Magyar Péterék Vitézyvel revolvereznék Karácsonyt?
A 444.hu információi szerint érdekes egyeztetés zajlott a Tisza Párt elnökénél.
Tóth Erik szerint könnyen káoszt szülhet, hogy a Tisza Pártnak nem volt értelmezhető Budapest-programja.
Nyitókép korábbi felvétel. Fotó: MTI / Máthé Zoltán
Már csak pár nap, és munkához lát a több új szereplőt felvonultató Fővárosi Közgyűlés. Ahogy arról az elmúlt időszakban többször is beszámoltunk, az új grémium felállását sejtelmes egyeztetések előzték meg.
A 444.hu bő egy hete arról számolt be, hogy értesüléseik szerint augusztus utolsó heteiben Magyar Péter lakásán gyűlt össze Kovács Gergő, a Kutyapárt társelnöke és Vitézy Dávid, hogy
a Tisza elnökével egyeztessenek a főváros jövőjéről és egy Fidesz- és DK-mentes budapesti koalícióról.
A lap forrásai szerint Magyar ajánlata lényegében arról szólt, hogy a közgyűlésben a Tisza, az LMP és Vitézy, illetve a Kutyapárt koalícióra lépve megszerzi a többséget, így állítanák kész helyzet elé Karácsony Gergelyt, aki jelenlegi állás szerint hátország és komolyabb közgyűlési támogatás nélkül megy neki második ciklusának.
A Magyar-féle koalíció összesen 16 szavazattal rendelkezne. Így a közgyűlési többséghez szükségük van plusz egy szereplőre, aki Karácsony Gergely lenne, ha elfogadná az ajánlatot.
Ezt is ajánljuk a témában
A 444.hu információi szerint érdekes egyeztetés zajlott a Tisza Párt elnökénél.
***
A fenti információk nyomán a Mandiner arra volt kíváncsi, hogy mik a várakozásai a szakértőknek, mennyire lesz eredményes a jövőben a Közgyűlés működése. Tóth Erik, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója megerősítette: ahhoz, hogy a közgyűlés – akár ügyek mentén – működőképes legyen, arra van szükség, hogy a 33 fős testületben 17 képviselő azonos módon szavazzon.
Ennek a biztosítása véleménye szerint problémás, mivel a legerősebb fővárosi szereplő – választáson elért eredményét és mandátumszámát együttesen tekintve – a Fidesz-KDNP, amelynek 10 fős frakciója lesz. De szintén 10 politikussal fut neki a következő ciklusnak a Tisza Párt, 6+1 fővel a DK-MSZP-Párbeszéd koalíció, 3-3 képviselővel az MKKP és a Vitézy Dávid-féle frakció.
„Egy ilyen kiélezett helyzetben matematikailag sokféle együttműködés létrehozható, azonban a politikai, ideológiai és egyéb törésvonalak miatt
a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy Karácsony Gergelyék folytatják a háttéralku-politizálást a fővárosban a következő ciklusban.
– vázolt fel egy forgatókönyvet a kutatási igazgató.
„Nincs sok esély rá – de minimális mutatkozik – de adott esetben a teljes működésképtelenség, ad absurdum a képviselőtestület feloszlatása is szóba kerülhet” –folytatta, hozzátéve, hogy meggyőződése szerint ez nem érdeke a baloldali pártoknak. „Így annak a valószínűsége, hogy a négyötödös többségű döntést blokkoló kisebbségként Gyurcsány Ferencék ne akadályoznák meg, relatív kicsi. Pont emiatt
a főpolgármester politikai fogoly, akinek innentől nemcsak Gyurcsány Ferencre, de a Tisza Pártra is óriási szüksége lehet”
– húzta alá Tóth Erik.
Ezt is ajánljuk a témában
Mint ismert: A Tisza Párt tíz képviselőt küldhet a Fővárosi Közgyűlésbe.
A szakértő a Magyar-Kovács-Vitézy-találkozóról úgy vélekedett, hogy az arról kiszivárgó információk alapján – melyekkel az érintett felek a fővárosi közvéleményt is tesztelik – egy széles baloldali összefogás alternatívája rajzolódik ki: Karácsony Gergely az MKKP-vel, Vitézy Dávidékkal és a Tisza Párt képviselőivel fogna össze, hogy meglegyen a 17 fős többsége legalább a jövő heti alakulóülésre.
