A nyitó- és belső képek illusztrációk. Fotók: Pixabay
„Napjainkban az emberek elidegenedtek a testüktől és egymástól is” – jelentette ki a Mandinernek Pataki Beáta SzomatoDráma szakember, aki szerint a a fogyókúrák sikertelensége is annak tudható be legtöbbször, hogy szégyennel és megvetéssel viszonyolunk a testünkhöz elfogadás helyett. A szakembert többek között a SzomatoDráma módszerről, a különféle testkép- és evési zavarok okairól, valamint azok „orvoslásáról” kérdeztük. Interjúnk.
***
Mit érdemes tudni a SzomatoDrámáról?
A SzomatoDráma egy játékos, kreatív önismereti módszer, melyet Buda László pszichiáter, pszichoterapeuta alkotott meg a 2010-es évek elején. A végső formáját 2013 körül érte el, ekkor jelent meg Buda első könyve a Mit üzen a tested?, mely a SzomatoDráma egyik szakirodalma. Azóta már elérhető egy másik könyv is, Üveges Anna SzomatoDráma-hatásmodell című kötete, melyben egykori tanulónk a módszer eredményességének vizsgálatát tárja az érdeklődők elé.
Hangsúlyoznám, hogy ez nem egy alternatív vagy egy komplementer módszer,
hanem már kutatás által is alátámasztott.
A szomato szó arra utal, hogy a test bölcsességét, a test memóriáját használjuk ebben a terápiás módszerben, a testérzetekre fókuszálunk. Hiszen mindenki testben él, és a teste visszatükrözi a „gazdájának” az élményeit, érzeteit, és ezekből az érzetekből, visszajelzésekből indulunk ki: tehát ez egy testfókuszú módszer.
A dráma pedig úgy kerül képbe, hogy dramatikus eszközökkel, dramaturgiai fókusszal közelítünk a témához egyéni vagy csoportos formában. Ez egy nagyon egyszerű, játékos módszer. Azt a témát, ami főszereplőt foglalkoztatja a játéktérben megjelenítjük. Szereplők, tárgyak segítségével személyesítjük meg: mozdulatok révén, testtartások segítségével. Gondoljunk bele (pl. a tánc, a balett) a mozdulatok mennyi érzést, érzelmet, egyértelmű szituációt képesek kifejezni, barmilyen magyarázat szükségessége nélkül.
E módszer a személyiségünkről, a hiedelmeinkről, a működéseinkrőlés a mintázatainkról ad egy képet, és ez megkönnyíti az önismeretet, önmagunk megértését.
Ez is a cél: az önismeret elmélyítése, az önelfogadás, valamint az, hogy a résztvevők el tudjanak mozdulni a jóllét irányába.