„Kihaltnak” hitt fertőzések tértek vissza, tombol a kanyaró és a szamárköhögés – de az ok viszonylag egyszerű
Szakértőt kérdeztünk arról, hogy mi áll a folyamat hátterében.
Egész Európában megugrott a szamárköhögéses esetek száma.
Nyitókép: illusztráció / Getty Images
Nem csak Magyarországon, egész Európában megugrott a szamárköhögéses esetek száma, ebben a koronavírus-járványnak és globális folyamatoknak is szerepe van – mondta el az Indexnek Tóth Sándor immunológus. A portál emlékeztet:
az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) jelentése szerint még magas átoltottság mellett is 3-5 évente várhatók szamárköhögés-járványok a kontinensen.
„A koronavírus-világjárvány idején korlátozott volt a Bordetella pertussis nevű baktérium terjedése, 2023-ban azonban már 25 ezer esetet regisztráltak, a 2024-es évben pedig ezt a számot január és március között hétezerrel meghaladtuk. Ugyanakkor az európai hatóság emlékeztet: ez nem példa nélküli, 2019-ben 34 468 fertőzöttet azonosítottak, 2016-ban még ennél is többet, 41 026-ot” – fejti ki a lap.
Az ECDC jelentése szerint a 2023–24-es időszakban 17 EU/EGT-országban az egy évnél fiatalabbak körében jelentették a legtöbb fertőzést, hat országban pedig a serdülők körében fordult elő az esetek zöme. A tanulmány ezen felül kitér arra is, hogy a halálesetek többsége csecsemőknél történt,
éppen ezért a legmagasabb kockázati csoportba a hat hónapnál fiatalabb, még nem immunizált gyermekek, főleg az újszülöttek tartoznak.
Az járványügyi hatóság hangsúlyozza: mivel a legnagyobb veszélyben az újszülöttek vannak, a várandós nők harmadik trimeszterben történő oltásával születendő gyermekük is nagyobb védelemben van a betegség szórványos előfordulásakor.
„A hatóság jelentése szerint a július végén a Magyarország két különböző pontján szamárköhögésben meghalt két csecsemő is családi közegben fertőződött meg. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ arra kéri a szülőket:
a gyermek 2 hónapos koráig ne menjenek vendégségbe vagy zsúfolt helyekre, és ne fogadjanak az újszülötthöz látogatókat.
Immunrendszerük ugyanis még nagyrészt védtelen a környezeti hatásokkal szemben. Ezért is ajánlják, hogy a csecsemő gondozásában részt vevők oltassák újra magukat” – fogalmaz az Index.
Az ECDC-jelentés azt is külön aláhúzza, hogy a 65 év felettieknél, a tüdőrákosok, a COPD-ben vagy immunhiányos betegségben szenvedők, a transzplantáltak szervezetét jobban megviselheti a fertőzés, mint a fiatalabbakat vagy a hasonló korosztályba tartozó egészségeseket.
Az Index felhívja a figyelmet: az európai országok oltási programja eltérő, sok helyen nem kötelező, csak ajánlott a pertussis elleni gyermekkori immunizálás.
Tudta?
Magyarországon 1954-ben vezették be szamárköhögés ellen a kötelező oltást, amit először 2, 3, 4 hónapos korban adnak be, az emlékeztetőt pedig 18 hónapos, majd 6 és 11 éves korban.
Tóth Sándor immunológus a portálnak elárulta: a klasszikus értelemben vett járványig nem jutunk el a magas, 98 százalék feletti átoltottság miatt, az epidémia helyett endémiás szinten marad itthon a betegség terjedése. Azaz a fertőzött környezetében, általában az arra érzékeny családokban jelenhet meg a pertussis.
Tünetek:
Az immunológus a szamárköhögés intenzívebb terjedését egyrészt azzal magyarázza, hogy az oltási program a környező országokban közel sem volt olyan fegyelmezett, mint hazánkban. „Miközben nálunk már 1954-től a csecsemőkori oltások része volt,
a volt jugoszláv területeken, szerb, horvát, szlovén szomszédainknál nem mindenhol immunizálták a pertussis ellen a gyermekeket
– jegyzi meg az Indexnek a szakember. Hozzáteszi: „Afrikából, Ukrajnából még most is alig van erről adat, Délkelet-Ázsiában sem volt átfogó vakcináció. A globális folyamatokkal, a turizmussal, a menekülthullámmal, de akár a vendégmunkások érkezésével az oltatlan vagy megkopott immunmemóriával rendelkező magyar felnőttek fogékonyabbá váltak a kórokozóra.”
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértőt kérdeztünk arról, hogy mi áll a folyamat hátterében.