„Ennek a politikai árát még nem látni,
de beszédes, hogy engedményeket és kölcsönös gesztusokat részint már tettek egymásnak a felek.
Magyar Péter például nem ül be a közgyűlésbe – kérdés, hogy ki lesz az ő helytartója a frakcióban – és úgy egyezkedik Karácsonnyal, hogy őt korábban Gyurcsány emberének nevezte. A Tisza-DK összefogás máris belátható távolságra került, még akkor is, ha a sajtóban eddig ment az üzengetés a két pártelnök között” – mondta el Tóth Erik.
Kapcsolódó vélemény
Arra a kérdésünkre, hogy meginoghat-e Karácsony Gergely széke, a kutatási igazgató azt felelte,
egy ilyen ciklusban a főpolgármesteri szék politikai értelemben folyamatosan veszélyben lesz.”
„Működésképtelenség vagy égető háttéralkuk mellett történő összefogások esetén a választók fogják erről a véleményüket elmondani – akár már 2026-ban – de amennyiben Karácsonynak nem sikerül a politikai hátországát stabilizálni és nekik kedvező döntéseket hozni, úgy az ő irányukból is számíthat támadásokra.”
„Sokat elárul majd a helyzet súlyosságáról, hogy a korábbi ciklusból kik élik túl a következő heteket – Draskovics Tibor, Kiss Ambrus, Tüttő Kata és Walter Katalin is izgulhat, ahogy Mártha Imre is” – tekintett előre Tóth.
Ezt is ajánljuk a témában
Zila János szerint a baloldali koalíció azt a veszélyt hordozza, hogy a felek csak addig működnek együtt, amíg a hatalomhoz való hozzáférésüket biztosítani és maximalizálni tudják.
Az iránt is érdeklődtünk, hogy a Tisza Párttól mire számíthatunk, Tóth Erik azt válaszolta, hogy „a legnagyobb kérdés az, hogy a Tisza Párt egyetlen látható politikusa nélkül a többiek – akiknek nyilatkozni és posztolni sem szabad Magyar engedélye nélkül – mit fognak kezdeni ezzel a professzionális politikusokat is próbára tevő helyzettel”.
A szakértő szerint kérdés az is, hogy képesek lesznek-e összeegyeztetni a brüsszeli munkájukat a fővárosi teendőkkel, vagy csak és kizárólag Magyar Péter „kívánalma” szerint cselekednek majd.
„Az ő legnagyobb gyengeségük a szervezetlenségük és tapasztalatlanságuk:
a Tisza Pártnak értelmezhető Budapest-programja nem volt,
így itiner nélkül fognak releváns és fajsúlyos politikai vitákba belemenni. Ez könnyen káoszt szülhet, ami a fővárosi ügyek előrehaladását is komolyan akadályozni fogja” – vetített előre egy nem túl biztató jövőképet.
Ezt is ajánljuk a témában
A méretes prémiumban részesülő BKK-vezér életpályájából kirajzolódik, hogy nem egyszerű topmenedzserről van szó, nyugodtan nevezhetjük baloldali kádernek.
Végül arra a felvetésünkre, hogy a Fidesz soraiba belépő új arcok új lendületet hoznak-e a Városháza padsoraiba, Tóth Erik azt felelte, hogy azt
mindenki észlelte, hogy a fővárosi Fideszben generációváltást próbálnak végrehajtani.
„Budapesten a kormánypártok politikai hátországa meggyengült, ezen a helyzeten személyi és szervezeti értelemben is javítani kellett. Azt, hogy a most mandátumot szerzők képesek lesznek-e megújítani a jobboldalt, és jobb alternatívát felmutatni, mint amit a baloldali pártok képviselői tudnak, a következő évek eldöntik. Egy biztos:
Szentkirályi Alexandra fővárosi szerepvállalásával egy új, ambiciózus építkezés indult meg a választások után”
– hangsúlyozta az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója.
Ezt is ajánljuk a témában
A listavezető értelemszerűen Szentkirályi Alexandra.