Magyarország keresztény ország?

2024. augusztus 13. 14:06

A kormány szerint igen, dacára annak, hogy az emberek kevesebb, mint fele mondja magát kereszténynek.

2024. augusztus 13. 14:06
Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány Ferenc
Facebook

Nyitókép: Facebook

„Keresztény Magyarország?

Stróbl Zsigmond Szabadság-szobrának talapzata hatalmas kőkeresztet kap.

Ha ezek eldöntötték, akkor a kereszt állni fog, ha törik, ha szakad.

Nem érdekli őket, hogy Stróbl jogörökösei mit kérnek, az se, hogy mit gondol a főváros főépítésze. Mi közük hozzá? - kérdezi a hatalom.
Tényleg, mi közünk hozzá?

Közünk van az ország egyik szimbolikus teréhez, egyik legismertebb köztéri alkotásához, és ahhoz, hogy mit jelent, mit üzen a hely, a város fölé magasodó szobor. Akkor is így van ez, ha ezt az egészet sokan üres locsogásnak, habverésnek, ahogy mondani szokták, figyelemelterelésnek tekintik.

Magyarország keresztény ország?

A kormány szerint igen, dacára annak, hogy az emberek kevesebb, mint fele mondja magát kereszténynek.
Szerintünk úgy, ahogy a kormány mondja, szeretné láttatni, úgy nem.

A kereszténység hétköznapjainkba, kultúránkba, művészetünkbe ivódott, bennünk, köztünk élő hagyomány, sokak életének része, önazonosságát meghatározó hite, boldogságának forrása, de Magyarország világias ország. A földi világot az itt élő emberek álmai, vágyai, szándékai, tehetsége alapján, nem pedig a teremtő Isten szándékát fürkészve, ahhoz igazodva próbáljuk berendezni. Egyáltalán nem érdektelen, hogy mit mondanak egyes egyházi és politikai vezetők, de ha valaki nem vak és süket, ha egyszerűen csak körülnéz, akkor túlnyomó többségben világias szokásokat követő, úgy élő, úgy gondolkodó embereket lát Magyarországon.

Lehet ágálni ellene, de a helyzet az, hogy az emberek életük fő igazodási pontja saját boldogságuk, elégedettségük keresése, nem pedig az Istennek történő megfelelés. Ez a helyzet.

Egyébként meg azt gondoljuk, hogy nem az a meghatározó kérdés, hogy hányan vallják magukat kereszténynek. Nem, mert a közösség identitása, nem a tagok hitének, meggyőződésének valamiféle egyszerű, matematikai összegzése. De még fontosabb, hogy mi olyan államot akarunk, amely egyformán állama valamennyi polgárnak, függetlenül vallásos meggyőződésétől és bármi hasonlótól. Ezért szerintünk az államnak van alkotmánya, de nincs vallásos világnézete, így nem lehet az állam keresztény se. Ez nyilván nem jelenti azt, hogy az állam nem képvisel értékeket, hogy nincs véleménye jóról és rosszról, de azokat olyan egyetemes értékeknek tekinti, melynek forrása az ember, nem pedig az Isten.

A keresztény hit felhasználását a földi hatalom legitimitásának megteremtésére, megerősítésre, a szabad polgári állam, és ha van, akkor az isteni akarattal ellentétes tévelygésnek, bűnnek tartjuk. A politikai kereszténység a keresztény hit hatalmi aprópénzre váltása, melynek éppen úgy nincs köze a jézusi hagyományokhoz, mint a modern polgári államhoz.

Amikor rossz döntésnek tartjuk, hogy kőkeresztet állítsanak a Szabadság-szobor talapzatára, akkor minden egyéb szakmai megfontoláson túl vitánk nem a keresztény hittel, hanem a klerikalizmussal, a keresztény hit, a keresztény egyházak politikai, hatalmi áruba bocsátásával, felhasználásával, a politikai kereszténységgel van.”

