Megérkezett a változások ősze? – Mandiner Stratéga
Az ukrán támadás egyik fő célja az volt, hogy újra a média középpontjába kerüljenek. A következő hónapokról: nem tudni, hogy mi fog történni, de azt látni, hogy megmozdult a föld.
Magyarország olyan pozíciót képvisel, amely minden féllel képes szót érteni, és nem köteleződik el egyetlen globális tömb mellett sem – tette hozzá a honvédelmi miniszter.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás
Az Index Frontvonal című műsorának rendkívüli adásában Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter osztotta meg gondolatait a szomszédban zajló háborúról, a haderőfejlesztésről és a globális tömbösödés hatásairól. Az adásban a miniszter Tarjányi Péter állandó szakértő mellett elemezte a jelenlegi geopolitikai helyzetet.
Szalay-Bobrovniczky kiemelte, hogy a békét, akárcsak a háborút, nem magától alakul ki, hanem azt „le kell gyártani”. Hozzátette, hogy Magyarország olyan pozíciót képvisel, amely minden féllel képes szót érteni, és nem köteleződik el egyetlen globális tömb mellett sem.
Bár Magyarország kulturálisan a Nyugathoz tartozik, és tagja az Európai Uniónak, valamint a NATO-nak, Szalay-Bobrovniczky szerint ezekben a szövetségi rendszerekben is elsősorban a magyar érdekeket kell képviselni, függetlenül attól, hogy ezért más tagállamok „oroszbarátnak nevezik. A miniszter egyértelműen kijelentette:
„Mi nem oroszbarátok vagyunk, mi magyarbarátok vagyunk”.
A honvédelmi miniszter aggodalmát fejezte ki az Európai Unió védelmi minisztereinek fórumain tapasztalt hangulat miatt, ahol Josep Borell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerinte „háborús pszichózisba” sodorja a tagállamok képviselőit. Szalay-Bobrovniczky hangsúlyozta, hogy Magyarország békepárti álláspontja gyakran elszigetelt, ám fontos, hogy az ország kitartson az azonnali tűzszünet és tárgyalások szükségessége mellett.
A NATO-tagsággal kapcsolatos kérdésekre reagálva Szalay-Bobrovniczky kifejtette, hogy nem tart attól, hogy Magyarország kiszorulna a szövetségből, mivel a NATO-t komolyabb szervezetnek tartja, ahol mindenki látja, hogy Magyarország jó szövetséges. Hozzátette, hogy Magyarország már második éve teljesíti a 2 százalékos költési limitet, amelyet a tagállamoknak haderőfejlesztésre és védelmi kiadásokra kell fordítaniuk.
A közelgő amerikai elnökválasztás kapcsán Szalay-Bobrovniczky elmondta, hogy az Egyesült Államok gyakorlatilag két országra szakadt: van egy demokrata és egy republikánus Amerika. Magyarország számára Donald Trump elképzelései szimpatikusabbak, de ha az amerikai választók másképp döntenek, a magyar kormány a demokratákkal is képes lesz együttműködni.