európai Egyetemen végzett szociológia és szociális antropológia szakon. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szociálpszichológia Tanszékén oktat. Aktív szereplő a közéletben. A migrációs válságról szóló kormányzati plakátkampánnyal szembeni ellenkampányról, illetőleg a digitális aktivizmus és a nyilvánosság kérdéseiről is írt tanulmányokat.
Róna Dániel a 21 Kutatóközpont igazgatója. 2010 és 2012 között a Közpolitikai Kutatások Intézetében dolgozott, majd a Tett és Védelem Alapítvány kutatási igazgatójaként ténykedett. 2013–2014-ben szakértőként segítette a Párbeszéd Magyarországért választási felkészülését, majd feltűnt Botka László szegedi polgármester és Karácsony Gergely budapesti főpolgármester mellett. Dolgozott Márki-Zay Péternek, valamint a Momentumnak is.
Stumpf Péter Bence a Szegedi Tudományegyetem Politológiai Tanszékének munkatársa, a magyar politikai rendszer, a kelet- és közép-európai rendszerváltások, az önkormányzati, parlamenti választások és népszavazások, eredménykutatások tartoznak a vizsgált tárgyai közé. Ellenzéki médiumoknál választási szakértőként szokott megszólalni.