„Ez a bagázs ellopta a jövőnket” – százmillióból szidja a kormányt a népszerű YouTube-csatorna
A cég alig két év alatt megtizenötszörözte a bevételét.
Nagy Ádám baloldali influenszer cége tavaly 140 milliós bevételt ért el, ebből 40 milliót osztalékként vett ki.
Nyitókép forrása: képernyőmentés
Pár napja derült ki, hogy az egyik ismert baloldali influenszer, Nagy Ádám (Jólvanezígy, Fókuszcsoport) cége, a Rawfilter Kft. az utóbbi években megsokszorozta a bevételét. A kormánykritikus influenszerek miközben folyamatosan azért panaszkodnak, hogy a kormány kivérezteti az embereket, cégeket, ők szép eredményekkel zárták a kampányt megelőző pénzügyi évet.
Ezt is ajánljuk a témában
A cég alig két év alatt megtizenötszörözte a bevételét.
Ráadásul olyan jól ment a szekér, hogy a cég tulajdonosa, Nagy Ádám még több tízmilliós osztalékot is kivett a vállalkozásból. Persze nem csak a piacról élnek, az amerikai nagykövetség is támogatta az influenszereket.
A PestiSrácok derítette ki, hogy a Jólvanezígy és a Fókuszcsoport YouTube csatornákat üzemeltető baloldali influenszerek 2023-ban elég szép növekedést értek el, főleg, ha bevételeiket a korábbi évekhez hasonlítjuk.
Míg 2021-ben 11 millióra, úgy 2023-ra már több mint 140 millióra ugrott a cég teljes bevétele. 53 millió forintot adózott Nagy Ádám, a többi megmaradt a cégben. Ebből egy jelentős részt saját tőkeként bennhagyott a cégében, de azért kivett egy szép summát is osztalékként. Az egyszerűsített éves beszámolójukban az apróbetűs résznél található az a megjegyzés, hogy az „ügyvezető javaslata, hogy az eredményből 40.000.000,- Ft osztalék kerüljön kiszavazásra”. Ezt Nagy Ádám, az egyedüli tulajdonos ki is vette a cégből.
Hivatalosan a cégnek két munkavállaója volt, akikre 2023-ban összesen 15 millió forintot költöttek, 12 millió forinttal többet, mint az azt megelőző időszakban. Tehát ez jó nagy fizetésemelést jelenthetett.
Adja magát a kérdés, hogy a még weboldallal és marketinggel sem rendelkező cég hogyan érhetett el ekkora forgalmat 2023-ban. Kik a megrendelőik? Kiknek gyártanak tartalmakat, reklámokat?
A cégnek ugyanis valóban még csak rendes weboldala sincs, legalábbis nem találtunk semmit a rawfilter.com-ra kattintva, egy tárhelyszolgáltató üzenete jön be. Ez már eleve gyanús, hiszen a Fókuszcsoport influenszerei azt terjesztik magukról, hogy ők a piacról élnek, reklámokat gyártanak.
Iparági szakemberek eddig nem találkoztak a Rawfilterrel, és az interneten sem lehet fellelni róluk semmilyen referenciamunkát.
De, ami még érdekesebb. Annak a cégnek, amelyikből 40 milliót vesz ki a tulajdonosa és nincs weboldala, még értékelhető közösségi médiás jelenléte sincs, ugyanis sem a Facebook-, sem pedig az Instagram-oldala nem frissült. Továbbra is kérdés, miből van a százmilliót meghaladó bevétel és az a nagyarányú osztalék, amit a cég egyetlen tulajdonosa, Nagy Ádám kivett.
Pedig az éves beszámolójukban azt írták, bevételük „belföldi termék és szolgáltatás értékesítéséből” jött össze. Ezeket a belföldi termékeket és szolgálatásokat nem nagyon találtuk meg. Éppen ezért megnéztük, pontosan kiket is reklámoz a Fókuszcsoport, illetve a Jólvanezígy, hátha úgy ki tudjuk deríteni, kik az üzleti partnereik.
Több műsor meghallgatása és átböngészése után sem találtunk olyan piaci szereplőt – és ez fontos lesz, mert a piaci mellett azért politikai szereplők akadtak ott bőven –, akit reklámoznának.
Ha megnézzük a Jólvanezígy és a Fókuszcsoport csatornákat, akkor azt látjuk, leginkább Vona Gáborékkal, majd a Márki Zay-féle társasággal készítettek interjúkat, beszélgetéseket. Az amerikai nagykövetség pedig érdekes módon szép summával ki is egészítette a jólvanezígyes srácok büdzséjét 2023-ban. Az úgynevezett Szabad Média Pályázat keretén belül Pressmanék a legnagyobb támogatási összeget a Fókuszcsoport és a Jólvanezígy nevű YouTube-csatornákat működtető Fókusz Stúdiónak ítélték meg, összesen ötmillió forint értékben.
Ez a 40 milliós osztalékhoz képest nem tűnik nagy összegnek, de ez csak egy pályázat és egy kifizetés, amit külföldi szervezetek kihelyeztek magyar médiamunkásoknak.
A kérdés továbbra is adott és adekvát: mennyire helyénvaló az, hogy valaki folyamatosan azért panaszkodik, hogy a kormány kivérezteti a baloldali, kormánykritikus vállalkozókat, és az illető 40 milliót vesz ki a cégéből, illetve elfogad külföldi államtól is adományokat?