Ezt is ajánljuk a témában

 

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 148 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Palatin
2024. augusztus 20. 12:13
A kereszténység és általában a vallás igazi szerepét, jelentöségét az emberek nagy többsége nem érti. Pedig vallás nélkül az emberiség a fejletts valamilyen fokán egészen biztosan kihalt volna. A vallás, vagy bármilyen primitiv törzsi hiedelem egy magasabb rendü lényben (nevezzük ezt most istennek) azért nagyon fontos, mert az együttélés szabályait az emberi dimenziók fölé tudja emelni, azaz "megszeghetetlenne" tudja tenni. Egy példa: ha csak egy ember mondaná, hogy "Ne ölj", akkor hol lenne itt a lelki kényszerítö erö, hogy azt tényleg ne tedd. De ha ezt egy emberek felett álló örök lény parancsolja, akkor ennek nyomatéka van. Ezen az uton tovább haladva, a vallás eljut odáig, hogy az isten fogalma egy óriási közösség formáló erövé válik. Az emberi társadalom nem hullik szét atomizált egyénekre, hanem erös, összetartó, szolidáris közösségek tudnak létrejönni. Egyszóval a vallás lényege nem a külsöségeiben van, hanem egy igen fontos spirituális magban. Ezt kell megérteni.
Palatin
2024. augusztus 20. 11:59
Gyurcsány sokszor bérmálkozott, de az sem segített rajta. A kommunistákkal az a legnagyobb baj, hogy nemcsak hogy gonoszok, önzök, felforgatók, agresszívek, de ugyanúgy nem lehet tölük megszabadulni, ahogy a patkányoktól sem. Valahogy mindig újratermelödnek. Ez egy nagy hibája az evolúciónak.
2024. augusztus 20. 11:48 Szerkesztve
Aki teljesen tévesen azt gondolja, hogy Európában csak mi magyarok "kereszténykedünk", az olvassa el ezt a cikket: ttps://szakcikkadatbazis.hu/doc/8812282 (helyesen: https...) Ebböl egy kivonat: Svájc Alkotmánya (1999), preambuluma kimondja: "A Mindenható Isten nevében! A svájci nép és a kantonok [...] a következő alkotmányt fogadják el." Németország Alkotmánya (1949) preambulumában: "Tudatában az Isten és az emberek előtti felelősségének [...] a német nép alkotó hatalmának gyakorlása során elfogadta ezt az alaptörvényt." Ukrajna Alkotmánya (1996) "Ukrajna tudatában Isten előtti felelősségünknek, saját lelkiismeretünknek, a múlt, a jelen és a jövő nemzedékeinek, elfogadja ezt az alkotmányt." Lettország Alkotmánya [...] preambulum zárómondata: "Isten áldja Lettországot!"
2024. augusztus 20. 11:38 Szerkesztve
Európában az ateisták is keresztények. Hiszen alapvetöen a tízparancsolat határozza meg az európai ember erkölcsi csontvázát. A kereszt a magyar történelmi és nemzeti identitás legmarkánsabb szimbóluma. Magyarország az egyetlen békés, élhetö, normális ország Európában. Hogy egy kicsit szegényebbek vagyunk? Örülj neki, különben már itt is hemzsegnének az iszlám terroristák. Inkább szegényen biztonságban, mint gazdagon rettegve. Attól tartok, hogy Nyugatról idövel ide akar mindenki menekülni az iszlamisták elöl. Ez is tönkreteheti az országot. A legfontosabb, hogy megörizzük a szuverenitásunkat az örült EU-val szemben, mert akkor mindig újra kezdhetünk, ha majd az unió összeomlik akkor is. Ha szuverenitásunkat elveszítjük, akkor az unióval együtt zuhanunk a semmibe. Orbán pontosan látja, hogyan alakul a világ jövöje. Bízzunk benne, örüljünk, hogy egy ilyen bölcs miniszterelnökünk van. A gyurcsányista, tiszaista nemzetgyalázó szekta pedig nyugodtan rinyáljon a megszokott módon
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!