Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
A Fidesz az egyetlen olyan politikai közösség, amely az Alföld fejlesztését fontosnak tartotta az elmúlt harminc évben – mutatott rá a miniszter.
Legnagyobb tavunk mellett Észak-Magyarország, Dél-Alföld és a Nyugat-Dunántúl volt a legnépszerűbb.
Nyitókép: Kisbenedek Attila/AFP
Hivatalosan is véget ért a nyár, a szeptember beköszöntével becsengettek az iskolákba és a legtöbb családban már nem várható több nyaralás, hiába tart még tikkasztó hőség a hét végéig. A Központi Statisztikai Hivatal augusztus legvégén adta ki a nyárról szóló turisztikai adatait, amelyből kiderült, hogy idén júliusban a szálláshelyeken1 2,4 millió vendég 6,6 millió vendégéjszakát töltött el.
A vendégek száma 4,1, a vendégéjszakáké kereken kétszázalékkal volt nagyobb a tavaly azonos időszakban mért adatnál, azonban hozzátették, hogy a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 0,3 százalékkal mérséklődött, míg a külföldi vendégéjszakáké 5,4 százalékkal nőtt.
A KSH szerint a magán- és egyéb szálláshelyeken 2,7 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban, a belföldi vendégek száma 0,5, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 0,3 százalékkal alacsonyabb volt az előző év azonos havinál. A legnagyobb növekedést a vendégéjszakák terén Szeged érte el, ahol 11 százalékkal nőttek a belföldi vendégéjszakák, a legpechesebb pedig a Győr-Pannonhalma turisztikai térség volt, ahol tizedével csökkent a belföldi vendégéjszakák száma.
A KSH adatai szerint a magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 9,6 százalékkal nőtt 2023 júliusához mérten. A tavalyi évhez képest a külföldiek által eltöltött éjszakák száma legnagyobb arányban Debrecenben nőtt, ahová 11 százalékkal több külföldi ment, mint tavaly, a legnagyobb csökkenést Budapesten regisztrálták.
Kelemen Lili, a Szallas.hu szóvivője lapunknak elárulta, hogy az oldalukon történt foglalások alapján a legnépszerűbb belföldi úti célok idén nyáron Siófok volt a legnépszerűbb, az ezüstérmes Budapest, míg a bronzérmes Eger lett, őket követte sorrendben
Ha csak a balatoni desztinációkat vizsgáljuk, akkor a fentebb említett Siófok értelemszerűen letaszíthatatlan a trónról, rengetegen utaztak Balatonfüredre, Hévízre, Balatonlellére, Keszthelyre, Zamárdiba, Balatonboglárra, Fonyódra és Balatonalmádiba is.
Megtudtuk továbbá, hogy a magyar vendégek Szallas.hu-s belföldi foglalásainak megoszlása a legnagyobb hazai turisztikai régiók között 2024 nyarán foglalási szám alapján: a foglalások 32 százaléka a Balatonra vonatkozott, ezt követte az észak-magyarországi régió 15 százaléka, a Dél-Alföld 10 százalékkal, a Nyugat-Dunántúl szintén ennyivel, majd az Észak-Alföld kilenc százalékkal, Budapest és vonzáskörzetére csak a foglalások nyolc százaléka szólt. Népszerűségi sorrendben ezek után a Dél-Dunántúl érkezett sorban 7 százalékkal, majd a Közép-Dunántúl 5 százalékkal, a Tisza-tó 3 százalékkal, míg a foglalások egy százaléka más régióba szólt a Szallas.hu adatai alapján.
Látható, hogy az apartmanok évtizedek óta nem mennek ki a divatból, hiszen a Szallas.hu oldalán történt foglalások alapján kijelenthető, hogy
a nyaralások 32 százaléka történt apartmanban, 26 százalékuk hotelben, 22 százalékuk vendégházban, 13 százalékuk panzióban, míg a foglalások 7 százaléka egyéb foglalható ingatlanban történt.