Kedvező trendek: 4 százalék alá csökkenhet a munkanélküliség
A foglalkoztatottak száma 26 ezer fővel nőtt az előző év azonos időszakához képest, miközben a közfoglalkoztatottak száma csökkent.
Összességében rekord alacsony szintre esett a regisztrált álláskeresők száma idén júniusra, a tartós munkanélküliség pedig Magyarországon az egyik legalacsonyabb az uniós országok közül.
Nyitókép: Sukanya Sitthikongsak/Getty Images
Nemcsak a munkanélküliek száma emelkedett gyorsan a 2008-as gazdasági válságot követően, hanem jelentősen hosszabbodott az álláskereséssel töltött idő is. Ennek következményeként a tartós munkanélküliségi ráta 2010-re 5,3 százalékra emelkedett – írja a Magyar Nemzet.
A kedvező munkaerőpiaci folyamatoknak köszönhetően ez az arány 2010 óta folyamatosan csökken, 2019-ben az elmúlt két évtizedben mért legalacsonyabb szintre, 1,1 százalékra esett, és 2020-ban sem változott. A kedvező tendencia 2021-ben átmenetileg megfordult, hiszen akik előző évben elveszítették munkájukat, és egy éven belül nem találtak állást, azok már tartós munkanélküliként jelentek meg.
A 2021-es, 1,3 százalékos ráta egy évre rá, 2022-re 1,2 százalékra mérséklődött, azonban a munkanélküliek 34 százaléka keresett állást egy éve vagy annál régebben, mely az előző évhez képest három százalékpontos növekedést jelent.
A Központi Statisztikai Hivatal jelezte, hogy a férfiak és a nők rátája, illetve annak változása 2003-tól kezdődően közel azonosan alakul, 2022-ben 1,3, illetve 1,2 százalék volt. A munkanélküliek munkakeresésre fordított átlagos ideje is növekedett, 2022-ben 9,3 hónap volt, közel egy hónappal több, mint egy évvel korábban.
A pénzügyi válság elmélyülését követően, 2008-tól a tartós munkanélküliségi ráta Magyarországon és az Európai Unióban egyaránt nőtt. Míg azonban a növekvő tendencia Magyarországon 2011-től megfordult, addig az unióban 2013-ig a tartósan munkát keresők arányának további folyamatos növekedését lehetett tapasztalni.
A 2008 és 2011 közötti időszakban a magyar érték az unió tagországainak átlagos rátájánál magasabb volt, 2012 óta azonban alacsonyabb annál. Magyarország a 2022. évi, 1,2 százalékos értékével az uniós tagországok sorában a hetedik helyen szerepelt. A vizsgált évben az unió átlaga 2,4 százalék volt. A tagállamok között jelentős eltérések mutatkoztak:
Idén júliusban újabb rekord alacsony szintet ért el a regisztrált álláskeresők száma Magyarországon. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint
224 ezer embert tartottak nyilván álláskeresőként, ami az elmúlt három évtized második legjobb adata.
Ezt is ajánljuk a témában
A foglalkoztatottak száma 26 ezer fővel nőtt az előző év azonos időszakához képest, miközben a közfoglalkoztatottak száma csökkent.