A másik egyértelmű helyzet merőben gazdasági: egyszerűen kevés a dolgozni tudó ember az országban, kell az utánpótlás, nemcsak most, hanem húsz-harminc év múlva is.
Persze, erre mondanák, ott a migráció, hozzuk be „készen” –
vagyis, ami nagyon fontos: ne gyerekként! – a munkaerőt, bajlódjon vele más, profitáljunk mi. Vagy ott van a robotok előretörése, ami szintén megoldhatja a munkaerőhiányt egy országban – vélekednek. Hogy mi lenne a gyermektelenek nyugdíjával, ha mondjuk az ő álláspontjuk válna többségivé, ebben jobb, ha bele sem gondolunk.
S ha már önzés: elég egyértelműnek tűnik, hogy a „kényelmi” gyermekmentesek (a szó nem véletlen, a „kényelmi autósok” zöldzsargon mintájára született, amit azokra szeretnek vonatkoztatni, akik tudnának annyit tenni a közösségért, hogy nem ülnek autóba a szomszéd kukáig, mégis tesznek erre) bort isznak, míg vizet prédikálnak.
Hiszen éppúgy élik fel az ország fentebb taglalt etnikai és kulturális tartalékait egy-két generáció alatt,
mondván, majd lesz megoldás, mint a bolygó erőforrásait az, aki magánrepülővel repked rögbimeccsre, netán munkába, kizárólag benzintemető pickupokban közlekedve érzi jól magát, és tíz marha felnevelésekor keletkező mennyiségű károsanyag termelődik mindegyik exra wagyu steakjénél.
Persze, emerre is lesz megoldás – a lényeg, hogy gyerektelen barátaink kellően magas lóról tudják leinteni a kritikusokat, noha jókora részüknek valójában csupán annyi van a fókuszában, hogy
mindenképp legyen, aki kiszolgálja, s utána az özönvíz.
De van itt még valami. „Ha a családfa vele ér véget, akkor vele ér véget, az ő élete legyen színes, tartalmas, boldog és szabad! olyan, hogy amikor megöregszik vagy eljön az utolsó órája, elmondhassa, élt és milyen jól!” – íme az egyik javaslatként megfogalmazott bejegyzés az illető saját lányának adott tanácsaiból. Természetesen kívánom, hogy legyen így, mind a 84, mind a 16 százaléknak – azonban azon érdemes elgondolkodni, hogy hol érik az embert ezek az utolsó órák, sőt, utolsó évek.
Akik eszerint élnek, azokat a gyerekeik körében nem, ez ugyebár egyértelmű.
S ha mindenki más is így gondolkodna körülöttük, akkor addigra, mire a végső óra eljön, már vagy állam nem lenne – így egészségügy sem, ápoló sem –, vagy az általuk felkínált két torz „kiút” valamelyike valósulna meg.