Nem jártak sikerrel a progresszívok: a cenzúrázó identitáspolitika lassan elveszíti hatalmát az Egyesült Államokban
Bár nem szerezték meg a vezetést a Demokrata Pártban, mégis hosszú távban gondolkoznak, így „a harc folytatódni fog”.
A szélsőjobboldaltól való rémüldözés önmagában egyre kevésbé hatásos.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt
„Sokan vannak a baloldalon, akik a szocialista értékek felvizezésétől várják a túlélést. Egy olyan liberális demokráciában hisznek, amelyben mindenki nagyjából egyformán »demokrata«, és ha mégsem az, akkor szélsőséges, akit ki kell rekeszteni a közéletből. Ez a koncepció Magyarországon csúfosan megbukott a tavaszi választásokon, de más országokban is a szociáldemokrácia meggyengüléséhez vezetett. Minél jobban beolvadnak a liberális centrumba a szocdem pártok, annál több hagyományos szavazójuk pártol át a szociális és etnikai kártyát gonoszul megkeverő szélsőjobboldali formációkhoz.
Azokhoz, akik ügyesen használják ki azt a tévképzetet, mely szerint „megszűnt” a hagyományos munkásosztály, és a baloldalnak helyette a jómódú városi középosztályt kell megszólítania. Donald Trump és a munkások nyelvét jól ismerő alelnökjelöltje, J. D. Vance, Le Pen asszony és tábora, a német AfD (Alternatíva Németországért) és más szélsőjobboldali erők mind a keményen dolgozó és nehezen élő munkások, kisvállalkozók, vidéki gazdálkodók megnyerésével növelik táborukat. Miközben természetesen a hazai és nemzetközi nagytőke érdekeit szolgálják, amire a legjobb példa a német AfD keményen neoliberális gazdasági programja.
A szélsőjobboldaltól való rémüldözés önmagában egyre kevésbé hatásos, az AfD-jellegű pártok és médiájuk betiltása pedig a demokrácia alapjait kérdőjelezné meg. A szélsőjobboldalt politikai eszközökkel, sok munkával és innovációval lehet legyőzni.”